Кламер БГ - Новини: Непостроени, но платени по времето на ГЕРБ спортни салони може да стигнат до прокуратурата

Непостроени, но платени по времето на ГЕРБ спортни салони може да стигнат до прокуратурата

България

|
Пет, 18 Фев 2022г. 18:49ч.
Непостроени, но платени по времето на ГЕРБ спортни салони може да стигнат до прокуратурата

Антоанета Цонева показава снимка две училище, в което е трябвало да има салон

Министърът на спорта Радостин Василев от "Има такъв народ" обяви, че може да сезира прокуратурата за типичен пример за схемата "Автомагистрали", но в неговото министерство по времето на ГЕРБ. Става дума за сключени и предварително платени договори за над 20 млн. лева. за строителство на 24 училищни физкултурни салона, от които обаче за около една година е построен само един.

За казуса с непостроените салони съобщи още през лятото на 2021 г. служебният спортен министър Андрей Кузманов, който също сравни схемата с тази в "Автомагистрали". Тогава той съобщи, че изграждането им все още не е започнало, защото няма нито виза за проектиране, нито разрешения за строеж, не са избрани и надзорните фирми. Сега обаче договорите са прекратени, заради изтичане срока за изграждането им, но не са върнати почти никакви пари.

"Построен е салонът в село Тополово, община Асеновград. За останалите 23 договора състоянието е следното – само по 4 има разрешения за строеж, по един са извършени строително-монтажни работи в минимален размер. Към настоящия момент 22 от 23 договора за инженеринг са прекратени поради изтичане на договорения срок. Аз встъпих в длъжността министър на 13 декември, много малко след моето встъпване договорите изтекоха и нямаше почти никакво изпълнение. Никаква кореспонденция между министерството на младежта и спорта и изпълнителите на тези договори", посочи Василев по време на петъчния парламентарен контрол в отговор на въпрос на Антоанета Цонева от "Демократична България", която показа от трибуната в парламента снимки на две училища, където е трябвало да има салони.

Василев уточни, че са изпратени покани за доброволно връщане на средствата и засега само малко над 4 млн. лв. са върнати, а една от компаниите смята да съди министерството.

По думите на Василев комуникацията с изпълнителите върви много тежко, а част от тях са неоткриваеми.

"Това най-вероятно ще се превърне в христоматиен пример как не трябва да се изграждат спортни салони в България като цяло", отбеляза министърът и посочи, че това е типичен пример за "Автомагистрали" в спортното министерство, защото средствата ги няма във ведомството, но няма и изградени салони.

Василев добави, че е възможно да сезира прокуратурата "заради определени действия на длъжности лица в министерството". "Аз не мога да давам правни квалификации на това, което ще претендираме, но най-малкото е, че една година над 20 млн. лева държавни средства стоят в едни дружества по закона за задълженията и договорите, те не изпълняват своите дейности", каза той. Министърът допусна възможността и ведомството му да не е изпълнило своите задължения по договорите, което според него означава, че "някой отново е спомогнал със своето действие или бездействие в крайна сметка да няма салони".

По думите на Василев с постановление на Министерския съвет от 28 февруари 2020 година, когато Бойко Борисов още е на власт, по бюджета на спортното министерство са одобрени 25 млн. лева за изграждане и оборудване на въпросните физкултурни салони в училища в страната. Списъкът на самите салони е бил актуализиран три пъти от тогавашния министър на образованието Красимир Вълчев от ГЕРБ преди да бъдат сключени договорите за салоните. Обявените от министерството на спорта процедури са били за инженеринг за изграждането на салоните по типов проект.

mediapool.bg