Временна парламентарна комисия ще разследва полицейското насилие по време на протестите срещу ръководството на Българския футболен съюз (БФС) на 16 ноември в София. Тя беше създадена в петък със 123 гласа "за", 28 "против" и 31 "въздържал се".
"За" бяха 48 депутати от ГЕРБ, 51 от "Продължаваме промяната-Демократична България", 16 от БСП и 8 от ИТН. Участващата в управляващото мнозинство ДПС гласува "против" създаването на комисията, а опозиционната "Възраждане" с "въздържал се".
Председател на комисията стана Атанас Атанасов от ПП-ДБ, но с друго мнозинство и след прегласуване. При първото гласуване "за" кандидатурата му бяха само от ГЕРБ и ПП-ДБ и той не събираше нужните гласове, но при втoрото гласуване беше подкрепен и от ДПС и беше избран.
След гласуването санкционираният по глобалния закон "Магнитски" шеф на депутатите от ДПС Делян Пеевски каза, че това е "абсолютно незаконна комисия, която заменя други органи". "Има си инспекторат, има си прокуратура, какво ще върши тази комисия", попита той и каза, че каквото и да установи комисията, пак ще го изпрати на прокуратурата.
По думите на Пеевски от ДПС подкрепили номинацията на Атанасов, защото при първото гласуване се видяло, че без техните гласове няма как да бъде избран председател.
Парламентарната комисията ще работи един месец и се състои от 18 членове - по трима от всяка парламентарна група. Тя ще трябва да изготви доклад и да предложи законодателни промени, ако се налагат. Комисията ще установява и спазени ли са изискванията на закона за МВР, закона за събранията, митингите и манифестациите, както и правилника и инструкциите на МВР по прилагането му.
Сблъсъците по време на протеста започнаха след като полицаите бяха замервани с бомби, камъни и други предмети от събралите се футболни фенове. Силите на реда щурмуваха тълпата, за да я разпръснат, но след това бяха бити и арестувани хора, които нямат нищо общо с агресивните простетиращи. Униформени нахлуха в заведение в министерството на спорта и изкараха с ритници и удари част от клиентите. Оправданието бе, че там се е скрил човекът, подпалил по-рано полицейския бус, който изгоря на ул. "Гурко".
19-годишно момиче обяви пред бТВ, че е била бита и ритана от полицаи, които й заявили, че го правят, за да няма деца. МВР отрича това и твърди, че тя е била задържана и заведена на лекар, който не установил никакви наранявания.
Заради сблъсъците от миналия четвъртък премиерът Николай Денков поиска оставката на вътрешния министър Калин Стоянов. В негова защита застанаха ГЕРБ и ДПС и той обяви, че няма да напусне поста си.
В опит да потушат общественото недоволство от МВР заявиха, че вече трима служители са отстранени от работа заради прекомерна употреба на сила. От ведомството заявиха, че се правят още проверки и броят на тези служители вероятно ще се увеличи.
Още по темата:
Жестоко пребитият от полицаи Георги К. пред Mediapool: Полицаите вероятно бяха дрогирани
От МВР се опитаха да прехвърлят топката на столичния кмет Васил Терзиев. Те го упрекнаха, че се забавил със съгласуването на заявения протест. Всъщност най-големия организационен хаос дойде от неяснотата къде ще се играе мачът между националните отбори на България и Унгария. Бяха направени неуспешни опити той да бъде преместен в Пловдив и Кърджали.
Междувременно от БФС, които са в основата на организацията на футболния мач, отричат всякаква вина. Те твърдят, че националният стадион бил затворен за фенове заради препоръка на УЕФА. По всеобщо мнение охраната на фенове би бил далеч по-лесна, ако те бяха допуснати на съоръжението и не се налагаше полицаите да ги гонят из малките улици наоколо.
Всъщност голямото притеснение на БФС бе готвеният протест с искане за оставката на дългогодишния президент Борислав Михайлов. Преди дни той също бе изслушан в парламента и заяви, че няма вина за случилото се.
mediapool.bg