Кламер БГ - Новини: НС отхвърли референдума срещу еврото, въпросът отива в Конституционния съд

НС отхвърли референдума срещу еврото, въпросът отива в Конституционния съд

България

|
Пет, 07 Юли 2023г. 18:38ч.
НС отхвърли референдума срещу еврото, въпросът отива в Конституционния съд

Снимка: БГНЕС

Народното събрание окончателно отхвърли в петък предложението за провеждане на национален референдум по въпроса дали левът следва да остане единствената официална валута на страната до 2043 г. "За" приемане на предложението гласуваха 68 депутати, 98 бяха "против", а други 46 се въздържаха.

"Против" допитването гласуваха по-голямата част от депутатите от ПП-ДБ (2 гласуваха "за", а 1 - "въздържал се"), всички депутати от ДПС и 14 народни представители от ГЕРБ-СДС. "За" референдума гласуваха депутатите от "Възраждане", БСП, ИТН и независимият Радостин Василев. По-голямата част от народните представители от ГЕРБ-СДС гласуваха "въздържал се".

Резултатите от прегласуването в пленарна зала

Преди това искането не беше прието от правната комисия, тъй като противоречи на закона за референдумите и на международни договори, сключени от България.

В крайна сметка въпросът дали ще има референдум, който практически би блокирал присъединяването на България към еврозоната в следващите 20 години, по всяка вероятност ще се реши финално от Конституционния съд, тъй като партия "Възраждане" обяви, че ще оспори решението на парламента.

Подписката за референдума бе внесена от инициативен комитет, подкрепен от "Възраждане". От внесените 603 356 подписа след проверка на ГРАО валидни се оказаха 470 973. По закон, за да бъде задължително провеждането на референдум, са нужни подписите на не по-малко от 400 000 български граждани. Това условие е изпълнено, но според депутатите, които отхвърлиха предложението, зададеният въпрос не е в съответствие със Закона за прякото участие на гражданите.

Въпросът за допитването е: "Съгласни ли сте българският лев да бъде единствена официална валута в България до 2043 година?". Според Закона за пряко участие на гражданите не могат да се правят допитвания по въпроси, уредени във вече приети и ратифицирани международни договори, а въпросът за присъединяване към паричния съюз е уреден в договорите за ЕС.

Противниците на референдума от ПП-ДБ отново обясниха, че че в българското законодателство няма легален термин "официална валута". Това означава, че еврото няма как да продължи да бъде резервна валута на България, което значи край на валутния борд, разясни Мартин Димитров от ПП-ДБ. Бордът гарантира, че всеки лев в обращение може да бъде разменен срещу евро (което в момента е резервна валута на страната) във всеки един момент.

От "Възраждане" реагираха, че аргументите на Мартин Димитров не били валидни. Партията на Костадин Костадинов смята, че гласуването за недопускане на референдума е недемократично.

Според най-актуалното изследване на "Евробарометър" 49% от българските граждани подкрепят въвеждането на еврото, като също толкова - 49%, са против идеята, а 2% нямат мнение. Това е подобрение с 5 процентни пункта на подкрепата за еврото.

mediapool.bg