Само десет месеца след мъчителното създаване на коалиционно правителство Италия отново навлезе в политическата криза. В петък премиерът Енрико Лета ще подаде, след като стана жертва на нещо като вътрешнопартиен бунт. Сега се очаква мандат за съставяне на правителство да бъде връчен на амбициозния и млад новоизбран лидер на лявоцентристката Демократическа партия - кметът на Флоренция Матео Ренци.
Лета обяви решението си малко след като в четвъртък вечер ръководството на неговата Демократическа партия гласува за смяна на правителството. "След взетите днес решения от националното ръководство на Демократическата партия, уведомих президента за намерението си да посетя утре президентството и да представя оставката си от поста министър-председател", се казва в изявление на Лета.
Ръководството на Демократическата партия на извънредно заседание одобри със 136 на 16 гласа предложението на националния си секретар Матео Ренци за смяна на правителството.
Лета не присъства на заседанието, като заяви, че иска партията му свободно да реши дали да продължи да го подкрепя.
"Това е правителствена криза. Ренци се запъти към Двореца "Киджи" (седалището на правителството), след като получи зелена светлина от Демократическата партия", написа италианският в. "Стампа".
Енрико Лета бе все по-изолиран напоследък заради растящото недоволство от твърде бавното темпо на икономическите реформи, отбелязва Ройтерс.
Ако 39-годишният Ренци бъде назначен за премиер, той ще е третият италиански лидер, дошъл на власт без избори след технократа Марио Монти и умерения Енрико Лета, който получи поста през април м.г. след няколко седмици безплодни междупартийни спорове.
Рисковете, които поема Ренци
Високоскоростният влак Матео Ренци, който допреди две години беше известен само на жителите на Флоренция и околностите й, сега препуска с пълна пара, посочва френският в. "Монд". Рискът, който поема Ренци, обаче е голям, добавя изданието. Той пренебрегва съветите и миналото. Винаги печели постовете /председател на провинция Флоренция, кмет или секретар на Демократическата партия/ набързо и дръзко и смята, че тази стратегия ще му помогне и в превземането на палата Киджи /министерския съвет/.
Но какво ще стане като вземе властта. Мнозинството, с което ще разполага, ще си остане същото - ДП, няколко центристи, партията на бившия приемник на Берлускони - Анджелино Алфано, няколко депутати от Движение 5 звезди, които се скараха с лидера си Бепе Грило. Нищо няма да се промени в състава на коалицията. Нито ще се променят проблемите на страната - нулев растеж, покачваща се безработица и нарастваща бедност, посочва "Монд".
Но все пак Ренци може да се смята за по-защитен заради двата милиона симпатизанти на ДП и когато внесе като премиер в парламента проекта си за реформа на изборната система, парламентът трудно ще може да го отхвърли, прогнозира френският вестник.
За последно в Италия подобно предаване на властта без избори имаше през 1992 г. Тогава Масимо д'Алема наследи Романо Проди, но не извлече никаква полза от това и днес е само "мъдрец", който дава съвети, които никой вече не иска да слуша, предупреждава "Монд".
Матео Ренци грабна властта, посочва в. "Фигаро". До неотдавна Енрико Лета си мислеше, че ще може да устои на щурма на Ренци, но беше принуден да отстъпи. До неотдавна също така Ренци твърдеше, че няма никакво намерение да взима поста на Лета, но ето че сега се готви да управлява Италия до 2018 г. и обещава да я извади от блатото, в което е затънала, посочва вестникът.
Ренци, който твърди, че е вдъхновен от Тони Блеър, може да стане най-младият италиански премиер, отбелязва в. "Гардиън". Мнозина обвиняват Ренци в прекомерна
амбиция. Самият Ренци си дава сметка за това, но казва, че неговата голяма амбиция се изразява в това да мисли, че Италия не може да продължава с положението на нестабилност и несигурност, в което се намира.
Изданието припомня, че Ренци започна да се издига в левицата, когато преди година тогавашният демократически лидер Пиер Луиджи Берсани не успя да привлече Движение 5 звезди в коалиционно правителство с ДП.
Италианското издание "Соле вентикуатро оре" посочва, че настоящата външна министърка Ема Бонино има шансове да запази поста си в кабинета на Ренци. Изданието прогнозира, че в кабинета ще влязат шефове на компании, които от дълго време са в близки отношения с Ренци.
Два пътя пред президента Наполитано
Два пътя има сега пред италианския президент Наполитано - да връчи директно мандат на Ренци, което е по-краткият вариант, или да вкара кризата в парламента, което ще доведе до същия резултат, но за повече време, посочва в. "Унита".
В. "Стампа" представя позициите на три партии, наблюдавали кризата в ДП. Според Форца Италия на Берлускони и Движение 5 звезди на Бепе Грило решението на кризата не трябва да се взима извън парламента и оставката на премиера и кабинета трябва да се гласува в пленарната зала. Анджелино Алфано и неговата Нова десноцентристка партия могат да приемат да бъдат част от новия кабинет на Ренци, само ако последният представи вдъхновяваща програма. Ако в идните месеци Ренци не направи големи неща, по-добре е да се отиде на избори, предупреждава Алфано, цитиран от "Стампа".
Германското списание "Шпигел"
посочва, че според социологическите проучвания мнозинството от италианците не искат нови парламентарни избори, тъй като те биха довели до политическа патова ситуация, подобна на тази в момента.
Връщане на Берлускони?
Промяната в Италия ще върне на политическата сцена Берлускони, прогнозира в. "Вашингтон пост". Само преди месец Берлускони и Ренци се споразумяха по проекта на Ренци за реформа на изборната система, припомня вестникът.
Ренци има предимството да се разбира с Берлускони, посочва сп. "Икономист". Но негативните страни на предаването на щафетата са това, че той ще бъде обременен със същата коалиция, която пречеше на Лета да прокара реформите. Друга негативна страна е, че чрез предаването на щафетата Ренци лишава италианците от правото им да избират кой да бъде техният лидер, допълва списанието.
Ренци получава подкрепата на младите италиански магнати, посочва в. "Файненшъл таймс". Но личността на Ренци поражда и некативни реакции в бизнессредите. Така например Серджо Маркионе, изпълнителният директор на компанията Фиат Крайслер имаше публична препирня с Ренци преди 18 месеца, по време на която му намекна, че опитът му като кмет на Флоренция е прекалено малък, за да го квалифицира за премиерския пост, допълва изданието.
Медиен гений
"Ренци е медиен гений, но никой не знае какво всъщност иска този политик. Основната му теза е, че иска да бъде човекът, който ще разчисти старата политика и политическата класа, която е неин носител. Това, което той иска - предвид отношенията в Италия - е революция. Ако той успее да я извърши, Италия ще се превърне в друга държава. Ако не успее, самият той ще се превърне в това, което Берлускони е вече отдавна: един клоун", заключава "Велт".
mediapool.bg