Седмици наред президентът Доналд Тръмп подлагаше демократичните институции на САЩ на безпрецедентен натиск с борбата си да остане на власт, въпреки че загуби опита си да бъде преизбран. Институциите обаче засега удържат.
В понеделник Избирателната колегия свърши своята работа, като официално потвърди победата на новоизбрания президент Джо Байдън над Тръмп. Електорите във всичките 50 щата пуснаха бюлетини, които отразяваха волята на техните избиратели въпреки натиска на Тръмп да промени резултатите.
"Пламъкът на демокрацията беше запален в тази нация много отдавна. Сега знаем, че нищо, дори не и пандемия или злоупотреба с власт, не може да угаси този пламък", каза Байдън малко след като последните електори гласуваха.
Вотът на Избирателната колегия действително беше най-важното до този момент утвърждаване на победата на Байдън и на честността на изборите в САЩ, които бяха подложени на системни и неоснователни нападки от Тръмп и съюзниците му. Историци и експерти по демокрация обаче изразиха опасения, че бурният следизборен период е извадил на показ крехкостта на инструментите на демокрацията, които са предназначени да защитят волята на избирателите.
"Определено има някакво облекчение в краткосрочен план, но съм дълбоко обезпокоен как тези институции могат да поддадат при допълнителен натиск. Видяхме, че има желание за отказ от норми, които са необходими, за да могат едни доста пропукани институции да работят добре", каза Алекс Кейсар, преподавател по история и държавна политика в Школата по държавно управление "Кенеди" към Харвардския университет.
В понеделник Тръмп и някои от съюзниците му ясно дадоха да се разбере, че атаките им над изборния процес ще продължат, може би чак докато Байдън положи клетва на 20 януари, включително чрез оспорване на електорите и на одобряването на техния вот в Конгреса на 6 януари.
Всичко по-малко от утвърждаване на победата на Байдън би било безпрецедентно подкопаване на едни свободни и честни американски избори. Много републиканци обаче поддържат усилията на Тръмп до момента, включително 126 членове на Камарата на представителите, които подкрепиха призива му Върховният съд да отмени победите на Байдън в четири ключови щата.
В понеделник имаше признаци, че някои републиканци са готови да обърнат страницата. Няколко сенатори републиканци, които досега отказваха да признаят победата на Байдън, в понеделник вечерта заявиха, че демократът действително е новоизбраният президент, включително и близкият съюзник на Тръмп Линдзи Греъм, сенатор от Южна Каролина.
Това е твърде слаба утеха за Едуард Уотс, преподавател по история в университета на Калифорния Сан Диего. Според него Тръмп по всяка вероятност е създал условия за бъдещи лидери да оспорват изборни резултати с недостатъчно доказателства в подкрепа на твърденията си.
Тактиката на Тръмп "съвсем вероятно ще бъде използвана отново от други хора. А когато това се случи, опитът ще бъде по-ефикасен и мощен и трябва да сме подготвени за това", каза Уотс.
Опитите на Тръмп да дерайлира победата на Байдън бяха осуетени от самото начало от съдилищата и от шепа републиканци на ключови постове, които станаха защитна бариера на американската демокрация.
Съдилищата бяха особено агресивни в отблъскването на необоснованите обвинения на Тръмп за изборни измами, което заслужава да се изтъкне, тъй като президентът определи своите масови назначения на републикански съдии във федералните съдилища като едно от знаковите постижения на управлението си. Почти всеки внесен от президента и неговите съюзници иск беше отхвърлен, като някои съдии не бяха склонни да проявят търпеливост към адвокатите на Републиканската партия.
"Гласоподавателите, а не адвокатите, избират президента. Бюлетините, а не адвокатските пледоарии, решават изборите", написа съдия Стефанос Бибас при отказа на съдебен състав от Трети съдебен окръг да спре Мичиган от сертифицирането на своите резултати за Байдън. Бибас, който е назначен от Тръмп съдия, определи това искане като "слисващо".
Някои официални представители на републиканците също се опълчиха на президента, включително губернаторите на Джорджия и Аризона, два от спечелените от Байдън ключови щати. След като и двамата губернатори утвърдиха победата на демократа, Тръмп ги заклейми като предатели на каузата му.
Министърът на правосъдието Уилям Бар, един от най-близките съюзници и най-активни защитници на Тръмп в правителството, каза в интервю за Асошиейтед прес, че няма доказателства за измами, които да променят изборния резултат. Скоро след като Избирателната колегия потвърди победата на Байдън, Тръмп обяви, че Бар напуска правителството преди Коледа.
Бар и другите републиканци обаче са изключения. Огромни части от партията на Тръмп или заеха страната му, или запазиха мълчание, давайки му пространство да атакува честността на изборите и да оспори легитимността на Байдън. Миналата седмица 126 републиканци от Камарата на представителите подкрепиха съдебен иск пред Върховния съд да се обявят за невалидни резултатите в четири спечелени от Байдън щати. Върховният съд отхвърли молбата.
Бившият конгресмен Джим Лийч, републиканец от Айова, който подкрепи Байдън на тези избори, заяви, че конгресмените от Републиканската партия, които са подкрепили юридическите усилия на Тръмп, са били "силно оскърбителни за нашата страна".
"Никога не съм виждал управленска институция, която да е поставила страната в толкова неловко положение, колкото го прави сегашната. Също така изглежда се оформя движение, което ще трае дълго. Въпросът е колко ще е дълготрайно и озлобено това движение", каза Лийч, който е бил 30 години в Конгреса преди загубата си през 2006 г.
Демократичните избори в страната и преди са били подлагани на сериозен натиск. През 1876 г., когато нацията още се възстановяваше от разделенията на Гражданската война, и републиканците, и демократите се обявиха за победители в президентските избори и всяка партия връчи свой списък на електори. Тези избори се смятат за едни от най-спорните в историята на САЩ. В крайна сметка конгресна комисия даде победата на Ръдърфорд Хейс, чиито поддръжници бяха сключили съмнителната сделка фактически да прекратят Реконструкцията на Юга в замяна на подкрепа за техния кандидат.
По-наскоро изборите от 2000 г. между републиканеца Джордж Буш и демократа Ал Гор зависеха от резултата в изключително оспорваната надпревара във Флорида и в крайна сметка стигнаха до Върховния съд. Съдът даде победата на Буш, а Гор бързо се призна за победен и призова за национално единство.
Почти сигурно е, че Тръмп няма да последва примера на Гор в следващите седмици. Не е ясно дори дали той ще присъства на церемонията по встъпване в длъжност на Байдън, а и е споменал възможността незабавно да започне предизборна кампания за партийната номинация на републиканците за президентските избори през 2024 г.
Стивън Фелдстийн, бивш служител на Държавния департамент при управлението на Барак Обама и настоящ член на Фонда Карнеги за световен мир, заяви, че обхватът на натиска върху американските институции ще зависи от това какво ще се случи, след като Байдън положи клетва.
"Въпросът е дали това е момент във времето, който ще отшуми, след като Тръмп напусне президентството, или е началото на нова авторитарна основа, която хората ще надграждат и използват в бъдеще, за да подкопаят същността на демокрацията", каза той.
По БТА
mediapool.bg