Традицията стара и емблематична къща в София да бъде съборена в навечерието на избори беше спазена. В събота законно бе разрушен и домът, в който е живял писателят Димитър Димов през 1945 г.
Старата къща се намира в елитния квартал "Лозенец" на улицата, носеща името на автора на романа "Тютюн". Тя не е родният дом на писателя и е разположена недалеч от къщата-музей "Димитър Димов" (на ул. "Кръстьо Сарафов" 26), където той прекарва последните 12 години от живота си.
През зимата и пролетта на 1945 г. Димов и първата му съпруга Нели Доспевска се установяват в дома на семейство Доспевски на ул. "Свети Седмочисленици" № 49 (днес ул. "Димитър Димов" № 6), става ясно от информация на уредниците на неговия музей. В момента, в който двамата се преместват на квартира на ул. "Иван Асен", писателят е подготвял за печат романа си "Осъдени души".
Съседи на съборената къща са водили съдебна битка за оспорване на разрешенията за строеж, визата и подробния устройствен план, но са я загубили. Къщата не е имала шанс да бъде спасена, тъй като според Министерството на културата, сградата не е недвижима културна ценност.
"Много е тъжно, но районната администрация трябва и може да постъпва единствено в рамките на закона и ако проблемът е в закона, то той трябва да бъде променен, така че да защити обществения интерес. Необходимо е и ако държавата смята нечия частна собственост за обществена ценност да обезщетява справедливо собствениците ѝ, защото така е редно", написа кметът на район "Лозенец" Константин Павловна страницата си във Фейсбук.
Иначе той е "напълно солидарен с исканията на гражданите сградата да бъде запазена и реставрирана, дворът да бъде поддържан и уникалната атмосфера и дух на мястото да бъдат запазени".
Поредното разрушаване на емблематична сграда в София очаквано предизвика вълна от недоволство.
"Унищожаването на архитектурното и културното наследство лишава града ни от неговата памет, прави го по-грозен, скучен и не наш. Алчността на инвеститори и корупционните схеми в Столична община води до това, че в квартали с малки и тихи улици се позволява построяването на големи блокове, което от своя страна води до влошаване на качеството на живот", каза общинският съветник от "Спаси София" Борис Бонев.
Той заяви, че организацията е подавала няколко искания до Министерството на културата за повишаване на статута на подобни сгради, за да може те да се запазят. На сигналите на организацията ведомството на Боил Банов
е отговорило с "гробно мълчание", по думите на Бонев.
На мястото на разрушената сграда е предвидено да се построят два пететажни блока.
"Къщата на Димитър Димов, намираща се на едноименната улица вече не съществува. Замина си под ударите на багера. Въпреки, че писателят е имал още един дом, който е превърнат в музей и всеки може да го види, все пак не дава усещането за успокоение. Но истината е, че тук дори не става дума за паметта на автора, а за облика на Лозенец. В последно време се наблюдава тенденция за рушене в квартала, напълно изкореняващ вековните къщи на едно от най-красивите места в столицата, все едно са плевели", пише фотографът Иван Шишиев, създател на "Етюд-и-те на София".
mediapool.bg