Оставката на кабинета "Петков" бе депозирана в понеделник сутринта в НС и президентът насрочи консултациите с парламентарните партии още същия ден. Първата политическа сила "Продължаваме промяната" (ПП) обаче отложи датата за края на седмицата, тъй като в момента тече ударно обсъждане на проектобюджета. Същото направиха и БСП. Така първа при президента отиде втората политическа сила ГЕРБ, която обяви, че ще върне управленския мандат незабавно след като й бъде връчен.
Радев: НС има да свърши работа
Преди да даде думата на ГЕРБ, президентът Румен Радев държа реч, в която заяви, че към вече съществуващите кризи като здравна, икономическа и войната в Украйна, се добавя и политическата. Българите се притесняват от неизвестността и страната очаква по-активна подкрепа от "съюза, в който членува", добави той.
Радев заяви още, че много от българите имали големи надежди за членството в ЕС, но тези надежди останали несбъднати.
"Върховенството на правото, социалната справедливост, борбата с бедността, здравната сигурност, демографската криза са все теми, които фокусират попарените надежди на българите в годините", заяви президентът.
Провалите във всички тези сфери са на сметката на българските управляващи, които са били многократно критикувани от европейските институции за слабите резултати.
Според Радев дълбоката криза е родила желание за дълбока промяна, но намаляващата избирателна активност говори за сриващо се доверие в политическите партии.
Той отбеляза, че парламентът трябва да свърши немалко работа, за да гарантира функционирането на държавата поне да края на годината. Актуализацията на бюджета, приемането на законодателните промени за стартиране на Плана за възстановяване и устойчивост не търпят отлагане и се надявам партиите да влязат в градивен диалог по тези въпроси, изтъкна държавният глава.
ГЕРБ ще върнат мандата възможно най-бързо
Десислава Атанасова от ГЕРБ заяви, че разбират отговорността си в настоящата ситуация и затова участват активно при вземането на решения за държавния бюджет, чието неприемане би било катастрофа. Очакваме от Министерския съвет да внесе законите, свързани с изпълнението на Плана за възстановяване и устойчивост, но до този момент това не е станало, отбеляза тя.
ГЕРБ призова останалите партии да проявят разум и да работят заедно, ако и когато парламентът има достатъчно време, за да функционира и да взема такива решения, засягащи хората.
Атанасова каза, че ако мандатът на първата политическа сила "Продължаваме промяната" не се осъществи, то ГЕРБ-СДС ще върнат възможно най-бързо втория, който им се полага като втора политическа сила.
"Потенциал за принципна коалиция няма. За безпринципни вероятно има много. Но дълбоко не вярвам подобно управление да бъде устойчиво и да бъде възприето добре от българското общество", каза Томислав Дончев.
"В рамките на този парламент е възможно да се излъчи правителство, въпросът е каква ще е цената, защото, ако бъде излъчено правителство, дори с мандата на първата политическа сила, дали с цената на третия мандат, но ще има висока цена - първо ще е на база политически трансфери вътре в парламента, то ще бъде слабо и безпомощно, няма да има твърда парламентарна подкрепа. Ние имаме право да не харесваме Кирил Петков. Нямаме нищо общо с разкритията на "Капитан Андреево", коментира той пред репортери на излизане от президентството.
Дончев потвърди, че ГЕРБ-СДС ще гласуват "за" хартиените бюлетини. Връщането на хартиените бюлетени искат и БСП и ДПС, което означава, че ще съберат мнозинство и този по-лесен начин за контролиран и купен вот ще бъде приложен на предстоящите предсрочни избори.
ДПС в плоскостта на антикорупцията
За нови избори призоваха и от ДПС. Лидерът на движението Мустафа Карадайъ коментира, че падането на кабинета "Петков" било естествено развитие, защото правителството отказвало всякакъв диалог с опозицията и коалицията не се основавала на ценности и се управлявало с отрицание и омраза. Изходът от сегашната криза е предпоставка за излизане и от останалите, заяви Карадайъ.
"Борбата с корупцията и задкулисието – категорично ДПС е на тази плоскост, естествено, и върховенство на правото. Ние сме доказали в годините. За да има продължение и изход от от кризите, ние чрез диалог трябва да възстановим нормалността в българския политически живот", заяви Карадайъ.
Кирил Петков депозира оставката на кабинета
Оставката на кабинета "Петков" е депозирана в парламента. Документите са били изпратени по куриер. Към момента не е ясно кога ще бъда гласувана.
Междувременно президентът насрочи консултациите с ПП, БСП и ДПС за понеделник следобед. Във вторник са консултациите с ИТН, "Демократична България" и "Възраждане".
ПП заявиха, че няма да успеят да срещнат с Радев в понеделник, тъй като в парламента обсъжда актуализацията на бюджета. От партията поискаха да се насрочи нова дата за консултации след като Радев се върне от Мадрид, където се провежда среща на върха на НАТО. Форумът ще продължи до 30 юни. В отговор от президентството заявиха, че ще бъде насрочена друга дата.
"В момента разглеждаме в комисията бюджета на второ четене. Работихме много усилено още от петък, на извънредно заседание, събота работна група, днес и утре, за да направим така, че бюджетите да бъдат приети. И съответно пенсионерите да си получат увеличените пенсии в началото на месеца, помощите на работещите родители и бизнеса", коментира председателят на групата на ПП Андрей Гюров.
"Благодаря на президентството, че откликнаха, така че когато се видим с президента, да проведем едни смислени консултации, които ще бъдат в края на седмицата, след като той се прибере от Мадрид", допълни той.
Задават се нови избори
Засега остава неясно дали ще бъде съставен нов кабинет. От ПП вече обявиха, че ще водят преговори. В неделя лидерът на БСП Корнелия Нинова също каза, че има мандат за такива, но не и за коалиция с ГЕРБ и ДПС.
От ИТН, които бяха основната причина за падането на кабинета, намекнаха, че може да подкрепят ново правителство, но без премиер Кирил Петков. В същото време Петков заяви, че преговори с партията на Слави Трифонов няма да има, защото тя е част от задкулисието. Стана ясно, че Петков отново ще бъде номиниран за премиер и че той смята да предложи същия състав на правителство, като засега не е ясно кои от четиримата министри на ИТН ще останат.
Петков изрази очакване да се намерят независими депутати, които да осигурят мнозинство за второ негово правителство в този парламент, в който обаче до момента не събира повече от 216 гласа. Толкова депутати от ПП, БСП, ДБ и шестима отцепили се от ИТН подкрепиха кабинета "Петков" миналата сряда, но той загуби вота на недоверие, тъй като ГЕРБ, ДПС, ИТН и "Възраждане" го свалиха със 123 гласа.
От ИТН не изключват и сами да направят опит за съставяне на кабинет, ако им бъде връчен мандат. За разлика от първите два проучвателни мандата, които президентът е длъжен да връчи на първата и втората политическа сила, той има право да избере коя да е третата.
Часове преди депозирането на оставката бившият президент Росен Плевенелиев каза, че Бойко Борисов е готов да се оттегли от лидерския пост, за да се водят преговори с ПП за "евроатлантическа коалиция". Малко по-късно самият Борисов отрече.
"ГЕРБ си има лидер, избран преди три месеца. Оттук нататък няма да им играя по свирката, да оставя една силна партия да стане брошка на "Продължаваме промяната" като "Демократична България", няма да стане. Категорично избори", заяви той пред в. "Сега".
За нови избори се обяви и лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов.
До такива ще се стигне, ако НС не успее да избере правителство. След това Румен Радев ще разпусне парламента и ще нарочи дата за избори и ще назначи служебно правителство, което да ги организира и да управлява до формирането на редовно. Така за година президентът Радев ще получи за трети път контрола върху изпълнителната власт, след като през 2021 г. държавата бе управлявана повече от шест месеца от два негови служебни кабинета.
mediapool.bg