Румъния е направила през последните седем години важни стъпки за подобряване на публичните финанси, но новият Данъчен кодекс би застрашил тези постижения и би довел до увеличаване на бюджетния дефицит и нарастване на държавния дълг. Това се посочва в мнение на ръководителката на мисията на Международния валутен фонд (МВФ) в Румъния Андреа Шехтер и представителя на МВФ за Румъния и България Гилермо Толоса, пише в. "Адевърул".
Двамата представители на МВФ посочват, че преразглеждането на Данъчния кодекс в парламента представлява възможност за прецизиране на фискалните приоритети в средносрочен план и преформулиране на съкращенията на данъци и такси.
През юли президентът Клаус Йоханис върна на парламента новия Данъчен кодекс, като посочи, че предвидените в него данъчни облекчения могат да доведат до "вътрешни и външни рискове", включително невъзможен за поддържане икономически растеж. Новият кодекс предвиждаше серия облекчения, сред които намаляване на данък добавена стойност (ДДС) от 24 на 19 процента от началото на 2016 г., както и намаляване на таксите за горива. От 1 юни т. г. Румъния вече въведе 9-процентна данъчна ставка за хранителните стоки, безалкохолните напитки и услугите в общественото хранене.
Според представителите на МВФ одобреният от парламента Данъчен кодекс предполага годишна загуба на приходи от близо 2.2 процента от БВП и увеличаване на бюджетния дефицит до най-малко 3 процента от БВП. По този начин и държавният дълг ще бъде поставен във възходяща тенденция. За да бъде държан под контрол дефицитът, ще се наложи намаляване на държавните разходи, както и отказ от нови инициативи, като инвестиции в инфраструктура, отбрана, заплати, здравеопазване и образование, обръщат внимание представителите на МВФ.
Шехтер и Толоса посочват, че Румъния вече е преминала през цикъл на прекомерно стимулиране в добри времена и мерки за икономии в трудни години, и това не трябва да се повтаря. Предимствата на инициативите за данъчна политика, която да стимулира потреблението, ще бъдат краткотрайни, ако равнището на нарастване на инвестициите е ниско, предупреждават представителите на МВФ.
Те отбелязват, че за създаване на необходимото фискално пространство за благоразумно намаляване на данъците и таксите са необходими конкретни действия, повече време и тясна координация между съответните министерства и данъчната администрация. Нужни са най-вече по-добра събираемост на данъците и таксите; по-ефикасно разходване на публичните средства и преориентиране от инвестиции, финансирани от държавния бюджет, към проекти, финансирани от ЕС.
Очаква се в периода 24-26 август румънският парламент да се събере на извънредно заседание, за да гласува нов вариант на Данъчен кодекс.
По БТА.
mediapool.bg