Кламер БГ - Новини: Премиерът: За юни са договорени два кораба втечнен газ от САЩ. Ще има и дългосрочен договор (обновена)

Премиерът: За юни са договорени два кораба втечнен газ от САЩ. Ще има и дългосрочен договор (обновена)

България

|
Четв, 12 Май 2022г. 00:33ч.
Премиерът: За юни са договорени два кораба втечнен газ от САЩ. Ще има и дългосрочен договор (обновена)

Премиерът: За юни са договорени два кораба втечнен газ от САЩ. Ще има и дългосрочен договор (обновена)

"За юни вече имаме договорени два кораба втечнен газ от САЩ, който ще бъде на цена малко под тази на "Газпром". След това започваме преговори за дългосрочен договор, който ще бъде на доста по-ниска цена. Договорихме количествата специфично за България", заяви привечер в сряда премиерът Кирил Петков, завръщайки се от посещението си във Вашингтон. По-рано през деня стана ясно, че по време на визитата в САЩ той е договорил доставки на втечнен газ към България, по-евтини от руския. Новината съобщи правителствената пресслужба след срещата на Петков с американския вицепрезидент Камала Харис. .

В следващите дни ще се подпишат договорите за първите два кораба с газ от САЩ, ще има и дългосрочен договор, стана още ясно от думите на Петков.

"Българското население да се чувства сигурно, правителството работи за него", каза още премиерът при завръщането си от САЩ.

Той уточни, че газът ще бъде вкаран или през Турция, или през Гърция директно в газопреносната система на България. Няма да има посредници, декларира Петков.

Без да конкретизира с цифри той каза, че цената е доста под пазарните в момента. "Разликата в цената вероятно ще е малка за двата кораба, но се надявам, че дългосрочният договор ще е с двуцифрено число като процент", каза още Петков.

Амос Хохстийн, старши съветник по световната енергийна сигурност в Държавния департамент на САЩ, потвърди в сряда в онлайн брифинг пред медии от Югоизточна Европа, че няколко товара с американски природен газ ще бъдат доставени за България през терминали за втечнен газ и това няма да струва повече от руския газ. Той също не се ангажира с точни количества и цени, като отбеляза, че САЩ нямат държавна петролна или газова компания и всичко зависи от свободния пазар. "Булгаргаз" ще преговаря с американски търговци.

"Когато мафията ти даде заем пари, няма достатъчно пари за откупване на дълга", отбеляза Хохстийн относно зависимостта от руския газ.

"България ще има достъп до американски газ за заместване на руския, но това ще отнеме време", каза още той и припомни за договерените в края на март между американския президент Джо Байдън и председателя на ЕК Урсула фон дер Лайн 15 млрд. куб. м допълнително втечнен газ до края на годината. "Европа обаче трябва да създаде необходимата инфраструктура и средата за тези доставки", отбеляза Хохстийн.

Той каза, че вече са пренасочени доставки към Европа, но ще отнеме време пазарът да реагира и съоръженията за съхранение на газ да могат поемат пристигащите количества.

"Търсим всички възможни решения и се опитваме да направим най-доброто, но не можем да решим всички проблеми наведнъж, с магическа пръчка за една нощ", посочи енергийният съветник. Той припомни, че САЩ отдавна предупреждаваха Европа за опасността Русия да използва енергийните доставки като оръжие. По думите му Кремъл е предизвикал енергийната криза в Европа миналото лято с намаляване на доставките и още тогава манипулира Европа, за да се стигне до действията на Русия в последните два месеца, откакто започна войната в Украйна.

"Европа страдаше, а сега първи жертви на агресията на Русия са Полша и България заради отказа им да плащат за руския газ в рубли. Но докато Полша се подготвяше за това от шест години, България, която е 90 процента зависима от руския газ, за една нощ трябваше да се справи с нула доставки от "Газпром", коментира Хохстийн.

Той подчерта, че други предпоставки за енергийна независимост са енергийната ефективност, възобновяемите енергийни източници и изоставянето на фосилните горива. Според него това е задължително за страни като България, Сърбия, Унгария.

Представителят на Държавния департамент декларира подкрепа на страните от ЕС при евентуална забрана за вноса на руски петрол. "Европа е тази, която трябва да реши за това ембарго. Ние наложихме такова, но сме малък потребител на руски петрол и голям производител на собствен петрол. Не притискаме държавите да правят като нас, но ако го сторят, ще ги подкрепим с доставки", каза енергийният съветник.

Българският заместник-министър на икономиката Георги Данаилов коментира междувременно, че работата по идеята за алтернативни доставки на втечнен природен газ от САЩ е започнала още от февруари. "Това е финализиране на проведените разговори през този период", отбеляза той.

Според него конкретната цена зависи от много условности, включително как ще се извършва доставката.

"В момента не разполагам с конкретика. Напълно е възможно тя да е по-ниска от тази на "Газпром", защото цената на "Газпром" е доста висока", коментира Данаилов и добави: "Цената на тръбния газ, когато се доставя на повече от 4000 км, със сигурност става достатъчно висока и може да бъде и по-висока от тази на втечнения природен газ".

Запитан дали става въпрос за регулярни или временни доставки, той отговори: "По-скоро става въпрос за регулярни. Такава е и общата договореност между Джо Байдън и Урсула фон дер Лайен за започване на регулярни доставки на втечнен природен газ от САЩ".

"Уверени сме все пак и разчитаме, че връзката между България и Гърция ще стане в срок и ще получаваме едно голямо количество от нуждите, които ние имаме, по тази връзка", посочи зам.-министърът на енергетиката.

"Важно е да се знае, че трябва да вървим към намаляване на използването на природен газ и към нови технологии. Вместо да предъвкваме това България да стане газов хъб на Балканите, можем да станем водороден хъб, защото имаме всички условия това да се случи – имаме енергия от възобновяеми източници и достатъчно вода. Това е бъдещето", каза той.

В края на април "Газпром" едностранно спря газовите доставки за България и Полша в нарушение на действащите договори. Двете страни отказаха да открият сметки в рубли в "Газпромбанк". Останалите страни от ЕС, с изключение на Унгария, също отказват да плащат в рубли, но Русия до този момент продължава доставките.

Това принуди България да търси алтернативни източници. В края на март САЩ и ЕС обявиха сделка за увеличаване на вноса на американски втечнен природен газ, която ще позволи намаляване на европейската зависимост от руските енергийни ресурси.

До края на 2022 г. в Европа трябва да бъдат доставени допълнителни 15 млрд. куб. м американски втечнен природен газ. В момента на "Газпром" се падат около 40 процента от газовите сделки в съюза.

Войната в Украйна бе другата голяма тема от срещата на Петков и Харис, съобщава правителственият пресцентър. Българският министър-председател е посочил, че случващото се в Европа е ясен знак за необходимостта от ускорени и реални мерки в енергийната сфера.

Вицепрезидентът Камала Харис поздрави България за решителните действия, с които отстоява своя енергиен суверенитет.

Премиерът Петков е казал, че партньорството на София и Вашингтон е важна част от постигането на газова независимост на България, наред със солидарната подкрепа на ЕС.

По-рано във вторник министър-председателят Кирил Петков проведе разговор и с държавния секретар Антъни Блинкен в Държавния департамент. Двамата обсъдиха възможностите за партньорство със САЩ за енергийна диверсификация на България и на региона.

Петков и Блинкен разговаряха също за модернизацията на българските въоръжени сили, както и за стабилността и развитието на Западните Балкани.

mediapool.bg