Настоящият екип на Министерството на здравеопазването не работи по отделна наредба за остойностяване на лекарския и сестринския труд, а прилага комплекс от други мерки за насърчаване на медицинските специалисти. Това се разбира от отговор на министъра на здравеопазването Христо Хинков на поставен въпрос от депутата от ПП-ДБ Ивайло Мирчев кога ще е готова разработваната от МЗ наредба за остойностяване на лекарския и сестринския труд.
Въпросът е по повод обявеното намерение от служебния министър на здравеопазването Асен Меджидиев да остойности лекарския труд, като многократно бе съобщено, че се работи по създаването на специална наредба за тази цел.
Работещите в здравната система отдавна настояват за остойностяване на труда им, тъй като искат да е ясно каква част от цената на клиничните пътеки е за техния труд и каква част отива за покриване на други разходи на болницата. Сега медиците смятат, че са ощетени, тъй като на много места болниците се "крепят" на ниските възнаграждения на персонала.
В края на миналата година Българският лекарски съюз дори представи методика, по която да се случи остойностяването. Тя беше внесена за разглеждане от специално създадена за целта работна група в МЗ. За почти година като здравен министър Меджидиев не доведе остойностяването на лекарския труд до край и обещаната от него наредба така и не видя бял свят, въпреки че това беше изведено като негов първи приоритет.
Сегашният екип на МЗ очевидно има друга стратегия за доходите на медиците. От отговора на министър Хинков става ясно, че ще се остойностяват медицинските дейности според тяхната сложност, а не отделно труда на медиците. Екипът на министър Хинков залага и на други мерки, които да направят професията по-добре платена и привлекателна.
"Министерството на здравеопазването счита, че остойностяването на труда на работещите в сектора – медицински специалисти и всички други лица, които участват пряко в диагностично-лечебната дейност и грижите за пациентите, е един от инструментите са създаване на привлекателни условия за медицинските специалисти в българската система на здравеопазване. Настоящето ръководство на Министерството на здравеопазването ще положи усилия за остойностяването на медицинските дейности", посочва министър Хинков в отговора си до Ивайло Мирчев.
Той допълва, че за тази цел е променена Наредбата за осъществяване на достъп до медицинска помощ за определяне пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК, с цел въвеждане на качествени и количествени критерии за качество на лечението, като в момента те са в процедура по обществено обсъждане.
Освен това Хинков посочва, че МЗ е разработило проект за остойностяване на клиничните пътеки и въвеждане на коефициенти за тежест и съпътстващи заболявания, които да диференцират заплащането по всяка пътека.
"По отношение на медицинските специалисти също са предвидени редица мерки, включително подготовка на промени в кадровата политика за осигуряване на повече медицински специалисти – повишаване привлекателността на медицинските професии и насърчаване на по-балансираното разпределение на здравните специалисти на територията на страната чрез създаване на център "Национален фонд за насърчаване на по-балансирано разпределение на медицинските специалисти на територията на страната", посочва здравният министър.
Хинков информира също, че са предвидени инвестиции в изграждането на амбулатории за лични лекари и други медицински специалисти в малки населени места. Разработват се критерии за процедура по приоритизиран подбор на населените места, в които да бъдат разкрити амбулатории за извънболнична помощ.
"Целта на всички тези мерки е, от една страна да бъде въведено пропорционално и справедливо остойностяване на медицинските дейности, а от друга – да бъдат въведени устойчиви механизми за насърчаване на медицинските специалисти и повишаване на привлекателността на медицинските професии", се казва още в отговора на министъра.
mediapool.bg