Всички действия на правителството са насочени към интегрирането на България в евроструктурите като еврозоната, Шенген, Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, както и сътрудничество с ключови държави като САЩ и ЕС като организация, като целта е развитието на България като нормална европейска държава.
Това заяви премиерът Николай Денков по време на среща на правителството във вторник с ръководството на Американската търговска камара в България (АмЧам) в контекста на отбелязването тази година на 120 години дипломатичски отношения между двете страни.
По думите му за постигането на тази цел кабинетът ще действа напълно прагматично, а "кабинетът е доста по-стабилен, отколкото вероятно изглежда".
"Напрежение има и ще има, спорове също. Интереси, с които трябва да се сблъскваме, ще се опитват да пречат на това, което правим", допълни министър-председателят, според когото важното е, че голямото мнозинство в Народното събрание и от народа подкрепят общата цел.
"Това ми дава увереност, че можем да я реализираме", каза още Денков. Отбеляза, че за постигането й разчита на сътрудничеството с Американската търговска камара и с представителите на ЕК.
Финансовият министър Асен Василев информира американския бизнес, че правителството след седмица ще представи в Европейската комисия (ЕК) пакета с изпълнени реформи, необходим за получаване на второто плащане по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ).
Това е от ключово значение за превеждането на следващите около 1.4 млрд. лв. https://www.mediapool.bg/novo-prekroyavane-na-proektite-ot-plana-za-vazstanovyavane-news351314.html от това безвъзмездно финансиране, което е заложено в бюджета и ако не се получи до края на годината хазната ще излезе на по-голям от планирания дефицит, което е проблем за приемането ни в Еврозоната, планирано последно за 1 януари 2025 г. https://www.mediapool.bg/bulgaria-s-nova-tsel-za-evroto---1-yanuari-2025-g-news351645.html
"Целта на правителството е тази година да се изпълни бюджетът със заложения дефицит от 3 процента. Можем да се вместим в тази бариера, без да е необходимо да правим някакви тежки избори, защото парите са тук и ги има. Въпросът е те да се похарчат по начин, който е най-добър за държавата и за развитието на икономиката", каза министър Василев. Той посочи, че очакванията са и през следващата година да се запази три процентовата бюджетна рамка на дефицита. Финансовото министерство планира ръст на приходите от изсветляване на икономиката, без да променя данъчните ставки.
Василев коментира и необходимостта да се преразгледа цялата система за концесиите, начинът на разпределение на земеделските субсидии, разходването на средствата в здравеопазването, както и бюджетът на Здравната каса. Той допълни, че по отношение на социалните плащания с Министерството на труда и социалната политика се работи за нов подход за подпомагане на база данни за всички доходи, които дадено лице получава освен като помощи и като допълнителни средства от наеми, рента.
"В бюджета за 2024 г. не предвиждаме драматични и революционни промени, по-скоро там, където има проблеми и изкривени отношения в икономическата среда, те да бъдат поизправени. Трябва да продължим посоката на изсветляване на приходната част и там предприемаме мерки. Част от тях са в промените на данъчните закони, които подготвихме", каза финансовият министър.
Андреа Брулет-Родригез, заместник-посланик на САЩ у нас, отбеляза че проучване на АмЧам е показало значителен ръст на инвестициите от САЩ и Канада. Тези впечатляващи данни носят нов прочит за значимостта и дългосрочните взаимоотношения в редица области, допълни тя..
От камарата посочиха, че този ръст би могъл да е още по-голям, ако в България се прилага в по-голяма степен принципа на върховенството на закона, премахне се ненужната бюрокрация, и обществените поръчки в редица сектори станат по-прозрачни. "Ние сме готови да работим заедно, за да направим България едно по-добро място за инвестиции и за нейните граждани", заяви президентът на АмЧам Оливие Маркет, койт оне пропуска възможност да отбележи това.
Той отбеляза, че американският бизнес в България настоява правителството да предприеме по-уверени стъпки в посока включване в инициативите за възстановяване на Украйна.
Инвестициите на САЩ в България за периода 1990 – 2022 г. вече надхвърлят 5,5 млрд. лв. От тях 1.5 млрд. лв. са направени в последните четири години
През последното десетилетие търговията на стоки между САЩ и България бележи органичен ръст, които се засилва изключително много след 2020 г. Докато между 2013 и 2018 г. обемът на българския внос от САЩ варира между 250 и 400 млн. долара годишно, през 2022 г. достига 834 млн. долара. Това се дължи основно на повишения внос на втечнен природен газ от САЩ за Европа, включително за България, след спирането на руските доставки на синьо гориво.
Наблюдава се и устойчив ръст на стойността на българския износ за САЩ от 404 млн. долара до 1.1 млрд. долара. през 2022 г. В сравнение с общия износ на България, които е в размер на малко над 50 милиарда долара през 2022 г., това означава, че износът за САЩ представлява 2% от общия износ на страната ни, отбелязват от АмЧам.
mediapool.bg