Кламер БГ - Новини: Пациентите с диабет са изложени на по-висок риск от остеопороза

Пациентите с диабет са изложени на по-висок риск от остеопороза

България

|
Пет, 20 Окт 2023г. 15:03ч.
Пациентите с диабет са изложени на по-висок риск от остеопороза

Повече от 420 000 българи страдат от крехки кости, като 80.4% от тях са жени.

На 20 октомври отбелязваме Световния ден за борба с остеопорозата, който тази година е под надслов "Да направим костите си по-здрави".

Пациентите със захарен диабет имат повишен риск от костни фрактури. При болните с диабет тип I рискът се повишава приблизително 6 пъти, а при пациентите с диабет тип II опасността е 2 пъти по-голяма в сравнение с хората без захарен диабет.

Специалистите съветват, ако страдате от захарен диабет, да посещавате специалист и редовно да изследвате костната си плътност, за да предотвратите развитие на остеопорозата.

Високата кръвна захар има неблагоприятен ефект върху костите, ето защо пациентите с диабет трябва редовно да изследват своята костна плътност. Повишените нива на инсулин водят до ускорен костен обмен и костна загуба, което от своя страна може да доведе до остеопороза. Хипергликемията (повишените нива на кръвна захар) увеличава оксидативния стрес, което води до възпалителни процеси в цялото тяло и в частност на костите.

Консултацията със специалист – ревматолог или ендокринолог, както и измерването на костната плътност чрез остеодензитометър (DXA), е най-надеждният начин за диагностициране на заболяването в ежедневната клинична практика. Лекарствата са важен елемент от лечението, което трябва да се допълни от здравословното хранене, прием на достатъчно витамин D и калций, както и достатъчно двигателна активност.

По данни на Международната фондация по остеопороза на всеки час в България се регистрират по шест фрактури в резултат на остеопороза или около 150 дневно.

Повече от 420 000 българи страдат от крехки кости, като 80.4% от тях са жени, а 19.6% – мъже. От друга страна диабетът се превръща в епидемия, като до момента са диагностицирани повече от 360 млн. души в световен мащаб.

На всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 млн. се разболяват от диабет, а от тях 70 000 са деца. Световната здравна организация (СЗО) прогнозира, че до 2030 г. над 500 млн. души ще бъдат засегнати от диабет. В България от това заболяване страдат около 500 000 души, като 40% от тях не знаят, че са болни.

След 50-годишна възраст една от всеки три жени и един от всеки пет мъже ще получи най-малко една фрактура вследствие на чупливост на костите. Рискът от бедрена фрактура през живота на жената е по-голям от опасността от развитие на рак на гърдата, на ендометриума и на яйчниците взети заедно.

Изследване на Международната фондация по остеопороза сочи, че заболяването все още се диагностицира много късно, като в България биха могли да бъдат предотвратени до 68 000 костни фрактури, ако хората с повишен риск от развитие на остеопороза или вече с доказано заболяване, получат адекватна лекарствената терапия.

Счупването на бедрената шийка води до повишение с до 20% на смъртността в рамките на 1 година. За съжаление, смъртността в резултат на остеопорозата у нас е по-висока (184 на 100 000), отколкото в Европейския съюз (116 на 100 000).

Повече информация за остеопорозата, превенцията, диагностиката и лечението може да намерите на https://www.krehkikosti.bg/ и Фейсбук страницата "Внимание, чупливо".

mediapool.bg