Обявеното в началото на октомври основаване на Международна асоциация за контрол на тютюнопушенето и намаляване на вредата (SCOHRE) стана факт тази седмица. 22 учредители, сред които учени и лекари от 16 държави, са си поставили за цел да се превърнат в глобално движение, което да помага на пушачите, техните семейства и да работи за подобряване на общественото здраве като цяло.
Сред учредителите е и българската Национална пациентска организация (НПО). В асоциацията се включват и представители на академичната общност, за да се насърчат научните открития, обмяната на опит и конструктивния диалог, да подпомагат разработването на нов подход в политиките за контрол на тютюнопушенето и намаляване на вредата от тютюна.
SCOHRE декларира, че няма да получава пряко или непряко финансиране от тютюневата индустрия.
Въпреки всички усилия за борба с тютюнопушенето, всяка година 8 милиона са смъртните случаи в резултат на заболявания, свързани с пушенето. Макар вредата от цигарите да е известна от десетилетия насам, над 1 милиард души по света все още да пушат, а броят им продължава да расте. Само в ЕС тютюнопушенето е една от водещите предотвратими причини за смъртност от рак, като 27% от смъртните случаи от рак се дължат на пушенето, аргументират основателите необходимостта от новия подход срещу вредата от пушенето.
"Ако успеем да се преборим с тютюнопушенето, е възможно и да намалим с 90% случаите на рак на белия дроб", коментира д-р Станимир Хасърджиев, председател на НПО.
Експертите са съгласни, че пълният отказ от пушенето със сигурност е най-доброто решение за пушачите и най-добрият избор за минимизиране на рисковете, свързани с рака на белия дроб, заявяват твърдо експертите. В същото време те са мнение, че пушачите трябват да имат избор да намалят риска за здравето си, ако не могат веднага да спрат вредния навик.
Според тях стратегиите за контрол на тютюнопушенето трябва да бъдат ревизирани и наред с традиционните мерки за отказ и превенция, трябва да се включи и подходът за намаляване на вредата чрез преминаване към научно доказани по-малко вредни алтернативи.
"SCOHRE има амбицията да запълни празнотата между контрола на тютюнопушенето и намаляването на вредата от тютюна. Тези стратегии се допълват, а не са в противоречие, и трябва да бъдат комбинирани, така че да се постигне максимално намаление на процента на тютюнопушене в глобален мащаб. Комбинацията от конвенционалните мерки за контрол на пушенето и намаляването на вредата представлява уникална възможност да се елиминират заболеваемостта и смъртността, дължащи се на пушенето", допълва проф. Константинос Фарсалинос от Университета "Крал Абдула", Саудитска Арабия и старши изследовател във Катедрата по обществено здраве на Университетите на Патра и на Западна Атика в Гърция.
Проф. Фарсалинос, който има множество публикации в областта на електронните цигари, е сред основателите на новата асоциация. Заявката за нейното основаване https://www.mediapool.bg/lekari-ot-tsyal-svyat-se-obyaviha-za-novi-podhodi-sreshtu-pusheneto-news312709.html бе направена в Атина, Гърция, на научен форум за намаляване на вредата от тютюна.
Експертите по света проявяват все по-голям интерес към новите подходи за контрол на тютюнопушенето, като вече се обсъжда и ограничаването на негативните последствия от пушенето чрез намаляване на вредата от тютюна.
"В случаите, когато усилията за отказ от пушенето се провалят многократно, може да се очаква, че преминаването към по-малко вредни продукти ще донесе ползи за много пушачи. Никотинът не е безрисков и води до пристрастяване, но той играе пренебрежимо малка роля за развитието на заболеваемостта и смъртността в резултат на пушенето", допълва професор Фарсалинос.
"България има всички основания, предвид постоянно високото ниво на пушене, да направи стъпка и да започне да прилага нови стратегии, базирани на възможността да намали риска за онези пушачи, които не могат да се откажат. Най-важно е да защитим младежите – това е първата цел. За тези, които вече пушат, трябва да се положат всички усилия да ги убедим да спрат. За пушачите, които не могат да спрат, е необходимо да се разработят и прилагат признати програми и стратегии за намаляване на вредата, като например преминаване към продукти с доказано намалено излагане на вредни вещества, също и никотин-заместващи терапии, психологическа подкрепа или комбинация от няколко подхода. Това трябва да бъде ключов приоритет за медицинската общност и за създателите на здравна политика в България", коментира д-р Хасърджиев.
mediapool.bg