Кламер БГ - Новини: ПП и ДБ предлагат: НСО да мине към военния министър, а президентът да не назначава шефовете на службите

ПП и ДБ предлагат: НСО да мине към военния министър, а президентът да не назначава шефовете на службите

България

|
Четв, 01 Дек 2022г. 13:19ч.
ПП и ДБ предлагат: НСО да мине към военния министър, а президентът да не назначава шефовете на службите

Сн. БГНЕС, архив

"Продължаваме промяната" (ПП) и "Демократична България" (ДБ) внесоха в парламента серия законодателни промени, които преформатират сектора за сигурност.

Двете партии предлагат шефовете на специалните служби и главния секретар на МВР да не се назначават с укази на президента, както е досега, а от Министерския съвет.

Изискването за указите предполага съгласувателна процедура между държавния глава и правителството и с предложението президентът ще загуби един от малкото му останали лостове за влияние в сектора.

Двете партии предлагат още Националната служба за охрана (НСО) да премине от президента към министъра на отбраната, а задължителната охрана на висши длъжностни лица да се намали до една година след освобождаване на поста.

Освен това ще бъде ограничен и кръгът на охраняваните лица, заемащи длъжности в общата администрация на президентството.

Ключово предложение е и промяна в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), която да доведе до отпадането на ролята на прокурора като посредник между съда и полицията.

В момента МВР може да образува само досъдебно производство само по неотложност, а сега се предлага да получи по-голяма свобода и на практика да не изисква санкция от прокурор.

Двете партии заявиха готовност да формират с втория мандат за съставяне на кабинет, който е за ПП, правителство на малцинството със сериозна реформаторска програма и предлаганите промени за част от нея.

"Приемането на промените е част от гаранциите за съставяне на правителство на малцинството, в случай че се стигне до втори мандат", посочват от двете формации.

Службите да минат изцяло към правителството

Двете формации предлагат председателите на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС), Държавна агенция "Технически операции" (ДАТО), Служба Военно разузнаване (СВР) и на Държавна агенция "Разузнаване" (ДАР) да се назначават от Министерския съвет по предложение на министър-председателя, вместо по силата на указ на президента.

В мотивите към законопроекта е записано, че по конституция Министерският съвет осигурява обществения ред и националната сигурност и осъществява общото ръководство на държавната администрация и въоръжените сили.

ПП и ДБ настояват за гаранции, че изпълнителната власт ще поеме пълната политическа отговорност по време на кризи, които застрашават националната сигурност на страната.

Законопроектът не ограничава правомощията и информацията, която президентът има и получава във взаимодействието си с тези органи, уточняват вносителите.

Предложени са и промени в Закона за Министерството на вътрешните работи (МВР), които засягат назначението на главния секретар на ведомството.

В момента той се назначава с указ на президента, предложението на ПП и ДБ е това да се прави от Министерския съвет по предложение на министър-председателя.

МВР заобикаля прокуратурата

ПП и ДБ са внесли и проект за промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК).

Една от ключовите промени е отпадането на ролята на прокурора като посредник между съда и полицията, когато за извършването на определени действия по разследване се изисква произнасяне от съда.

Разследващите органи вече ще могат да образуват сами досъдебно производство и извън случаите на неотложност, като на практика така ще се заобикаля прокуратурата.

Извършването на извънпроцесуални действия, при наличие на достатъчно данни за извършено престъпление, но невъзможност да се обоснове неотложност на случая, води единствено до забавяне, а в много случаи до извършване на действия, които не могат да се ползват с тежест на доказателство в наказателния процес, а често и до необходимост от тяхното преповтаряне, посочват вносителите.

mediapool.bg