На 18 август - петък, между 10 и 16 часа, най-старият и най-високият фар по българското Черноморие на нос Шабла отваря врати за посетители. Събитието се провежда по повод на международния ден на морските фарове, съобщи Министерството на туризма.
Съоръжението се намира на около 4 км източно от град Шабла и е един от най-посещаваните туристически обекти заради над стогодишна история.
Смята се, че той е граден по подобие на едно от Седемте чудеса на античния свят - Александрийския фар, защото представлява внушителна осемстенна кула, уникална не само за българското, но и за цялото Черноморие. Той изпълнява стратегическа функция да предпазва корабите от удар и потъване.
Фарът на нос Шабла е строен по турско време през 1856 г. и е открит официално година по-късно. По това време начело на Османската империя е бил султан Абдул Меджид и неговата тугра (монограм) и до днес е видима на зида на кулата.
Фарът е изграден от камък и хоросан. Забележителната му устойчивост се дължи на арките с прецизно изработени ключови камъни. До върха му води вита каменна стълба.
От 30-те години на миналия век датира характерният облик на този фар - цялата фасада е притегната в стоманени обръчи и боядисана на червено-бели райета.
Отвън, в една от стените на сградата, е взидана плоча, зад която има скрито послание към бъдещите поколения. То ще бъде отворено през 2056 г., когато ще се отбележи 200 годишнината от построяването на фара.
Шабленският фар е най-северният български морски фар и е разположен в най-източната точка на страната. Със своите 32 метра височина е и най-високият фар в страната.
Бялата му светлина просветва с честота 20 секунди, като при добра видимост се забелязва от разстояние 17 морски мили
В близост до морското съоръжение интересна дестинация е плажът "Малкото море", който е предпочитан от туристите, търсещи тихо и спокойно място.
mediapool.bg