Кламер БГ - Новини: Кабинетът прие въглищния преход, обеща до 36 заплати на напускащи миньори

Кабинетът прие въглищния преход, обеща до 36 заплати на напускащи миньори

България

|
Пет, 29 Септ 2023г. 19:17ч.
Кабинетът прие въглищния преход, обеща до 36 заплати на напускащи миньори

Миньори и енергетици блокираха и магистрала

Кабинетът не отстъпи от намерението най-сетне да започне въглищният преход на регионите Стара Загора, Кюстендил и Перник. Въпреки миньорските протести и пътни блокади по главни пътища на страната, изнервили шофьорите в петък, то прие териториалните планове за трите региона на извънредно заседание. Те ще бъдат изпратени в Европейската комисия в събота – 30 септември, когато изтича крайният срок за внасянето им, който ако не бъде спазен, страната ни губи 3.5 млрд. лв. безвъзмездни пари за създаване на нови работни места и преквалификация на миньори и работещи в държавните и частни топлоелектрически централи (ТЕЦ).

"Протестиращите да се вслушат в това, което ще им кажа: Това е най-добрата възможност и за тях, и за държавата", каза премиерът Николай Денков след заседанието на Министерския съвет.

Някои от демонтрантите по-късно раздигаха блокадите, но други останаха на пътните барикади.

Междувременно в парламента депутатите от мнозинството парираха опитите на "Възраждане", БСП и "Има такъв народ" да вкарат в днения ред проект на решение, задължаващо правителството да отсрочи внасянето на териториалните планове, което означава загуба на европарите.

Миньори и енергетици блокираха пътища в Старозагорско заради приемането на плановете за въглищните райони. Сн. БГНЕС

Единствената дата е 2038 г. за всички ТЕЦ

Той отбеляза, че исканията на местните синдикати във въглищните райони се основават на невярна и изкривена информация и 2038 година е единствената, която е записана като крайна за работата на въглищните електроцентрали.

"Няма дати за затваряне на конкретни централи, но те по икономически причини сами ще спрат работа. Затова е важно да има механизъм за преквалификация на техните служители", каза министър-председателят.

Финансовият министър Асен Василев допълни, че в момента цената на тока от тези централи е най-скъпата и е под борсовите цени. Заради това, в момента те и мините са във финансова криза, която ще нараства заради увеличаващите се цени на парниковите квоти, които са длъжни да купуват, за да могат да работят. "Тези централи ще стават все по-неконкурентни", добави той и обясни, че целта на плановете, които синдикатите искаха да се отложат, е именно запазване доходите на хората, работещи в неминуемо спиращите работа дружества.

Миньори и енергетици блокираха и магистрала "Тракия". Сн. БГНЕС

От думите на представителите на правителството стана ясно, че напрежението в мините е дирижирано от местни синдикалисти, защото с техните централи се водели конструктивни преговори за сключването на договореното при предишния национален миньорски протест споразумение за въглищния преход. То трябваше да е факт до края на септември, но този срок няма да бъде спазен. На синдикатите е изпратен текст с рамка и важните точки за договаряне, чака се отговор от тях.

До 140-150 хил. лв. компенсация, но по критерии

В това споразумение трябва да бъде договорен и социалният пакет за работниците, които решат да се тръгнат от мините и ТЕЦ-овете. Даването на 36 заплата при напускане бе обявено по-рано през деня първо от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, а след това бе потвърдено от санкционирания по закона "Магнитски" депутат от ДПС Делян Добрев, който напоследък се е превърнал в говорител на правителството. Те обявиха, че договорката за тази компенсация е станала сутринта на среща с Асен Василев, в която участвал и председателят на парламентарната енергийна комисия Делян Добрев.

Финансовият министър обаче каза, че въпроса за този социален пакет преди това е било разговаряно със синдикатите и как ще се отпускат и какъв ще е точният размер на средствата тепърва ще се уточни във въпросното отложено споразумение.

Работещи в "Топлофикация Русе" също блокираха пътища заради плановете за справедлив преход. Сн. БГНЕС

"Практиката в европейските страни при трусове в икономически региони да се дават до 24 заплати, но ние обсъдихме до 36. При заплатите в тези дружества това означава по 140-150 хиляди лева на човек",

каза Денков.

Не беше даден обаче отговор на въпроса как ще се осигурят средствата за тези социални пакети, особено ако масово работници решат да се изкушат от офертата.

"Не говорим за масово напускане, а за предлагане на алтернатива на хората, които искат да напуснат", коментира Асен Василев пред журналисти.

Той уточни, че вероятно броят на заплатите при напускане ще се определя като при пенсионирането – според стажа, но това ще се решава конкретно с профсъюзите.

Държавна фирма ще превръща въглищните терени в индустриални

Управляващите отново повториха ангажимента си за създаване на държавно предприятие, което ще е "за превръщане на териториите от въглищни в индустриални", каза Денков. То ще бъде създадено до края на годината и

няма да иззема функции на мините, а ще се допълват, обясни още той, а Василев допълни, че се очаква "то да абсорбира и част от работещите в мините и въглищните централи.

"Държавното предприятие, с машините, ще влезе в мините и като излезе там ще има индустриални зони с необходимата инфраструктура за инвеститори", каза министър-председателят.

"Очакваме там нови компании, които ще имат нужда от квалифицирана работна ръка и затова проучихме инвеститорския интерес", посочи премиерът отново относно изнесените от ГЕРБ индикативни списъци с фирми, които искат да участват в прехода на въглищните региони.

"Ако има финансова помощ за тях (с парите от Фонда за справедлив преход по териториалните планове – б. а.), тя ще се разпределя с открити тръжни процедури", каза финансовият министър.

Той съща така определи кат олобизъм всякакви приказки за преходно гориво на ТЕЦ, тъй като то не решава проблема с мините, които така или иначе трябва да спрат работа до 2038 г.

И работници от ТЕЦ "Бобов дол" протестираха срещу приемането на плановете за въглищните райони. Сн. БГНЕС

Протестите

Часове преди решението на Министерския съвет протестиращи миньори и енергетици спряха движението през Прохода на републиката в района на село Гурково. Блокираха и главния път между Стара Загора и Хасково, главния път София- Бургас, както и движението пред ТЕЦ "Брикел", съобщава БТА.

При гражданското неподчинение на Прохода на републиката се стигна до напрежение между протестиращи и шофьори.В четвъртък миньори, енергетици и представители на синдикални организации освиркаха зам.-министъра на енергетиката Красимир Ненов, който бе дошъл в Раднево, за да им представи намеренията на правителството, но бе принуден да си тръгне. Междувременно с депутати от "Възраждане" местните профсъюзни лидери се договаряха дза днешните протести и блокади, които бяха определени в петък от Денков като "незаконни".

Той на два пъти призова миньорите да спрат с протестите, ими ако решат да правят такива, те да са законни и да не вгорчават деня на пътуващите хора.

Протестиращите обаче останаха на магистрала "Тракия" край Стара Загора, остана и блокадата на участък от Подбалканския път при Гурково.

Магистрала "Струма" край Дупница бе освободена за движението в двете посоки след 16.30 часа, след като цял ден създаваше проблеми на пътуващите в направелнието София-Кулата и обрятно.

В понеделник синдикатите ще обявят дали и под каква форма протестите ще продължат, каза Иво Димитров, координатор към КТ "Покрепа" в ТЕЦ "Бобов дол", цитиран от БНР.

mediapool.bg