Кламер БГ - Новини: Комикс разказва какъв би бил животът при комунизма в съвременна България

Комикс разказва какъв би бил животът при комунизма в съвременна България

Общество

|
Вт, 19 Дек 2023г. 08:55ч.
Комикс разказва какъв би бил животът при комунизма в съвременна България

Сн. Sofia Platform, Facebook

Често в България се чува израза "по Бай-Тошово време беше по-добре" от младежи, които дори не са били родени и живели по това време.

За да провокират интереса на младите хора към комунистическото минало на България, фондация "Софийска платформа" заедно с артистите от студио "5 за 4" създадоха първото издание на комикса "Комунизъм V.2.0".

В книгата авторите представят една измислена, но съвременна България, в която комунизмът се завръща като "втора версия" на вече изживения тоталитарен режим. Графичните истории показват как би изглеждал живота на съвременните герои под "новата стара" съветска власт.

Целта на комикса е да разкаже историята на близкото ни минало на достъпен език за младите хора, използвайки хумор и исторически факти, така че да пробуди интереса им към периода.

Комиксът може да послужи на учителите като инструмент за нетрадиционно преподаване в часовете по история и гражданско образование, тъй като този творчески формат е по-близо до учениците. Книгата не претендира, че е учебник или максимално изчерпателен за комунизма в България, обясняват авторите на комикса.

"За да могат младите да разберат къде живеят, какви са проблемите, без това да значи, че всички проблеми, които имаме произхождат от тези над 40 години комунизъм, но все пак, за да се ориентират в света и обстановката, в която живеят, те трябва да познават тази най-близка част на историята, тъй като тя много силно формира живота, който живеем днес", сподели пред Mediapool Борислав Пенков, заместник директор на фондация "Софийска платформа".

Това е една от малкото неправителствени организации в страната, която се опитва да изгради мост между поколенията по темата история на българския комунизъм и гражданското образование.

Чрез различни образователни инициативи, като разказването на историите на оцелелите от лагера Белене, фондацията вече 10 години се стреми да говори за този период на разбираем език за младото поколение.

Част от комикса "Комунизъм V.2.0", създаден от Студио "5 за 4" и "Софийска платформа"

"Основният му плюс на комикса е, че било то през хумора или не, привлича вниманието върху дадена тема и това е нашата цел с този комикс - да привлечем внимание върху историята на комунизма, защото сега в моментна това е обществена частично значима тема покрай демонтирането на паметника на Съветската армия", допълни Борислав Пенков.

По думите му много от младежите в страната не са живели по времето на комунизма и затова познанията им са доста бегли. Той се надява хората да прочетат комикса и да си кажат "наистина ли такива неща са се случвали - дай сега да прочета по-дебелите книги по този въпрос".

"То е като онзи лаф за баничката, че била 5 стотинки, обаче в същото време баничката седи от едната страна на везната и така натежава в полза "плюс" със значението "беше много хубаво, беше много евтино". От другата страна на везната като сложиш пълната липса на свобода на личността, свобода на изразяване, свобода на придвижване, като сложиш Белене, лагерите, цялата репресия и като ги сложиш тези две неща на везната и баничката почва да нагарча", разсъждава Борислав Пенков.

Забраните при комунизма

Комиксът проследява историята на няколко младежи и техните семейства, ако комунизмът се завърне в съвременна България.

Например пионерските връзки отново се "завръщат на мода", защото дънките стават пример за упаднала мода на Запада. Тениски с логото на AC/DC и Metallica, анцузи, кецове - всичко това, което носят младежите днес, вече е забранено.

Kомиксът, създаден от Студио "5 за 4" и "Софийска платформа", разказва за една нова реалност, в която комунизмът се завръща

Някои младежи от смесен произход, ще се наложи да променят имената си или да напуснат страната, защото не отговарят на партийната представа за истински българи.

Пътуванията също стават ограничени - почивките до Гърция и останала част от Западна Европа вече не са възможни, но пък посещение до другите държави от блока като Китай, Беларус и Северна Корея дори са препоръчителни.

Защо комикс?

Според Георги Сребрев, мениджър проекти в "Студио 5 за 4", визуалният израз навлиза все повече в различни сфери от живота на хората, а визуализацията и storytelling-га в комикса е това, което го прави доста по-възприемчив за младите хора.

Студио "5 за 4" популяризират комикс формата като модерен начин за културна и визуална комуникация. Сред най-известните им проекти са "Пловдив FANTASY Пътеводител" и "Майна Таун".

"Комиксът е модерна форма на изразяване на младите и активни хора, който постепенно навлиза в България…Живеем във времена на бърза визуална комуникация. Вече възприятията на читателите, аудиторията са доста по-различни в сравнение с тези отпреди 5-10 години. Тук има и един силен инструмент на социалните медии, което естествено пренастрои сетивата именно към все повече визуална комуникация", обясни Георги Сребрев пред Mediapool.

Доносничеството е било част от ежедневието на гражданите в онзи период

Той вярва, че изкуството може да отвори по-лесно темата за комунизма сред младите, защото то дава платформа за размисъл и различна гледна точка на достъпен език за тях. Ако пък сюжетът на комикса стане реален, артистът смята, че със сигурност креативните хора като тези зад "Комунизъм V.2.0" ще бъдат доста ограничавани и вече няма да могат да се изразят както са го правили досега.

"Разговорът за този период е важен, защото той е част от разказа за това кой сме ние и кои искаме да бъдем", каза Борислав Пенков.

От "Софийска платформа" ще предоставят планове за провеждане на интерактивни часове по темата и се ангажират да изпратят безплатни физически екземпляри на всички желаещи учители след попълване на формуляр.

При интерес от фондацията имат готовност да подготвят второ издание на комикса. А през лятото на 2024 година отново ще бъде организирано лятно училище за ученици и студенти до лагера Белене.

mediapool.bg