Министерството на здравеопазването е прекратило едностранно договора с фирмата, на която възложи да проучи кой от пет възможни терена е най-подходящ за изграждането на Национална детска болница. Причината е забава в изпълнението на договора с повече от 15 дни, съобщиха от министерството за Mediapool.
Служебният екип на МЗ декларира, че не се отказва от изграждането на държавна детска болница и в момента продължава да работи за намирането на подходящ терен. Докато държавният проект изостава, в МЗ тече оценка на постъпилото инвестиционно предложение от "Търговска лига" за изграждането на частна детска болница в район "Изгрев".
По всичко изглежда частният проект има големи шансове да изпревари държавния при тези темпове на работа.
Служебният екип на МЗ не се отказва от държавна детска болница
"Служебният екип на Министерството на здравеопазването поддържа идеята за строителство на сграден фонд и модерна инфраструктура за дейността на Държавна многопрофилна болница за активно лечение на деца", казаха от ведомството в отговор на запитване на Mediapool.
На въпрос по какви текущи задачи във връзка с проекта за изграждане на Национална детска болница работи МЗ в момента, от ведомството отговарят: "Проведена е експертна работна среща, предстои провеждането на нова такава, като основната ѝ задача е бързото определяне на подходящ терен, съгласно градоустройствените норми, за строителството на Държавна многопрофилна болница за активно лечение на деца. Разглеждат се различни варианти за ситуиране на сградата, като ще бъде избран най-подходящият от гледна точка на комуникация и лесен достъп".
Договорът за проучване на терен е развален
Сключеният от екипа на министър Асена Сербезова договор с дружеството "Тераконсулт"
за проучването на 5 възможни терена за детската болница, е бил прекратен едностранно от Министерството на здравеопазването поради забава в изпълнението с повече от 15 дни.
Договорът бе на стойност 17 800 лева без ДДС и беше сключен на 14 юни със срок на проучването 30 календарни дни. Както става ясно, обаче, резултати от това проучване няма и МЗ продължава да търси терени.
Държавната компания ще търси място, но предстои смяна в ръководството й
Колко бързо ще бъде намерен подходящ терен, обаче е под въпрос, предвид очакванията на МЗ с търсенето да се ангажира държавната инвестиционна компания за изграждането на детската болница, чието ръководство пък подлежи на смяна.
Относно това какво ще е бъдещето на здравната инвестицонна компания, от МЗ заявиха: "Основната задача на "Здравна инвестиционна компания за детска болница" ЕАД е да извърши всички дейности, свързани с организацията по изграждането и пускането в експлоатация на държавна многопрофилна болница за активно лечение на деца. В тази връзка, от нейното ръководство очакваме ефективни решения и резултати във възможно най-кратък срок, включително и предложение за подходящ терен. Предстои обявяване на конкурс за органи на управление на посоченото дружество, тъй като настоящият съвет на директорите е назначен без да е проведен такъв".
Договорът с ГБС окончателно прекратен, държавата си търси 9.2 млн. лв.
МЗ информира още, че вече е прекратен 100-милионния договор с обединението от фирми от групата на "Главболгарстрой" за реализацията на първоначалния проект, който предвиждаше довършване на стария строеж в двора на Александровска болница.
Така след проточилата се четиригодишна сага относно този проект, държавата окончателно го загърби. Това, обаче, не е краят, тъй като ГБС не е върнал получения аванс от 9.2 млн. лева.
"Въпреки множеството покани, към настоящия момент ДЗЗД "Детско Здраве" не са възстановили внесения аванс", казаха от МЗ.
Държавната здравна инвестиционна компания, която управлява проекта за изграждането на детската болница, е уведомила ГБС, че задържа аванса без правно основание. Инвестиционната компания е сключила договор за правна защита и съдействие с цел възстановяване на депозита по съдебен/извънсъдебен ред, информираха от МЗ.
Повече за прекратяването на договора четете ТУК.
МЗ разглежда искането за частна детска болница
Докато сагата с държавния проект продължава, МЗ разглежда постъпилото инвестиционно предложение от "Търговска лига" за изграждане на частна детска болница в столичния район "Изгрев".
"В Министерството на здравеопазването е в ход административна процедура за одобряване създаването на лечебно заведение за болнична помощ "Многопрофилна болница за активно лечение "Мама и аз", след подаване на заявление и документи по реда на чл. 37а от Закона за лечебните заведения от представляващия дружеството, заявител на инвестиционните намерения - "Търговска лига – Глобален аптечен център" АД. Според първоначално представените документи, на адрес в гр. София, район "Изгрев", бул. "Д-р Г. М. Димитров" № 1, се предвижда разкриване на лечебно заведение за болнична помощ - Многопрофилна болница за активно лечение "Мама и аз", което да извършва медицински дейности по 29 медицински специалности в 22 структури с общо 413 легла; 2 структури без легла и 4 клинико-диагностични структури", посочват от МЗ.
След като административната процедура по проверката на документите на заявителя приключи, предстои да бъдат спазени стъпките, записани в чл.37а от Закона за лечебните заведения. Съгласно него лечебните заведения за болнична помощ се създават след одобрение на Министерския съвет въз основа на комплексна оценка.
За да се случи това, министърът на здравеопазването служебно изисква становище от Изпълнителна агенция "Медицински надзор" (ИАМН) и НЗОК. На база на тези становища и след изготвянето на комплексен доклад до министъра на здравеопазването може да се вземе и решение за внасяне на предложение в Министерския съвет. В двумесечен срок от получаване на предложението на министъра на здравеопазването Министерският съвет може да вземе решение, с което да одобри или съответно да откаже одобрение за създаването на лечебно заведение за болнична помощ.
Както Mediapool вече писа "Търговска лига" да получи положително становище при съществуващите законови процедури е голям, тъй като предложението им на практика "запълва" съществуващата ниша, която държавата не успя през последните години. В столицата има доказан недостиг на педиатрична помощ, което е ключов фактор за разрешаването на нови болници и дейности. Разрешаването на частна детска болница по естествен път поставя под въпрос изграждането на държавна такава, което от своя страна предизвика остри обществени и политически реакции по темата. Повече за тях четете ТУК и ТУК.
В същото време според "Търговска лига "техният проект не отменя, а подпомага и съкращава времето до създаването на държавна национална детска болница. Инвеститорът признава, че "има още дузина педиатрични специалности", които "Мама и Аз" няма капацитет да покрие.
mediapool.bg