Снимка: ЕПА/БГНЕС" style="float: right; margint-left: 1.5em;" />
В Берлин на 62 години почина художникът Дмитрий Врубел, автор на прочутата картина-графит на Берлинската стена "Братска целувка", на което са изобразени съветския лидер Луонид Брежнев и ръководителя на Германската демократична република Ерик Хонекер. Врубел е автор на на много други известни творби.
Според медийни източници той е починал от усложнения вследствие на Covid.
Дмитрий Врубел е роден през 1960 г. в Москва, а през 1975 г. създава първата си картина – "Съдът на Пилат".
До 1980 г. той следва в Москва, но не завършва, което не пречи през 1983 г. да бъде приет в Съюза на художниците на СССР.
През 1986 г. организира в дома си импровизирана галерия, през 1987 г. става член на "Клуба на авангардистите" (КЛАВА), в който също така влизат Дмитрий Пригов, Лев Рубинщайн, Никита Алексеев и други художници.
През 1990 г. Врубел се пренася в Берлин. През същата година той рисува на оцелял фрагмент от Берлинската стена знаменитата картината-графит "Боже мой, помогни ми да преживея тази смъртоносна любов", известна още като "Братска целувка" (Bruderkuss на немски), на която генералният секретар на Съветската компартия Леонид Брежнев целува лидера на ГДР Ерик Хонекер.
"Братска целувка" се превръща в една от най-известните улични рисунки в света. През 2009 г. "Братска целувка" е била изтрита при реставрацията на стената, извършена по случай 20-годишнината от нейното събаряне, но Врубел се съгласява да я възстанови.
През 2010 г. той се изправя в защита на бившия директор на музея "Сахаров" Юрий Самодуров и бившия ръководител на отдела за най-новите тенденции в Третяковската галерия Андрей Ерофеев по време на процеса срещу тях по обвинения, че разпалват религиозна вражда, тъй като са организирали изложба "Забранено изкуство-2006". Съдебният процес бе иницииран от православното движение "Народен събор".
"Отново се оказваме в страна, където държавата поддържа една позиция и естетика, а другата нарича престъпна и това е страшно", заявява Врубел по време на процеса.
Художникът участва активно в благотворителна дейност. През 2004 г. той дарява голяма сума за създаването на детска художествена школа в Беслан, а през 2007 г. спонсорира изграждането на сиропиталище в Суздал.
mediapool.bg