Строителният предприемач Велико Желев е задържан по дело за принуда за 24 часа, научи Mediapool.
Това стана след акция на МВР в офиса му в центъра на София на метри от някогашния Царски дворец.
По информация на БНТ Велико Желев е упражнил насилие и принудил свой служител да подпише документи с невярно съдържание.
Офисът на столичния булевард "Цар Освободител " е бил претърсен в негово присъствие.
Една от знаковите сгради за стара София - бившата централа на ДЗИ на бул. "Цар Освободител" стана собственост на Велико Желев през 2020 г. Той я купи през компанията си "Мавели" за 10.85 милиона евро от вдовицата на убития бизнесмен Емил Кюлев - Весела.
Велико Желев е собственик на редица строителни фирми, най-голямата от които е "Хидрострой".
По времето на правителството на НДСВ и ДПС за кратко беше шеф на пътната агенция. Възходът на строителната му империя започна по времето на управленето на правителството на Сергей Станишев, но в топ три влезе по времето на ГЕРБ, след като през 2016 г. придоби свързваната с депутата от ДПС Делян Пеевски "Водстрой 98", която преименува на ВДХ.
След тази сделка Желев навлезе в пътното строителство. Той изгради Северната скоростна тангента на София за над 150 млн. лв. – обект на гордост и хвалби от страна на бившия премиер Бойко Борисов. Миналата седмица министърът на регионалното развитие арх. Иван Шишков обяви, че липсва една трета от асфалта на този път с магистрални габарити, след като пред медии взе няколко проби от участъка.
През февруари АПИ изплати дължимото на фирми на Желев свързано с изграждането на магистрала "Хемус". Той спечели строителството на два участъка с обществени поръчки, които бяха пуснати в експлоатация, а в момента строи по схемата с инхаус възлагането от "Автомагистрали" като доставчик на материали и техника.
Часове преди да се разбере за задържането на строителния предприемач прокуратурата съобщи, че изискала информация за строителството на Северната скоростна тангентата, както и за магистрала "Хемус".
Разследването по "Хемус" е отделен сюжет, но в миналото бившият вътрешен министър Бойко Рашков намекваше, че Желев може да е свързан с нередностите по този проект. Рашков говореше за един "велик и жилав" строител, който е превел над 20 млн. лв. в Обединените арабски емирства още в началото на разследването по "Хемус", когато бяха претърсени няколко строителни фирми.
Дори след падането на ГЕРБ от власт, Велико Желев успя да финализира и да подпише договорите за изграждането на участък от магистралата "Велико Търново - Русе" за около 1 милиард лева с ДДС, както и за тунела под Шипка - за 350 млн. лв. Двата обекта се изграждат с европейски средства по програма "Транспорт" 2021 - 2027 г. В момента тече проектирането на обектите, тъй като са на инженеринг.
ВДХ в момента ремонтира трасето на трамвай №5 в София в участъка от кв. "Овча купел" до Княжево. Финансирането му е от оперативна програма "Региони в растеж" 2014 - 2020 г. и трябва да приключи до края на годината, за да не бъдат загубени европейските средства.
За Лято 2023 пък трябва да е готов т.нар. "пътен тромпет" на Бургас, който също се строи от фирми свързани с Велико Желев. Пет километровия обходен път на Бургас струва 57 млн. лева с ДДС, като средствата са от държавния бюджет.
mediapool.bg