Кламер БГ - Новини: Македонският парламент даде зелена светлина на т.нар френско предложение

Македонският парламент даде зелена светлина на т.нар френско предложение

Свят

|
Съб, 16 Юли 2022г. 22:25ч.
Македонският парламент даде зелена светлина на т.нар френско предложение

Македонският парламент даде зелена светлина на т.нар френско предложение

Депутатите в Скопие дадоха зелена светлина на т.нар. френско предложение за започване на преговори за членство в Европейския съюз. С 68 гласа "За“ парламентът в Скопие задължи правителството да продължи по пътя към ЕС.

Непосредствено преди гласуването депутатите от опозицията от ВМРО-ДПМНЕ и “Левица“ напуснаха залата. Те се опитаха да саботират дебатите по предложението, като горяха документи и организираха протести, които продължават и след приемането на предложената преговорна рамка.

В подкрепа на предложението гласуваха депутатите от управляващата коалиция, но и народните представители от опозиционните албански формации.

Гласуването се проведе по време на третия ден от дебатите в пленарна зала.

По-късно от българското външно министерство съобщиха, че в неделя в София ще се проведе второто заседание на съвместната междуправителствена комисия и ще бъде направен преглед на изпълнението на договора за добросъседство от 2017 година.

Ще бъдат договорени мерките за неговото ефективно изпълнение през следващия период. За целта ще бъде подписан протокол между министрите на външните работи на двете страни Теодора Генчовска и Буяр Османи, съобщиха от МВнР.

Как премина гласуването

След приемането на заключенията депутатите от управляващата коалиция станаха на крака, ръкопляскаха и разпънаха знамето на Република Северна Македония и това на ЕС в пленарната зала.

Гласуването на преговорната рамка става с обикновено мнозинство, докато промяната на конституцията е необходимо две трети мнозинство в македонския парламент, което на този етап трудно може да бъде осигурено заради острата съпротива на ВМРО- ДПМНЕ.

Едно от условията към Скопие, за да започне реални преговори за членство в ЕС, е да промени конституцията си и да впише българите наравно с останалите народности.

Малко преди гласуването на предложението в пленарна зала председателят на ПГ на ВМРО-ДПМНЕ Александър Николовски го определи като проект на 150-годишната имперска българска политика по Македония.

Депутатите задължиха правителството, външното министерство и преговорния екип в разговорите с ЕС да се придържа стриктно към условието за зачитане на езиковите, идентичностни, исторически и културни особености на македонския народ като точки, по които не се преговаря с ЕС.

"Поздравления и огромни благодарности към членовете на парламента, които днес показаха демократичен капацитет, подкрепяйки заключенията на европейското предложение и гласуваха за европейското бъдеще на страната", написа във фейсбук премиерът на Северна Македония Димитър Ковачевски.

"Няма по-голям патриотизъм от това да подкрепяш просперитета на страната и да взимаш решения, които са от най-висок интерес за страната и гражаните. Най-накрая македонският език ще звучи навсякъде в Европа. Така се обича страната, с мъдри и държавнически решения", допълва Ковачевски.

Външният министър на Република Северна Македония Буяр Османи също поздрави депутатите:

Какво следва

Оттук София и Скопие трябва да подпишат двустранен Протокол по чл. 12-и от Договора за приятелство и добросъседство с конкретни мерки и срокове за изпълнение на договореностите по историческите въпроси между двете страни, мерки срещу говора на омразата и др.

Протоколът ще бъде част от преговорната рамка чрез директна препратка и от неговото изпълнение ще зависи прогреса на Скопие в преговорите.

Ще бъдат свикани две междуправителствени конференции - една политическа и втора, която ще бъде същинското начало на преговори.

Между двете Скопие трябва да промени конституцията си и да впише българите наравно с останалите части от народи.

mediapool.bg