Кламер БГ - Новини: Медицински сестри се барикадираха в МЗ, но “повярваха за последен път“ и излязоха

Медицински сестри се барикадираха в МЗ, но “повярваха за последен път“ и излязоха

България

|
Ср, 16 Окт 2019г. 17:55ч.
Медицински сестри се барикадираха в МЗ, но “повярваха за последен път“ и излязоха

Седем медицински сестри, които в сряда се срещнаха със здравния министър Кирил Ананиев, отказаха да напуснат сградата в продължение на няколко часа и заплашиха, че ще останат там, докато не видят, че се работи ефективно по поставените от тях искания. В крайна сметка около два часа след като заплашиха, че няма да напуснат министерството, те все пак излязоха доброволно. При напускането на сградата те съобщиха, че донякъде са стигнали до консенсус след поети ангажименти от министъра. До месец трябва да се види дали те се изпълняват и за тогава е насрочена нова среща. Това е поредна отсрочка от март насам, която те дават за изпълнение на исканията им.

Основните обещания, заради които протестиращите са склонили да напуснат сградата, са в две посоки. Едното е за повишаване на контрола в болниците относно спазването на трудовото законодателство, а второто е, че с бюджета на НЗОК за следващата година парите от клиничните пътеки ще се разпределят по нови, по-справедливи правила, така че медицинските сестри да ги усетят и заплатите им да бъдат повишени.

“Това ще е последният път, в който ще повярваме. Убедиха ни, че са изготвили правила и стандарти, които ако сега ги вкарат, до началото на следващата година би трябвало да усетим разлика в заплатите си“, коментира пред журналисти една от участвалите в срещата сестри Веселина Ганчева.

“Искаме нещата да се случат много по-бързо, но явно това няма как да стане при този начин на работа на системата. Така че ние просто изчакваме, но не спираме с протестите. Продължаваме да протестираме с палатката пред МЗ и ако трябва ще направим едно погребение на здравната система след месец, ако нищо не се случи“, каза Ганчева.

Барикадата

Разговорите между министъра и протестиращите сестри започнаха в 11.30 часа. На срещата бяха приети седем души, докато техни колеги протестираха отвън и дори блокираха по обяд движението на площад “Света Неделя“ пред МЗ. На срещата трябваше за пореден път да бъдат обсъдени техните искания за по-високи заплати, по-добри условия на труд и реформи в системата срещу търговския статут на болниците. Около 14 часа стана ясно, че седемте сестри, които са влезли да разговарят с министъра, отказват да напуснат министерството и заплашват, че ще останат вътре докато не видят, че реално се работи по исканията им.

Медицинските сестри протестират от март насам с искане за основна заплата от поне две минимални заплати за страната или 1120 лева. Те настояват болниците вече да не са търговски дружества, тъй като сегашният модел на финансиране е порочен. Многократно даваните през годината обещания за още пари и по-високи заплати обаче не доведоха от чувствителен ръст в заплатите им, а преди десетина дни стана ясно, че правителството е излъгало, че е отпуснало 50 млн. лева за увеличение на заплатите им.

Отказващите да напуснат министерството сестри комуникираха със съобщения с журналистите и колегите си отвън. Протестиращите навън от своя страна съобщаваха развоя на срещата по мегафон и приканваха гражданите да се включат в протеста им, защото той цели да извоюва по-хуманни условия на функциониране на системата.

Прелом

В крайна сметка малко преди 16 часа медицинските сестри излязоха от сградата на МЗ доброволно. Така и не стана ясно кой точно от поетите ангажименти е довел до прелом в решението им. Те обаче коментираха, че макар извоюваното да звучи малко, поне е нещо конкретно след толкова загубени месеци в протести без реални резултати.

“На тази среща направихме всичко възможно МЗ да заработи ефективно“, коментира Ганчева.

Постигнатите договорки

Според сестрите удовлетворителното от срещата е, че са получили обещания за по-строг контрол на трудовото законодателство в болниците, както и че допълнителните 200 млн. лева за болниците в бюджета на НЗОК догодина ще достигнат до техните заплати по по-справедливи правила.

Въпреки, че експерти в сектора прогнозираха, че обещаните 200 млн. лева няма как да увеличат заплатите на сестрите, лидерката на протеста Мая Илиева коментира, че според министъра увеличението на заплатите ще е възможно с новите правила, по които ще бъдат разпределяни парите от клиничните пътеки.

След протеста на КНСБ миналата седмица Ананиев увери, че не по-малко от 50% от разходите за финансиране на лечебната дейност ще са за персонал, а от тези 50% ще има и съотношение какъв дял да е за лекарите, сестрите и останалия персонал.

Затова протестиращите сестри са склонили да дадат месец отсрочка и да видят конкретните предложения в бюджета на НЗОК догодина и новия рамков договор. “Дали ще удържат на обещанието си, реално ще разеберем след месец“, каза Илиева.

“Единственото хубаво нещо е, че ще започнат проверки във всички болници, независимо от собствеността. Проверките ще са за спазването на условията на труд . Законите масово не се спазват, масово се работи на 24 и 36 часа, полага се много извънреден труд, който не се изплаща или въобще не се подава информация към НАП заради двойните графици“, коментира Илиева.

Веселина Ганчева допълни, че има обещание и за по-стриктен контрол дали се спазват договорените заплати в колективния трудов договор и се обсъжда от догодина той да е задължителен, а не препоръчителен.

Сестрите са получили обещание за подкрепа на исканите от тях и внесени в парламента от омбудсмана промени в закона за съсловните им организации, така че всяка гилдия да има отделна организация.

Тъй като изпълнението на част от исканията им не зависят само от МЗ, сестрите се обърнаха и към останалите институции да започнат да работят заедно, а не да прехвърлят проблемите от едно място на друго.

mediapool.bg