Отмяната на спорната методика за атестация на университетските преподаватели не мина през парламента в четвъртък, тъй като гласуването на текстовете се провали. Очаква се проблемът да бъде разрешен с предстоящата актуализация на бюджета.
Заради липса на кворум депутатите не гласуваха на първо четене законопроекта на "Има такъв народ" (ИТН) за изменение на Закона за държавния бюджет, предвиждащ отпадане на новата методика за атестация на преподавателите в университетите.
По предложение на депутати в Бюджет 2022 залегнаха допълнителни 20 млн. лв. за увеличаване на заплатите във вузовете през годината. Сумата обаче все още не е стигнала до държавните висши училища, защото отпускането ѝ бе поставено под условие, че се въведат нови правила за атестация, при това с акт на Министерски съвет. Според академичната общност е крайно неприемливо държавата да налага нова методика на атестация с правителствен акт. С подобни аргументи главният прокурор Иван Гешев атакува пред Конституционния съд намесата на правителството в оценката на университетските кадри.
Методиката на министър Николай Денков среща силни критики в голяма част от академичната общност, защото критериите за оценка на преподавателите, особено в социалните и хуманитарните направления, бяха силно завишени и неизпълними за голяма част от академичния състав. Затова миналата седмица депутатите в бюджетната комисия единодушно приеха на първо четене отпадането на новата методика. За целта трябваше да бъде променен Законът за държавния бюджет, което според част от коалиционните партьори е противоконституционно, защото само правителството има право на внася бюджета.
Разискванията по точката в четвъртък продължиха над три часа. Малко преди да бъде гласувано предложението, депутатът от парламентарната група на БСП Филип Попов поиска проверка на кворума чрез компютризираната система. Беше установено, че 104 народни представители са се регистрирали, при необходими 121. Председателят на парламента Никола Минчев уведоми, че от "Продължаваме Промяната" в пленарната зала регистрираните депутати са двама, от ГЕРБ – 50, ДПС – 19, от БСП и "Демократична България" - нито един, 22-ма от ИТН и 11 от "Възраждане".
Станислав Балабанов (ИТН) заяви от трибуната: "Тъй като става все по-унизително в тая зала, ще поискаме поименна проверка от нашата парламентарна група". Минчев отказа с аргумента, че в едно пленарно заседание може да се иска проверка на кворума от парламентарна група само веднъж и "БСП за България" са се възползвали от тази възможност.
Според останалите коалиционни партньори изменение в Закона за държавния бюджет не е допустимо да се прави от народните представителите. От ПП, БСП и ДБ обърнаха внимание, че предстои актуализация на бюджета за тази година, при която въпросът за средствата за преподавателите в университетите ще се разреши.
mediapool.bg