Британският печат засипва премиера Дейвид Камерън с критики заради наводненията, които от декември причиняват човешки жертви, материални щети и транспортен хаос, и заради които в четвъртък "Даунинг стрийт" обяви, че ще поиска финансова помощ от Европейския съюз.
"Да се искат милиони лири от Европа може да се окаже политически спорен ход предвид това, че консерваторите предлагат референдум за членството на Великобритания в ЕС", предупреждава вестник "Файненшъл таймс", цитиран от БТА в петък.
"Индипендънт" коментира: "Въпреки месеците на наводнения и нарастващ натиск от евродепутати, британското правителство чак сега, след седмици на мълчание, обмисля да подаде заявка за помощ. Разбира се, едно правителство, водено от Консервативната партия, нямаше никакво желание да действа по начин, който би внушил, че Великобритания се нуждае или извлича ползи от своето членство в ЕС."
Най-остър е "Дейли телеграф", който настоява след като проблемът с наводненията бъде решен, правителството да преструктурира управлението на екологичната политика на страната. "Срамната истина, е че нито един британски премиер не е контролирал британската екологична политика през последните 20 години. "Уайтхол" бавно беше лишаван от правомощия и те бяха прехвърляни на различни полуавтономни извънправителствени структури, на Брюксел или на местните власти, а основната работа на министъра на екологията сега е да поема отговорността, когато останалите объркат нещата", пише "Дейли телеграф".
Изданието предупреждава, че е необходима мобилизация на всички управленски ресурси за справяне с проблема с наводненията и че точно в момента обществото не иска да гледа политически крамоли.
Прогнозите за времето във Великобритания според печата остават лоши. Почти всички издания цитират водещия икономист по въпросите на екологията сър Никълъс Стърн, според когото продължителните бури и наводнения са само нагледен пример за това, което ще последва, ако не се вземат мерки за борба с глобалното затопляне.
mediapool.bg