Кламер БГ - Новини: Премиерът: Сделката с БОТАШ e рискова, СЕМ не си върши работата, а НАТО е нашето "бомбоубежище"

Премиерът: Сделката с БОТАШ e рискова, СЕМ не си върши работата, а НАТО е нашето "бомбоубежище"

България

|
Пон, 07 Авг 2023г. 12:11ч.
Премиерът: Сделката с БОТАШ e рискова, СЕМ не си върши работата, а НАТО е нашето "бомбоубежище"

Никола Димитров, сн. БГНЕС

Сделката с БОТАШ крие много сериозни рискове. Съветът за електронни медии (СЕМ) не си върши работа в борбата срещи дезинформацията. Страховете срещу въвеждането на еврото са неоснователни, а конституционните промени ще балансират системата.

Това смята премиерът Николай Денков, който в понеделник отговаря на въпроси, зададени през Фейсбук.

Той каза, че правителството му е задвижило всички сектори, които са имали нужда от рестарт, но по думите му не всичко е цветя и рози.

Сделката с БОТАШ

"Не се притеснявам от каквото и да било, това, което е ясно, че сделката крие много сериозни рискове, дългосрочна е – 13 години и е свързана със сериозни финансови ангажименти, независимо дали внасяме или не газ. Това, което е ясно, че след няколко години може да бъде много различна ситуацията, такива дългосрочни договори крият огромни рискове. Това, което се опитваме да направим, е да минимизираме рисковете", посочи Николай Денков.

Според него е странно подписването на подобен дългосрочен договор.

"Очевидно много се е бързало, но защо – не мога да каза", каза той и насочи отговорът да се търси от служебното правителство и по-конкретно от бившия енергиен министър.

Споразумението е със срок 13 години бе подписано на 3 януари в София. Съгласно него Турция ще транзитира около 1.5 млрд. куб. м природен газ годишно до България, която ще купува и разтоварва суровината на пет турски терминала за регазификация на втечнен газ (LNG) и ще постъпва у нас по турската газова мрежа.

“НАТО е нашето бомбоубежище“

Премиерът Николай Денков осъди напрежението, което Русия създава в Черно море през последните седмици.

"Милитаризацията на Черно море се случва независимо от това дали искаме или не искаме, и тя идва по линия на руската агресия. В последните 20 дни руски кораби се настаниха във водите, които са наша икономическа зона. Уж в началото за учения, те продължиха за втори период, а сега се чува, че може да има и трети период. Тази милитаризация не върви по линия на НАТО, обратното, идва от изток", каза Денков.

Той отбеляза, че защитата на България от евентуална заплаха минава не само през подкрепа за българската армия с хора, техника и модернизация, но и интегриране в общите структури на НАТО.

“НАТО е нашето бомбоубежище“, каза Денков.

Русия обяви временна предупредителна зона в Черно море заради провеждането на военни учения, като България вече каза, че това не е добра практика.

СЕМ не си върши работата

Премиерът коментира, че СЕМ не си върши работата в борбата срещу дезинформацията.

"Не може журналисти, които разпространяват неверни факти, да не бъдат санкционирани. Журналистическата етика изисква да се проверка през няколко източника, а ако събеседникът ви каже нещо невярно - веднага да го опровергаете", каза Денков.

Паметникът на съветската армия

Денков припомни, че има решение на Столичния общински съвет, според което Паметникът на съветската армия трябва да бъде премахнат.

"Вече има много предложения какво може да има на негово място- скулптури на цар Симеон, Борис и или площадка. Ще съдействаме на Столичната община", обясни Денков.

Страховете срещу еврото са неоснователни

Денков коментира, че “страховете, които съвсем умишлено се насаждат срещу еврото, в огромната си степен са неоснователни".

Според него трябва да внимаваме за инфлацията у нас, както и да имаме информационна кампания, за да разберат хората какво ще спечелят и за какво трябва да внимават.

"Цените трябва шест месеца да са в едната и в другата валута", категоричен бе той и допълни, че кампанията за еврозоната пък се очаквало да стартира през септември - октомври.

Промените в Конституцията: Един човек няма да може сам да управлява

По думите на предложените промени в конституцията запазват служебните правителства, но това, което се опитват да избегнат тези промени, е един човек да може да управлява.

“Това, което се предлага, е президентът да избира министър-председател измежду трима кандидати, след това той да предложи на държавния глава министрите. Това е едно балансиране на системата", посочи Денков.

По думите му това е едно балансиране на системата, което по никакъв начин не означава, че няма да има служебни правителство, както и че тези нови служебни министри няма да може да се появяват в политиката, както беше през последните година.

mediapool.bg