Във вторник започва 50-то юбилейно издание на Софийския международен панаир на книгата - най-мащабният книжен форум в България. "Създаваме история" е тазгодишното мото на проявата. Панаирът ще се проведе от 5 до 10 октомври в НДК.
В продължение на една седмица над 170 издателства ще представят най-новите си и популярни издания за деца и възрастни, като посетителите ще могат да избират сред повече от 100 000 заглавия.
Първият международен панаир на книгата в страната е проведен през 1968 г. с аргумента - разширяване на контактите. Така София става петия европейски град домакин на книжен форум на международно равнище след Лайпциг, Варшава, Франкфурт и Белград. От тогава фестивалът не се е провеждал само пет пъти, като последният е през 2020 г. заради пандемията от коронавирус.
Разнообразна програма
По повод юбилея организаторите са подготвили богата и разнообразна програма с много активности и изненади.
Освен да си купят книги, посетителите ще могат да се срещнат с автори, илюстратори и преводачи от цял свят.
В деня на откриването ще бъдат връчени наградите "Златен лъв" в две категории - за най-значим обществен проект и за най-значим издателски проект. Ще има и дебат как българската детската литература да влезе в полезрението на чуждите издателства и читатели.
Още по темата
Световни и български писатели се включват в Панаира на книгата
23 ноември 2023 13:41
"Панаирът обаче е не просто място, на което сме събрали книги и хора, свързани с книгите и четенето, Панаирът е част от "Кауза Грамотност", за която асоциация "Българска книга" работи десетилетия наред", каза Десислава Алексиева, председател на асоциация "Българска книга".
По думите й при все по-нарастващите проблеми с неграмотността е важно да има събития, които доказано обръщат негативните тенденции в четенето.
Панаирът на книгата е изключително ефективен начин за повишаване на нивата на четене, което пък на свой ред е в основата на повишаване на грамотността, отбеляза Десислава Алексиева.
За това в програмата - 7 декември, ще се проведе кръгла маса за проблемите с четенето, грамотността и популяризирането на българската литература в чужбина. В нея ще участват институции и издателствата.
Скандинавски автори и биографията на Мъск
В рамките на Панаира на книгата ще се проведе и единадесетото издание на Софийски международен литературен фестивал. Във фокуса на събитието са скандинавските автори - Ия Йенберг, Нарине Абгарян и Дефне Суман са само част от 16-те водещи имена, които ще се срещнат с българските читатели.
По време на книжния фестивал ще участват и големи имена от областта на хуманитаристиката. Едно от ключовите присъствия ще бъде на Франко Морети - един от най-големите изследователи на световната литература.
За младите читатели е Софийският международен литературен фестивал за деца и младежи, който се провежда за седма поредна година. Сред част от гостите на събитието ще бъде Вал Стоева - създателката на наградата за детски книги "Бисерче вълшебно" и Искра Джанабетска от платформата "Книговище".
Писателят Теро Миелонен ще представи основните инструменти и методи, използвани от учените в книгата "Аз ще бъда учен".
Теодора Димова ще представи новия си роман "Не ви познавам", който е своеобразно продължение на романа "Поразените".
Биография на предприемача и милиардер Илон Мъск, дело на журналиста и писател Майкъл Влисмас, ще бъде представена по време на панаира. "Рискувай всичко" прави своеобразен психологически профил на Мъск, като за целта задълбава и в турбулентното му детство, сложните отношения с баща му и трудностите, през които преминава като подрастващ.
С мисъл за хората с увреждания
Помислено е и за хората с увреждания. По време на фестивала ще бъде осигурен улеснен достъп до избрани събития от програмата за хора със слухови дефицити и за всички, които предпочитат зрително възприемане на репликите.
На специално поставени екрани ще бъдат автоматично генерирани субтитри, които в реално време ще възпроизвеждат изричаните на сцената реплики.
Четат ли българите?
Над половината от посетителите (52%) посещават книжни изложения, за да си купят книга, а съпътстващата културна програма е привлякла интереса на 42 на сто Това показва проучване на асоциация "Българска книга" в София, Пловдив, Варна и Габрово, където традиционно се организират събития.
Близо половината анкетирани (47%) купуват книги поне веднъж месечно, 30% - веднъж на тримесечие, 13% - веднъж на половин година, а 4% - веднъж годишно, показва още изследването.
Според него младите хора (до 35 г.) и тези в активна възраст (до 50 г.) преобладават предимно на книжните изложения. Участвалите в проучването пък са предимно жени - между 64 - 72%, в зависимост от изложението, защото предимно те са се съгласили да отговарят на въпроси.
Около 43% от анкетираните планират да купят или са купили от 1 до 3 книги. Най-предпочитани за покупка по време на книжните изложения са романите, следвана от литература от съвременни чужди автори (41%), от съвременни български автори (34%) и чужда класика (32%).
mediapool.bg