Националната служба за охрана (НСО) опроверга премиера Бойко Борисов, който обясни скандалите със златните кюлчета и пачки в чекмеджето му, с това, че "всичките години, когато една дама ме е посещавала, охраната не е претърсвала и контролирала чантата й".
"В обектите, охранявани от НСО, не се допускат непроверени лица. Обхватът, методите и способите за извършване на проверка на лица, имащи достъп до охраняемите лица и обекти, представляват класифицирана информация и като такива охраняемото лице не е длъжно да ги познава", съобщиха от НСО.
Борисов обаче сравни в интервюто си пред авторитетния германски вестник Франкфуртер Алгемайне Цайтунг (ФАЦ) въпросната дама, която вероятно е направила снимките от спалнята му, с Мата Хари - прочутата холандска куртизанка, шпионирала поне за две разузнавания по време на Първата световна война.
"Работата е там: никога през всичките тези години, когато една дама ме е посещавала, охраната не ѝ е претърсвала и проверявала чантата", каза Борисов.
НСО обаче не споделя това твърдение. Напротив.
"Изключения при осъществяване на проверките за общоопасни средства и вещества не се допускат. Местата за пребиваване на охраняемите по ЗНСО лица за жилищни нужди представляват лично тяхно пространство. Националната служба за охрана няма отношение по въпроси, които се отнасят до личната сфера на което и да е охраняемо лице", посочват от службата.
От това става ясно, че за опасни предмети не се смятат кюлчета със злато и пачки пари, но това не значи, че гостенката на Борисов не е била проверявана. О гледна точка на законовите задължения на НСО подобни предмети не представляват риск, независимо от приносителя. От службата не уточняват дали са засичали златни кюлчета в чантата на някоя дама, посещавала премиера.
"Обхватът, методите и способите за извършване на проверка на лица, имащи достъп до охраняемите лица и обекти, представляват класифицирана информация и като такива охраняемото лице не е длъжно да ги познава. Обхватът, методите и способите за охрана се определят в зависимост от степента на застрашеност и рисковете за сигурността на охраняемото лице във всеки един момент", добавят от НСО.
"Конкретно във връзка с изтекли в публичното пространство снимки и видеокадри, за които се твърди, че са направени в охраняем от НСО обект, през юни 2020 г. със заповед на началника на НСО бе възложена служебна проверка. Проверката бе приключена в срок и не установи пропуски в прилагането на процедурите за проверка и в сигурността на охраняемото лице. Цялата документация по проверката е изискана и предоставена на Софийската районна прокуратура", посочват от НСО.
Прокуратурата все още не е обявила резултати от тази проверка. Софийската градска прокуратура образува дело, в рамките на което проверява снимките от спалнята на премиера Бойко Борисов в правителствената вила в Бояна. На проверка подлежат и записите с неговия глас. Делото е за незаконно записване.
Така за пореден път в последните седмици управляващите не се свенят да работят срещу авторитета на една от специалните служби, която и без това не се ползва с доверие от данъкоплатците. НСО става жертва на скандалите в държавата и напрежението между премиера и президента, като това няма да доведе до промяна в начина й на работа, а по-скоро ще демотивира служителите й.
Вече три десетилетия НСО не може да се раздели с образа си "тодорживковското УБО", като основната причина е отказът на управляващите. Службата години наред действа изцяло в зоната на здрача, без закон, а по вътрешни правилници. Това позволяваше безпардонно поведение на служителите й. През 2015 парламентът най-накрая извади службата от правния вакуум. Но не и от "зоната на здрача".
Законът не само не реформира службата, но узакони някои от най-спорните ѝ практики.
Това нормативно творчество окончателно легитимира крайната секретност и отсъствието на адекватен контрол, съчетани с привилегии, които превръщат НСО в съвременно издание на социалистическия ѝ предшественик "Управление безопасност и охрана" (УБО).
Това продължи с години без санкция от управлението на ГЕРБ. А в последните месеци службата отново влезе във вихъра на скандалите.
През лятото тогавашният шеф на службата генерал Красимир Станчев подаде оставка след случая при т.нар. летен сарай на почетния председател на ДПС Ахмед Доган. Тогава гардове на НСО блъскаха съпредседателя на "Демократична България" Христо Иванов, въпреки че
брегът е публична държавна собственост.
Президентът Румен Радев, под чиято шапка е службата, и премиерът Бойко Борисов си размених обвинения, но никой не чу Станчев открито настояваше за реформи на службата.
Подавайки оставка ген. Красимир Станчев, посочи, че въпреки призивите му, не е била "проявена политическа воля за промени в Закона за НСО, които да позволят да бъдат осъществени вътрешни трансформации на службата и тя да се превърне в по-ефективна, ефикасна и действена държавна охранителна служба".
Освен принципната оставка на Станчев, за станалото край "Росенец" бяха уволнени двама служители на НСО.
Сега службата има нов шеф, като управляващите продължават да не смятат за необходимост реформирането на службата. Вместо това направиха нова охранителна структура, но в рамките на МВР, която не се знае публично дали и как функционира.
И основната причина за това е, че липсата на доверие в работата й, липсата на ясни, публични правила и контрол на работата й, дават възможност гръмки скандали да се обясняват с Мата Хари или да бъдат замазвани с оставки по ниските нива.
mediapool.bg