Няколко седмици след започналото "мащабно настъпление в Донбас", руската армия не може да постигне нищо значително, успявайки засега да завземе само град Попасная в Луганска област, който практически е вече напълно разрушен. Москва казва, че "специалната операция" върви по план, но според западни експерти руската инвазия в Украйна може да приключи с военно поражение, отбелязва Би Би Си в анализ по темата.
Конрад Музика, ръководител на полския аналитичен център Rochan, коментира пред агенция Ройтерс, че руската армия губи в Донбас твърде много военнослужещи и техника, които й е трудно да компенсира. От днешна гледна точка, нещата за Русия изглеждат така – или поражение, или мобилизация, казва експертът и допълва: "Не мисля, че има междинни варианти".
Преди 9 май някои анализатори предположиха, че руският президент Владимир Путин може да използва Деня на победата, за да обяви война в Украйна и (или) всеобща мобилизация, която да му позволи да привлече значително попълнение в армията. Това не обяви нито едно от двете, но пък според журналистически данни, руските власти започнаха частична "скрита мобилизация", опитвайки се да привлекат в армията резервисти.
Майкъл Кофман, директор за руски изследвания в американския институт CNA, оцени шансовете Русия да завземе целия Донбас така: "Имам много големи съмнения относно техните перспективи". "Руските сили са много отслабени, а бойният им дух вероятно е сериозно подкопан. Офицерите не горят от желание да продължават опитите за настъпление, а руското политическо ръководство като цяло, съдейки по всичко, се тутка дори в момента, когато се появи перспектива за стратегическото му поражение", смята Кофман.
Какво става на фронта
В последня доклад на авторитетния американски Институт за проучване на войната (ISW) се казва, че Русия се опитва да създаде видимост за военен успех, посочвайки пълното завземане на Мариупол (на фона на предалите се в плен последни защитници на "Азовстал" ), а също и подготвяното настъпление в Северодонецк.
Оценявайки детайли от руското настъпление в Луганска област, американските експерти пишат, че армията на Русия възнамерява да вземе под контрол пътища, водещи към Лисичанск и Бахмут, но успехите са незначителни.
Позовавайки се на данни на украинския Генерален щаб, ISW отбелязва, че руската армия се опитва да попълни подразделения и да натрупа резерви за по-нататъшно настъпление към Славянск в Донецка област.
Според оценки на института, на 17 май руските войски са осъществили няколко неуспешни опита да се придвижат към този град, постигайки ограничен напредък в района на Лиман.
Всичко това се случва при продължаващо контранастъпление на украинските въоръжени сили в Харковска област, където руската армия продължава да отстъпва към държавната граница.
По данни на ръководителя на Харковската областна администрация Олег Синегубов, руснаците се опитват да противодействат на руското контранастъпление в направление град Волчанск, който е важен транспортен възел на около 90 км от Харков.
По данни на ISW, украинските сили продължават да заплашват руските маршрути на снабдяване към Изюм. Според сведения на Пентагона, Русия вероятно продължава да удържа позиции близо до Харков и по-конкретно, населени пунктове около автомобилните пътища в Белгород.
Експертите от института прогнозират, че руските войски ще завършат отстъплението си от Харков, но ще се опитат да задържат Волчанск, за да защитават линиите на снабдяване на подразделенията си в Донбас и около Июзм. Не е ясно дали ще успят, посочва ISW.
"Руснаците продължават опитите да обкръжат Северодонецк и Лисичанск от юг, вероятно фокусирайки се върху това да прекъснат последния автомобилен път, свързващ Северодонецк-Лисичанск с останалата територия на Украйна", посочва ISW.
Сраженията ще са тежки и дълги
Според Конрад Музика руснаците са били принудени да пренасочат усилията си на изток, след като не постигнаха успехи по първоначалните си цели. "Не им се удаде да напреднат от Изюм, затова тръгнаха към Северодонецк и Лиман, възможно с цел да се опитат да обкръжат украинските войски около тези градове. Ще стане ли това в действителност, е съвършено друг въпрос", коментира ръководителят на полския център Rochan пред Ройтерс, цитиран от Би Би Си.
Експертите не смятат, че Украйна ще успее да повтори в Донбас своето относително бързо настъпление в Харковска област. Руските войски в Луганска и Донецка област са значително повече. "Сраженията ще бъдат тежки. И не само тежки, но и дълги. Руските войски не можаха да постигнат успех в настъплението, но в същото време не бързат да бягат или да се предават", коментира Кофман.
Важна роля за възможните успехи на украинската армия могат да има и западното тежко въоръжение, което Киев в последно време започна активно да получава от съюзниците. И по-специално, в Киев особено много чакат дълекобойна и прецизна артилерия, такава като американските гаубици M-777.
"Украинците вече започват да имат надмощие над руснаците в далекобойната стрелба", смята Музика. "Това означава, че те могат да действат без заплаха от ответен огън от руска страна", казва експертът и допълва:"Руснаците все още имат цялостно артилерийско превъзходство от гледна точка на количество, но съм уверен, че същото не може да се каже за качеството. Това е артилерийска война".
Стратегия на "корозията"
Авторитетният военен експерт, австралийският генерал в оставка Мик Райън написа в Туитър , че е оценил принципите, по които действа украинската армия и които, по негово мнение, й позволяват успешно да отразява натиска на превъзхождащия я по численост противник. Той определя стратегията на Украйна като принцип на "корозията" и "разяждането" – Киев постоянно бие по слабите места на Москва и ефективно използва собствени сили, за да забави врага.
По думите му, украинските войски са съсредоточили атаките си по най-слабите страни на всяка армия: комуникации, логистика, тил, пътища на снабдяване, артилерия и командни пунктове.
По време на битката за Киев Украйна успя да спре Русия, след като проникна в тила й и частично унищожи логистичната поддръжка. Те съумяха да разрушат отвътре руската военна кампания на север и да я принудят да напусне страната, смята Райън.
Подобна стратегия Киев прилага и в източната част на страната, полагайки руската логистика на постоянни атаки, макар че сега Москва действа много по-внимателно.
В същото време бойният дух на руснаците спада заради пораженията на бойното поле, заради проблемите със снабдяването и отстъплението под натиска на Украйна от районите на Киев и Харков, посочва Райън. Според него към това се добавя и украинската кампания в социалните мрежи, показваща поражението на Русия.
Неотдавнашният опит на руснаците да преминат река Северен Донец се превърна в кошмар за тях. То показа, че командването на Путин е започнало да се справя зле с оценката на рисковете за военните операции.
"Така изглежда война в XXI век. Украинците се изявиха като господари. Всяка средно голяма страна с ограничени ресурси може да научи много от тях", пише Майк Райън.
Всичко върви по план
Независимо от липсата на явни военни успехи, представителите на Москва настояват, че руската армия изпълнява поставените й задачи, а министерството на отбраната всекидневно обявява унищожението на многобройни украински военни цели.
"Наскоро президентът каза, че всичко върви по план", заяви във вторник говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от РИА Новости. "Всичко върви по план. Достатъчно ефективно. Вие виждате успехите на нашите военни, виждате героизмът, който проявяват нашите войници, затова няма никакви съмнения, че всички поставели цели ще бъдат постигнати", каза Песков.
Коментирайки перспективите на руската военна инвазия в Украйна, Кофман предполага, че Кремъл готви изпращането попълнения, но това не е лесно да се организира.
"Съвършено очевидно е, че те се опитват по някакъв начин да привлекат хора с преходен опит във военната служба. Но това, което аз виждам е, че Путин просто протака, докато ситуацията в руската армия става все по-зле", казва Кофман и заключава: "Засега всичко това изглежда като последно настъпление на руската армия".
"Времето определено работи срещу руснаците. На тях им свършва техниката. И по-конкретно, свършват им съвременните ракети. А украинците стават все по-силни с всеки изминал ден", коментира пред Ройтерс Нийл Мелвин от британския изследователски център RUSI (Royal United Services Institute).
mediapool.bg