Кламер БГ - Новини: Словашкото правителство не преживя руския "Спутник"

Словашкото правителство не преживя руския "Спутник"

Европа

|
Четв, 25 Март 2021г. 15:22ч.
Словашкото правителство не преживя руския "Спутник"

Правителството на Словакия уверено върви към разпад. Кризата тлее от няколко месеца, но последната капка, която преля чашата, стана решението на министър-председателя Игор Матович да закупи от Русия ваксина "Спутник", независимо от несъгласието на партньорите в 4-партийната правителствена коалиция и липсата на одобрение от европейския регулатор за руския препарат, предаде Би Би Си.

Опонентите на премиера в кабинета определиха "Спутник" като елемент на "хибридната война".

Президентът на страната Зузана Чапутова поиска Матович да освободи премиерския пост. Той изрази такава готовност още в неделя, но постави редица условия. Част от тях – министри от другите партии да напуснат коалицията – вече са изпълнени. С оставката на външния министър Иван Корчок, подал оставка в сряда, напусналите членове на кабинета вече стават шест. Премиерът Матович обаче иска гаранции, че в новото правителство, което по замисъл трябва да остане със същите четири партии, той да получи някакъв пост.

Президентът Чапутова отказа да се пазари и заяви, че е необходимо министър-председателят да подаде оставка, за да даде възможност за съставяне на ново споразумение между коалиционните партии за правителство.

Правителствената криза избухва в момент, когато 5.5-милионната страната бавно се възстановява от най-мощната вълна на коронавирусната епидемия досега, препълнила болниците.

Подалите оставки министри на външните работи и на образованието - Иван Корчок и Бранислав Грьолинг - са от либералната партия "Свобода и справедливост", която настоява правителството да се реформира със същите партии, но с нов премиер, предаде Ройтерс.

По-рано лидерът на тази партия и министър на икономиката Рихард Сулик също напусна кабинета, както и министрите на правосъдието, на труда и на здравеопазването.

"Свобода и справедливост" и друга коалиционна партия – "За хората", призоваваха премиера на подаде оставка след година на непрестанни пререкания в кабинета и спорове с Матович, който бе антикорупционен активист и движението му "Обикновени хора и независими личности" (ОЛАНО) изненадващо спечели миналогодишните избори.

Сред условията на Матович да напусне премиерския пост е и това основният му конкурент Рихард Сулик, лидер на "Свобода и справедливост", да не оглави следващото правителство.

Министърът на отбраната Ярослав Над, съпартиец на Матович, каза, че ако има споразумение за нов кабинет, премиер може да стане сегашният финансов министър Едуард Хегер.

Словакия получи 200 000 дози от ваксината "Спутник", но все още не е започнала имунизациите с нея, тъй като тече проверка на партидата, която се очаква да приключи в края на тази седмица. Словакия стана втората страна от ЕС след Унгария, която реши да ваксинира населението с препарат, който все още не е одобрен от европейския регулатор ЕМА.

Взети заедно, четирите партии от коалицията имат солидно мнозинство в парламента и всички те се обявиха срещу предсрочни избори. В последните месеци обаче, докато Словакия бележи печални антирекорди по брой на заразени и починали вследствие Covid-19, доверието към управляващите се стопи с близо една трета, а 80% от словаците не искат Матович за премиер.

Масово тестване, мек локдаун, пик на заразата

Матович известно време възлагаше надежди на програмата за тотално тестване на словаците за антитела към коронавируса. Почти три четвърти от населението протестира срещу програмата, от която стана известно, че към момента на приключването й не повече от 1% от населението е изкарало инфекцията.

Матович заяви, че Словакия ще покаже пример на останалите страни за справяне с епидемията, докато критиците му го упрекваха, че прахосва пари за нищо, а епидемиолозите съветваха да се тества само в огнищата на зараза и в предприятията.

Зимата обаче показа, че масовото тестване не предотврати дефицита на болнични легла и смъртните случаи, когато заразата достигна пикови равнища. Управляващите партии спориха за условията на нова карантина, която се оказа своеобразна – магазините и ресторантите бяха затворени, но планинските курорти и хотелите продължиха да работят, въпреки препоръките на епидемиолозите туристическите пътувания да бъдат забранени.

В крайна сметка ръстът на заразените в първата десетдневка след коледните празници надхвърли равнищата от целия ноември. Премиерът Матович каза, че причина за това е безотговорността на гражданите.

Таен договор с руснаците

Словакия се сблъска и с проблема, който мъчи останалите страни в ЕС: одобрените от ЕМА ваксини Astra Zeneca, Pfizer и Moderna пристигат в страната, но в недостатъчни количества и със забавяне в графика. Така през февруари Матович предложи да се закупи руската ваксина "Спутник V". Правителството не се съгласи, посочвайки, че Европейската агенция по лекарствата още не е регистрирала този препарат. Вицепремиерът от партия "За хората" Вероника Ремишова наложи вето на предложението, след като по-рано коментира, че използването на нелицензираната руска ваксина е "експеримент с живи хора".

За изумление на партньорите си в коалицията и на всички словаци, обаче, здравният министър Марек Крайчи подписа тайно договор с руснаците за доставка на 2 млн. дози от руската ваксина, разказва Би Би Си. На 1 март на летище Кошице кацна самолет на словашките ВВС с първите 100 000 флакона. След това дойде още един. Матович и Крайчи лично посрещнаха партидите на летището пред обективите на камерите и дадоха пресконференция.

Всичко това предизвика огромен скандал. Външният министър Корчок заяви, че съглашението с Москва поставя Словакия в съмнително положение като член на ЕС и НАТО.

"Спутник" не е просто ваксина, а инструмент в хибридната война, каза той.

В отговор премиерът първо предложи ваксината да бъде върната на Русия, но после написа във Фейсбук (където е доста активен), че макар Словакия да е непоколебим член на НАТО и ЕС, само убиец може да се откаже от качествена ваксина. Матович дори се пошегува, че получил "Спутник" срещу обещанието да даде на руснаците задкарпатска Украйна, но после се усети за гафа и се извини на украинците.

Приемайки оставката на външния министър, президентът Чапутова отбеляза специално, че Корчок активно е противодействал срещу опитите за чуждестранна намеса във вътрешните работи на Словакия и съществено е укрепил позицията на страната като членка на западната общност.

Очаква се в близките дни словашките здравни власти да решат съдбата на получените руски ваксини. Проучвания на общественото мнение показват, че 10% от словаците са готови да бъдат ваксинирани със "Спутник", докато 22% са готови да се ваксинират с който и да е друг препарат, само не руски. На практика получените дози "Спутник" ще стигнат за ваксинирането на половината от 10-те процента, които я искат.

Каква ще е съдбата на правителството засега е неясно, но е почти сигурно, че управляващите партии ще предпочетат да решат противоречията помежду си, вместо да рискуват нови избори, които може да бъдат спечелени от новата партия "Глас" създадена от Петер Пелегрини, съратник на бившия премиер Роберт Фицо, който десет години управлява страната.

mediapool.bg