Настоящият бюджет за култура не се използва и вероятно ще останат неусвоени средства от предвидените за капиталови разходи. Въпреки това служебният министър на културата проф. Велислав Минеков обяви, че отново ще поиска парите за сектора да нараснат с 0л2% от БВП през следващата година.
При представянето на екипа и приоритетите си в петък Минеков обясни, че от заделените за тази година 55 млн. лева за капиталови разходи, към 30 юли са изразходвани "0 процента". "Числата са смущаващи. И това, което ме притеснява е, че голяма част от този бюджет – милиони, няма да бъдат използвани до края на годината. Ние отново ще настояваме за стъпката от 0.2 процента. С какви очи ще отида при министъра на финансите, който ще забележи, че има огромни неизползвани средства, за да му поискам увеличение на бюджета", каза Минеков.
Нарастването на бюджета за култура беше сред приоритетите на Минеков, когато беше служебен министър в кабинета на Стефан Янев. В петък той обясни, че въпреки обещанията на политическите партии от бившата четворна коалиция това да се случи, ръстът за 2022 г. бил по-малък от очакваното.
Проф. Минеков подчерта, че ще продължи работа и по съхраняването на сградата на бившето военноморско училище на остров Свети Кирик и Юлита край Созопол. Миналата година той обяви намерение там да бъде изграден световен културен център. "Не е възможно да бъдат извършени спасителните работи там със средства от министерството. Това означава половината бюджет да бъде вложен в изграждането на световния център. Това беше нещо наистина основно. Беше ни обещана помощ с европейски средства по регионално развитие. Досега трябваше да има проект, трябваше да има начало. За съжаление, няма. Напротив – разрухата се увеличава", коментира министърът на културата.
Той добави, че засега ще се намерят средства за авариен ремонт на покрива на сградата на бившето военноморско училище. Обясни, че трябва незабавно да се правят и аварийни ремонти по сградата на бившия нотариат в центъра на София. "Поне да я закрепим. Ние бяхме определили миналата година сумата от 5.2 млн. лева", припомни Минеков и добави, че въпреки това нищо не е направено за възстановяването на зданието, което е паметник на културата.
Служебният културен министър обяви още, че ще се опита да възобнови проекта за основен ремонт на концентраната зала на Пловдивската филхармония. "Пак миналата година ние решихме в бюджета да бъдат заделени 13.2 млн. лв. за основен ремонт на концертната зала в Пловдив. Не е имало обществена поръчка до този момент, заради което предстои нейното обявяване. Наистина пак много късно, но ще настоявам това да се случи", коментира Минеков.
Въвеждането на единен разходен стандарт за културните институти в областта на сценичните изкуства и музеите ще е друг акцент в управленската програма на служебния министър. "Трябва да се съобразим с това, което се случва, защото ще имаме затворени врати в най-скоро време. Ще имаме и безработни", каза той. Внимание ще бъде обърнато и върху финализирането на регистъра на независимите артисти. Средства ще бъдат насочени и за проучванията областта на археологията и реставрацията на недвижими културни ценности.
По думите на проф. Велислав Минеков, необходима е инициатива за законодателни промени. "В Закона за радио и телевизия (ЗРТ) ще създадем по някакъв начин една дискусия, тъй като там има много противоречия. Има запознати със закона, които дори искат да се направи нов закон. Възможно е и това да се случи, но изисква много време. И естествено, трябва да се извършат промени в Закона за филмовата индустрия (ЗФИ) и в правилника за прилагане на закона. Доколкото разбрах, на 1 август е избрана комисия, която да започне промените. Но тази комисия не среща одобрението на всички, които работят в индустрията", каза министърът.
Необходимо е и тройно увеличение на щатния персонал в Националния институт за недвижимо културно наследство, допълни Минеков.
Друго предизвикателство, според Минеков, е и застрашеният статут на Несебър като световен паметник на културата.
mediapool.bg