Малки общини продължават да купуват гориво за МВР и да плащат за ремонти, макар ведомството да разполага с годишен бюджет от над 1 млрд. лв. Това става ясно от регистъра на даренията в силовото ведомство. Макар и с намаляващи стойности, за пореден път са описани подаръци от общини като Долна Миторполия, Долни Дъбник, Джебел, Кайнарджа, Тутракан, Чепеларе и др. През миналата година МВР е получило дарения за близо 1 млн. лв. Повече от половината от тях са от Националната агенция за борба с престъпността на Великобритания. От там са дадени предимно техника и лицензи. Например устройство за извличане на информация от облачни пространства. И българските общини обаче имат принос..
Дай ми некой лев за бензин на астрата
Още преди почти 4 години премиерът Бойко Борисов обеща на МВР, че ще бъде отменен т.нар. лимит на горивото. Благодарение на това абсурдно ограничение патрулните коли можеха да правят само определен брой километри на ден и това се сочеше като една от най-честите причини за липсата на патрул в отдалечени и слабо населени места.
"И вчера в неделя толкова часа работихме – колко патрула, колко бензин, колко нафта, колко километра на денонощие. И стигнах до извода, че не трябва да има лимит. Разбира се, да не се мине в другата крайност – да почнете да крадете бензина и нафтата, 'щото и това го има, можем да си го кажем тука", заяви тогава премиерът.
Каква е причината и до днес в МВР да нямат достатъчно гориво, от отчета не става ясно. Но е факт, че общините продължават да даряват за бензин и нафта. На 16 ноември например община Несебър е подарила ваучери за гориво за цели 50 000 лв. Созопол и Поморие са минали "по-тънко" – 9999 лв. и 9000 лв. Пари за гориво са давали и далеч по-бедни от морските общини. Например силистренските Тутракан (3024 лв.), Кайнарджа (5040 лв.), Ситово (3888 лв.) и Главиница (1656 лв.).
Дай за всичко друго
Освен за гориво МВР има и други разходи, които се покриват от общините. Тук влизат ремонти и консумативи, които така или иначе би трябвало да се осигуряват от собствения бюджет на силовото ведомство. Но регистърът сочи друго.
Община Джебел например е купувала тестове за наркотици (720 лв.), както и слънцезащитен навес за гишетата, на които се издават лични документи (7500 лв.). Кметството в Кърджали е дало 20 хил. лв. за ремонт на тамошните гишета. В Силистра освен за гориво са платени и 1277 лв. за три климатика. Смолянската община е дарила компютърно имущество за близо 5000 лв., а съседната Чепеларе – коли за почти 15 000 лв. В Ямбол пък кметството е дало 4000 лв. за "ремонт на санитарни помещения". Пловдивската община Куклен е платила ПВЦ-дограмата на местното управление с 5 000 лв.
От единия джоб в другия
МВР продължава и практиката на самодаряване. Това се прави през държавната фирма "Безконтактни мултиплексорни вериги" (БМВ), която е под шапката на силовото ведомство. От БМВ например идва годишният абонамент за списание "Общество и право" за 2021 г. на стойност 25 хил. лв. Както и кухненско оборудване за подготвителен център на варненската пожарна за над 48 хил. лв. Или обзавеждането на районното управление в Хитрино срещу 30 000 лв.
МВР си има и други дарители като горските дружества, които дават дърва за огрев.
Неофициално
В регистъра влизат само "официалните" дарения. Иначе полицаите от години се оплакват, че им се налага сами да си купуват елементарни неща като дрехи, обувки и различни канцеларски консумативи.
mediapool.bg