Кламер БГ - Новини: Премиерът на Словакия спря да говори с четири медии поради разногласия

Премиерът на Словакия спря да говори с четири медии поради разногласия

Европа

|
Вт, 21 Ноем 2023г. 16:05ч.
Премиерът на Словакия спря да говори с четири медии поради разногласия

Роберт Фицо, Сн. ЕПА/БГНЕС

Премиерът на Словакия Роберт Фицо обяви, че повече няма да дава изявления за четири водещи медии в страната, обвинявайки ги, че не предоставят на обществеността достоверна информация, предаде Ройтерс.

Агенцията вижда в това знак за задълбочаване на разногласията между словашкия министър-председател и някои независими медийни групи.

Фицо стана премиер на Словакия за четвърти път миналия месец.

Преди пет години той подаде оставка от премиерския пост под натиска на масови улични протести, предизвикани от убийството на журналиста Ян Куциак, който разследваше корупцията в политическите среди. 59-годишният Фицо често хули медиите и поведението му е предизвиквало безпокойството на международната неправителствена организация "Репортери без граници", според която той е атакувал журналисти, ограничавал е достъпа до информация и е поставял под въпрос независимостта на обществените медии, отбелязва Ройтерс.

Вчера словашкият премиер обяви, че вестниците и онлайн изданията "Денник Ен" (Dennik N), "Актуално" (Actuality.sk) - където работеше убитият Куциак, и СМЕ (SMЕ), както и телевизия "Маркиза" (TV Markiza), "не са изпълнили задължението си" да предоставят достоверна, пълна и навременна информация, що се отнася до новините за новото му правителство. "Докато посочените медии не започнат да изпълняват своите регламентирани задължения, министър-председателят Р. Фицо прекратява общуването си с тях", гласи изявлението, разпространено от правителството по електронната поща.

Миналата седмица Фицо заплаши да забрани достъпа на въпросните четири медии до правителствените кабинети и зали. Все пак "Денник Ен" и СМЕ информираха, че техни репортери са били допуснати там вчера.

Главният редактор на "Денник Ен" Матуш Костолни каза, че Фицо не е отговарял "с години" на въпроси, зададени от журналисти от неговия вестник. Макар и словашкият премиер да не е забранил достъпа на представители на медията до помещения и събития, прекратяването на комуникацията противоречи на закони, по силата на които медиите трябва да получават информация от властите, посочи той.

"Фицо се уплаши и не затвори вратата в лицето ни. Няма да успее да ни затвори и устата", заяви Костолни.

Главната редакторка на СМЕ Беата Балогова обвини министър-председателя в публикация в социалната мрежа "Фейсбук", че разделя медиите на приятелски и враждебни, и увери, че премиерът няма да може "да сплаши" нейния вестник, така че да си наложи автоцензура.

Павол Салай от "Репортери без граници" каза, че премиерът подлага демокрацията в Словакия на "противоударен тест". "Медийният бойкот на Фицо е напълно произволен и неоснователен", заяви Салай. "Не е в правомощията на правителството да отсъжда дали медиите изпълняват законовите си задължения, а още по-малко да им налага санкции", допълни той.

Правителството спечели вот на доверие

Днес правителството на Роберт Фицо спечели задължителния вот на доверие в парламента, предаде Асошиейтед прес.

От 143 депутати, присъстващи в 150-местния парламент, 78 гласуваха в подкрепа на трипартийното коалиционно правителство, което положи клетва на 25 октомври.

Фицо се върна на власт и пое поста на министър-председател за четвърти път, след като неговата скандална лява партия "Смер" ("Посока") спечели парламентарните избори в Словакия на 30 септември с проруска и антиамериканска платформа. Фицо формира парламентарно мнозинство, като подписа коалиционно споразумение за правителство с лявата партия "Глас" и ултранационалистическата Словашка национална партия.

Победата на Фицо може да отзнаменува драматичен обрат във външната политика на страната и да натежи на крехкото единство в Европейския съюз и НАТО, допуска АП.

Словакия, страна с население от 5,5 млн. души, която има обща граница с Украйна, беше твърд поддръжник на Киев след нахлуването на Русия през февруари миналата година, като даряваше оръжия и отваряше границите си за бежанците, бягащи от войната.

Фицо спря военната помощ. Той също така се противопоставя на санкциите на ЕС срещу Русия и иска да попречи на Украйна да се присъедини към НАТО.

Критиците на Фицо се опасяват, че връщането му на власт може да накара Словакия да изостави прозападния си курс по други начини, следвайки примера на Унгария на Виктор Орбан.

Фицо обеща да води "суверенна" външна политика, да заеме твърда позиция спрямо миграцията и неправителствените организации и проведе кампания срещу правата на ЛГБТ+ общността. На някои елитни следователи и полицейски служители, които се занимават със случаи на корупция, беше наредено да си останат у дома или бяха уволнени, а правителството планира да облекчи наказанията за корупция, наред с други промени в съдебната система.

Откакто предишното правителство пое властта през 2020 г., след като водеше кампания за борба с корупцията, десетки висши служители, полицаи, съдии, прокурори, политици и бизнесмени, свързани със "Смер", бяха обвинени и осъдени за корупция и други престъпления. Делата на редица други лица все още не са приключили.

Самият Фицо и бившият му министър на вътрешните работи Роберт Калиняк бяха обвинени миналата година в създаване на престъпна група и злоупотреба с власт. Калиняк е министър на отбраната в новото правителство.

mediapool.bg