Кламер БГ - Новини: Световната програма по прехраната бе удостоена с Нобел за мир

Световната програма по прехраната бе удостоена с Нобел за мир

Общество

|
Пет, 09 Окт 2020г. 14:34ч.
Световната програма по прехраната бе удостоена с Нобел за мир

Световната програма по прехраната на ООН спечели Нобеловата награда за мир за 2020 г. заради усилията си в борбата с глада и хранителната несигурност по света. Това обяви в Осло председателката на Норвежкия нобелов комитет Берит Райс-Андерсен, предадоха световните агенции.

Тя изтъкна ролята на програмата на "водеща сила в действията по предотвратяване на използването на глада като оръжие във войни и конфликти".

Нобеловият комитет заяви, че пандемията от коронавируса е влошила положението на милионите гладуващи по света и призова правителствата да гарантират, че Световната програма по прехраната на ООН и други хуманитарни организации ще получат необходимата финансова подкрепа за изхранването им.

"С тазгодишната награда (Комитетът) иска да обърне вниманието на света към милионите хора, които гладуват или които са застрашени от глад. Световната програма по прехраната на ООН играе ключова роля в мултилатералното сътрудничество за превръщането на продоволствената сигурност в инструмент на мира.

Световната програма по прехраната всеки ден допринася за засилването на братските отношения между държавите, за които се споменава в завещанието на Алфред Нобел", каза Райс-Андерсен.

За тазгодишната Нобелова награда за мир бяха номинирани 211 отделни личности и 107 организации. Крайният срок за номинациите беше 1 февруари. Норвежкият Нобелов комитет пази в пълна тайна кой е фаворитът му за едно от най-престижните в световен план отличия.

Наградата включва и парично поощрение от 10 милиона крони (1.1 милиона долара) и златен медал, който ще бъде връчен на церемония в Осло на 10 декември, когато се отбелязва годишнина от рождението на основателя на Нобеловите награди Алфред Нобел.

Тазгодишната церемония по връчването на наградата ще бъде проведена с ограничен брой присъстващи заради пандемията от коронавируса.

Сред номинираните за наградата тази година бяха шведската климатична активистка Грета Тунберг, руския дисидент Алексей Навални, възстановяващ се от отравяне с нервно-паралитичен агент, за корто той обвинява руския президент Владимир Путин, и Световната здравна организация за ролята й в борбата с пандемията от коронавирус.

Дори президентът Доналд Тръмп се надяваше да получи наградата.

Няколко букмейкърски сайта прогнозираха победа за Грета Тунберг или за Световната здравна организация заради борбата й с пандемията от коронавируса.

Норвежки и американски законодатели предложиха наградата да бъде присъдена на продемократичните активисти в Хонконг. Германски политици номинираха бившия служител на американското разузнаване Едуард Сноудън заради разкритата от него информация за програмите за масово наблюдение в Съединените щати.

Преди обявяването на тазгодишния носител Тунберг коментира че е "много малко вероятно" отличието да бъде присъдено на активисти за климата като движението "Петъци за бъдещето", предаде ДПА, като се позова на шведския в. "Афтонбладет".

Според Тунберг има "множество" достойни кандидати. Тя обаче отказа да посочи някой конкретно, като заяви, че "всички ще използват това за медийни заглавия и за да събират кликвания".

17-годишната Тунберг каза, че не възнамерява да следи обявяването на носителя на наградата в Осло днес, защото ще бъде на училище, а мобилните телефони не са разрешени там.

Тя и други млади активисти се събраха пред шведския парламент, за да призоват за действия във връзка с климата.

"Училищна стачка, седмица 112", написа Тунберг в Туитър.

Миналата година Нобеловата награда за мир бе присъдена на етиопския премиер Абий Ахмед заради усилията му за насърчаване на мира в региона, включително и с Еритрея.

"Мирът и изкореняването на глада са неотделими"

"Мирът и изкореняването на глада са неотделими", коментираха в Туитър от Световната програма на ООН по прехраната.

"Едно от хубавите неща в дейността на Световната програма по прехраната е, че ние не просто доставяме храна за днес и за утре, но също така предоставяме на хората необходимите знания и средства, чрез които сами да се справят с нуждите си в бъдеще", заяви на пресконференция в Женева Томсън Фири, говорител на Световната програма по прехраната.

Да получим Нобеловата награда за мир е "момент на гордост" за нас. "Дълбоки благодарности на Нобеловия комитет, който присъди на Световната програма по прехраната Нобеловата награда за мир", написа агенцията на ООН в Туитър.

За нас е "голяма чест" да получим тази награда. "Оставам онемял за първи път в живота ми", каза изпълнителният директор на Световната програма по прехраната Дейвид Бийзли, цитиран от Франс прес.

Той публикува в Туитър видеопослание, в което поздрави 17-те хиляди служители на програмата.

Бийзли определи отличието като "признание за тежката работа, която вършим", предаде ДПА.

Нобеловата награда за мир "ще ни вдъхнови да правим още повече", обеща той, говорейки от Нигер за норвежката обществена телевизия.

Изпълнителният директор на Световната програма по прехраната изрази надежда, че тази награда "ще пробуди мнозина по света да осъзнаят, че все още има хора, които си лягат всяка вечер гладни и умират от глад". Той спомена изрично кризите с недостиг на храна в региона Сахел южно от Сахара, където се намира Нигер, Демократична република Конго, Йемен и Сирия.

За дванайсети път в историята на отличието Нобеловата награда за мир е присъдена на организация или личност, свързани с ООН, отбелязва Франс прес.

Лауреати на престижното отличие са също Международната организация на труда (1969 г.), Фондът на ООН за децата (УНИЦЕФ) (1965 г.) и Върховният комисариат на ООН за бежанците (1954 г.).

Факти за Нобеловата награда за мир

Нобеловата награда за мир, връчена за първи път през 1901 г., се присъжда на тези, които са имали най-голям принос "за братството между нациите, за премахването или намаляването на постоянните армии и за провеждането и насърчаването на мирни конгреси", посочва ДПА, като представя факти, свързани с отличието.

Наградата носи името на шведския индустриалец и изобретател на динамита Алфред Нобел.

Конфликти като Първата и Втората световна война са имали роля за решението да не се връчва отличието в някои от следните години: 1914, 1915, 1916, 1918, 1923, 1924, 1928, 1932, 1939, 1940, 1941, 1942, 1943, 1948, 1955, 1956, 1966, 1967 и 1972.

Петимата членове на комитета, присъждащ наградата, се назначават от норвежкия парламент за срок от шест години. Те са независими от парламента.

Сред тези, които имат право да предлагат кандидати за отличието, са депутати, представители на академичните среди, бивши нобелови лауреати, директори на институти за изследване на мира, бивши и настоящи членове на Нобеловия комитет.

Международният комитет на Червения кръст е печелил наградата три пъти (1917, 1944 и 1963), а Върховният комисариат на ООН за бежанците - два пъти (1954 и 1981).

Първата Нобелова награда за мир е присъдена на основателя на Червения кръст Анри Дюнан и създателя на Френското дружество на приятелите на мира Фредерик Паси.

Най-младият носител на наградата е била Малала Юсафзай, която беше на 17 години, когато я спечели през 2014 г.

Най-възрастният носител на отличието е бил Юзеф Ротблат, удостоен през 1995 г. на 87-годишна възраст.

До 2018 г. 17 жени са получавали наградата.

Трима лауреати са се намирали в затвора по времето, когато са били отличени - германският пацифист и журналист Карл фон Осиецки (1935), мианманската защитничка на демокрацията Аун Сан Су Чжи (1991) и китайският борец за правата на човека Лю Сяобо (2010).

Една Нобелова награда за мир е била присъдена посмъртно - на Даг Хамаршелд през 1961 г. От 1974 г. е решено, че наградата не може да се присъжда посмъртно, освен ако смъртта не е настъпила след обявяването на отличието.

Имената на кандидатите за наградата не могат да бъдат оповестявани за период от 50 години.

Сега се знае, че Йосиф Сталин е бил номиниран два пъти, а Адолф Хитлер е бил предложен през 1939 г.

Махатма Ганди е бил номиниран през 1937, 1938, 1939, 1947 и 1948, малко преди убийството му.

През 2016 г. е имало рекорден брой кандидати - 376, от които 228 човека и 148 организации.

До 2020 г. са наградени общо 107 човека и 25 организации.

mediapool.bg