Съдбата на Паметника на Съветската армия официално влезе в предизборната кампания за кмет на София. Двама от кандидатите за поста влязоха в задочен спор не дали, а кога монументът да се махне от центъра на столицата.
Четете бюлетина Денят с Mediapool
Абонирайте се
Дългогодишният политик от ДСБ, бивш столичен общински съветник и депутат Вили Лилков поиска това да стане "сега, а не утре". Той критикува управляващите от "Продължаваме промяната-Демократична България", чиито областен управител обяви миналата седмица, че демонтирането на монумента поне засега няма как да се случи до края на годината заради липсващи документи и анализи.
Кандидатът за кмет на "Продължаваме промяната", "Демократична България", "Спаси София" и с подкрепата на "Екипът на София" Васил Терзиев също коментира темата. Очевидно в отговор на Лилков той заяви, че преместването трябва да стане възможно най-скоро, но не и за сметка на безопасността. Той по-скоро подкрепи плановете на областната управа първо да се направи обследване на монумента и после да се пристъпи към преместване.
Мнението на Терзиев, както и обясненията на областната администрация, че демонтажът ще се забави, вероятно имат за цел да успокоят буквално физическото напрежение около Паметника на Съветската армия. От миналата седмица той е под охраната на привърженици на политически формации, които са против премахването. В Княжеската градина има палатков лагер на "Левицата", издигнат от Мая Манолова, в охраната се включиха и привърженици на БСП, а симпатизанти на "Възраждане" дават нощни караули, за да спрат евентуално събаряне.
Защитниците на Паметника на Съветската армия се активириха, след като областната управителка Вяра Тодева формално даде ход на процедурата за преместването му.
Вили Лилков: Премахнете този унизителен символ сега
Първо мнението си по темата изрази във Фейсбук кандидатът за кмет Вили Лилков. Той беше издигнат от група сини интелектуалци в противовес на кандидатурата на Васил Терзиев. Основният мотив за алтернативната номинация беше, че семейството на Терзиев е било част от Държавна сигурност. Лилков, който преди това беше общински съветник и депутат от ДСБ, от години настоява за премахването на паметника от центъра на София, но до момента това така и не се случи.
"Монументът на съветската армия в центъра на София не е градоустройствен, а политически проблем от национално значение. Той символизира съветската окупация на България и се подиграва с достойнството на българските граждани. Неговото премахване изисква категорична политическа позиция и целенасочени управленски действия", написа Лилков в понеделник.
Той припомни, че има решение на Столичния общински съвет за демонтирането на монумента и то не трябва да се бави от дебатите какво ще има на негово място. "Липсата на политическа воля не може да се скрие зад процедурни дребнавости и градоустройствена бюрокрация. Кандидатирах се за кмет на София и защото видях липсата на такава решителност в посланията на останалите кандидати и призовавам вас, управляващите, които имате цялата власт – премахнете този унизителен символ СЕГА, а не утре!", написа Лилков.
Терзиев: Мястото му не е в центъра
Малко след поста на Лилков мнение по темата се появи и на страницата на Васил Терзиев.
"Колкото и мнения да има относно съдбата на Паметника на Съветската армия в София, моята лична позиция е категорична - той принадлежи единствено на Музея на социалистическото изкуство, където трябва да продължи живота си като част от учебната програма по история. Колкото и палаткови лагери в негова защита да бъдат организирани отпред, истината е една и тя трябва да се знае от всички български граждани - този паметник символизира една историческа неистина", написа Васил Терзиев.
Той допълни, че монументът е "символ на съветската пропаганда, която е в противовес на това, към което по-модерна България се стреми - свобода, достоен живот и европейско бъдеще".
Според него обаче премахването на паметника няма как да стане утре "колкото и да ми се иска". "Може би много хора не си дават сметка, но този паметник реално представлява тонове бетон и метал, които трябва да бъдат премахнати по сигурен начин, така че никой да не пострада. Затова думата е на експертите. Наложително е конструкцията да бъде изследвана, за да е ясна действителната ситуация. Ако тя заплашва физическата безопасност на гражданите, паметникът трябва да бъде осигурен по подходящ начин и последващите стъпки към премахването му да бъдат експертно планирани", обясни Терзиев.
Казва също, че според него решението какво да има на мястото на Паметника на Съветската армия трябва да бъде взето "от всички граждани на столицата". "Това място трябва да е част от българската историческа памет, а конкретният му вид следва да е резултат от широка обществена дискусия сред столичани. Какво искаме да видим там, какво си представяме да правим в това пространство - ще кажем всички ние", допълни той.
Терзиев каза, че ще организира и "допитване до управата на други красиви европейски градове, които също са премахнали съветски символи от градската си среда, за да разберем в какво са превърнали освободените терени след това и какво символизират те в настоящия момент".
mediapool.bg