Кламер БГ - Новини: С връщането на контрола си по границата, държавата ограничи трафика на дрога към ЕС, твърди депутат

С връщането на контрола си по границата, държавата ограничи трафика на дрога към ЕС, твърди депутат

България

|
Вт, 14 Юни 2022г. 16:51ч.
С връщането на контрола си по границата, държавата ограничи трафика на дрога към ЕС, твърди депутат

Йордан Маджунков

Частната фирма, която 10 години единствена държеше бизнеса с проверките на камиони, внасящи храни в ЕС, вероятно е държала и вноса на наркотици към Европа, което обяснява защо отстраняването на фирмата предизвика толкова сътресения в държавата. За това намекна депутат от "Продължаваме промяната", според когото това е истинската причина лидерът на ИТН да разтури управляващата коалиция.

"Искам да споделя моята гледна точка, как и защо Слави Трифонов взриви коалицията, изненадвайки дори собствените си депутати и как остана Европа без хероин", написа депутатът от ПП Йордан Маджунков във фейсбук.

"Бългрската държава си върна частично контрола върху КПП Капитан Андреево, с което на практика ограничи максимално трафика на наркотици към Европа. Това е колосален удар срещу мафията, не само в България, а на международно ниво. Това ествестено веднага поставя огромен натиск върху местната мафия да "оправи проблема". Затова бяха предлагани подкупи на мои колеги от "Продължаваме Промяната", а, след като те ги отказаха, последваха и заплахи и т.н. Заплахите продължават и до ден днешен", допълва той.

Депутатът прилага линк към публикацията на Mediapool от края на миналата седмица за изтекъл анонимен запис на разговор между "Даскалов" и "Моллов" с твърдение, че запечатва момента, в който на шефа на агенцията по храните Христо Даскалов е предложен подкуп, за да запази дейността на пункта на частната фирма "Евролаб 2011".

Даскалов официално потвърди достоверността на записа и посочи, че с него е разговарял проф. Пламен Моллов. Моллов е бивш шеф на Агенцията по храните по времето на кабинета "Орешарски" , а в момента е в инициативния комитет на Стефан Янев. Самият Моллов определи твърденията като "фалшива новина".

Депутатите от ПП Росен Костурков и Константин Бачийски преди ден потвърдиха, че са получили заплахи, задето са дали гласност на темата "Капитан Андреево" и сигналите за злоупотреби, извършвани там.

В края на май Бачийски използва специалното заседание на антикорупционната комисия по казуса "Капитан Андреево", за да запита собственика на "Евролаб 2011" Васил Димитров дали е свързан с издирвания в миналото от Интерпол Христофорос Аманатидис-Таки. Името на Таки се появява в поредицата от компании, свързани с "Евролаб 2011".

Йордан Маджунков пише във фейсбук още, че в последната година е имало редица опити на българската държава да си върне контрола над "Капитан Андреево" и "да прекъсне трафика и контрабандата".

"Истинският пробив се случи през месец май 2022 благодарение на шефа на БАБХ(Българската агенция за безопасност на храните - б.а.) – Даскалов(проф. Христо Даскалов - б.а.) – и зам. министъра на земеделието Христанов(Иван Христанов – б.а.)", допълва той.

Манджуков твърди още, че "в предходни години от този канал мафията само в България е прибирала между 2 и 3 милиарда лева на година. От тези пари е имало за всички по веригата, включително и за държавници на най-високо ниво. От тези пари са се купували избори, търгувало се е с влияние и т.н”. Той прилага и линк на flagman.bg - https://www.flagman.bg/article/268540

Постът на депутата Йордан Маджунков идва същия ден след като вицепремиерът Асен Василев обяви в предаването "120 минути" на бТВ също съмнения в посока на канал за нерегламентирани товари.

"Последните 10 години е имало частна граница на “Капитан Андреево”. Но това, което е най-скандалното, идвайки тира на граничния пункт, лабораторията отваря и разпломбира товара преди Агенция “Митници” и без присъствието на Агенция “Митници”. На въпрос на водещия - т.е. ако има товар, който е нерегламентиран той може да бъде свален, това ли искате да кажете?", Василев отговори: "Всичко искам друго да кажа, да и това".

Скандалът с ГКПП "Капитан Андреево" бе коментиран във вторник и от премиера Кирил Петков.

"Бях учуден Слави Трифонов колко пъти повтори, че няма нищо общо с Капитан Андреево, чувствах го като в оправдателен режим", каза Петков. Той добави, че оттеглянето на партията е съвпаднало с времето, когато държавата си е върнала контрола на границата, който от години е бил стопанисван от неясни субекти.

"Според мен много хора от тъмния сектор в момента губят големи средства и биха се радвали, ако имат влияние през някоя политическа сила това правителство да го няма", добави премиерът.

В поста си във фейсбук Йордан Маджунков пише още, че още през 2021 г. Осман Октай е предупредил в интервю в предаването на Веселин Дремджиев, че "именно задкулисието е овладяло Слави и са наредили половината от листите му. Не случайно, Слави за четвърти път саботира правителство на България."

Депутатът се обръща и към депутатите от ИТН

"Една част от депутатите на ИТН са съвестни хора, морални, които искат да направят нещо за бъдещето на България. Други, може би, имат задкулисни интереси или ги държат с компромати. В едно обаче лично съм убеден, че когато Слави дръпна шалтера на коалицията, тези хора бяха изненадани. Аз го очаквах, те НЕ. За мен това показва две неща: първо, че депутати на ИТН не бяха част от процеса по взимане на това решение. Второ, че вероятно са ги подвели с информация”, казва още той.

“Мафията Ами/Таки активизира поредния си инструмент - Слави. Борим за всеки ден и час, защото това ще ни позволи да спрем и другите им потоци”, заключва той.

"Със съдействието на МВР"

Междувременно във вторник депутатът от "Продължаваме промяната" Константин Бачийски предложи на парламентарната комисия за противодействие на корупцията да потърси съдействие от МВР за да бъде изслушан Пламен Моллов във връзка със замесването му в предлагане на потенциален подкуп на шефа на Агенцията по храните. Председателят на комисията Михаил Камбарев определи инициативата като "много резонно предложение". До тази развръзка се стигна след като стана ясно, че комисията не може да установи връзка с Моллов.

"Това е първият случай по време на този парламент, публично достояние, опит за подкуп на висш държавен служител, трябва да се стигне до край, трябва да покажем, че тази борба с корупцията реално може да се случи…Правилникът дава възможност за съдействие, поискайте от МВР съдействие, да му се връчи поканата на Моллов, при неявяване, да поискаме да бъде приведен на следващото заседание", каза Константин Бачийски.

"Ще използваме всички възможности, в Конституцията на Република България и Правилника на Народното събрание пише, че всеки е длъжен да се яви, предложението е много резонно, ще използваме всички възможности", каза председателят на комисията Михаил Камберев.

До тази ситуация се стигна след като преди това Камбарев посочи, че Моллов въобще не е идвал, и двата му телефона дават заето.

"Изпратена е покана, от ректората получихме отговор, че не може да потвърдим неговото участие, Моллов е в отпуск до края на месец юни и нямаме връзка с него, отпускът не е извинение за неявяване като гражданин, комисията ще продължи да опитва да се свърже с него, за да го поканим на изслушване", каза още той.

Антикорупционният фонд изпраща скандала на европейските прокурори

Междуврменно във вторник Антикорупционният фонд обяви, че изпраща скандала за потенциалния подкуп на европейските прокурори.

"В изнесената информация за фитосанитарния контрол на ГКПП “Капитан Андреево” има съмнения за увреден финансов интерес на ЕС и случаят следва да се провери от Службата на европейските делегирани прокурори в България", се казва в сигнала, изпратен от Антикорупционния фонд (АКФ) до институцията.

Повод за сигнала е именно появилият се в българското медийно пространство аудиозапис с транскрипция, за който се твърди, че съдържа данни за предлагана имотна облага на ръководителя на Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) проф. Христо Даскалов. Според съдържанието на записа от Даскалов се иска да не създава пречки на дружеството, осъществяващо фитосанитарен контрол на ГКПП "Капитан Андреево", срещу което му се носи "една документация" в плик, който той отказва да вземе. На 12.06.2022 г. в интервю за телевизия бТВ вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев заявява по случая, че служители на въпросното търговско дружество са обработвали товарните автомобили на граничния пункт в отсъствие на митничарите преди митницата, мотивират се от АКФ.

"От горецитираната информация може да се направи предположението, че създаденият порядък за фитосанитарен контрол през частно търговско дружество на външната граница на Европейския съюз на ГКПП "Капитан Андреево" е възможно да е довел не само до ощетяване на бюджета от несъбрани такси, но и да е използван за продължителен внос в нарушение на митническия режим на територията на Съюза през Република България и разпространение към останалите страни-членки на всякакви стоки и вещества, включително и поставени под контрол или забранени, от което могат да бъдат увредени финансовите интереси на Съюза", казват още от АКФ.

"Сигнализираме Европейската прокуратура и се надяваме на бърза реакция, с която да бъдат защитени интересите на българските и европейските граждани," заявява Бойко Станкушев, директор на Антикорупционния фонд.

mediapool.bg