Кръвен тест, който открива 70 вида онкологични заболявания в много ранен етап, вече е наличен и в България. Иновативният метод ще се прилага в "Хил Клиник", която е партньор на разработчика на кръвната биопсия Datar Cancer Genetics.
Изпълнителният директор на "Хил Клиник" проф. д-р Румен Бенчев обясни, че тези 70 вида рак, които могат да бъдат засечени с едно взимане на кръв, представляват 81% от всички ракови образувания. Сред тях са рак на простата, рак на гърдата, рак на панкреаса, на белия дроб, рак на главата и шията, рак на ендометриума. Д-р Стефан Шустер, доктор по медицинска химия и управляващ директор на Datar Cancer Genetics за Европа уточни, че тестът не засича онкохематологични заболявания.
Кръвните проби ще се взимат в "Хил Клиник" и ще се пращат в Германия, като обикновено резултатите са готови за между 8 и 12 работни дни. Цената на теста Trucheck е 1200 евро или 2400 лева и не се покрива от здравната каса.
"Досега се изследваха специфични туморни маркери за определени видове рак за определени органи. Тук говорим за откриване на 70 вида рак само с едно взимане на кръв, което прави тази методика уникална", каза проф. Бенчев.
Той обясни, че новата методика използва неинвазивни кръвни тестове за диагностика на рака като засича циркулиращи в кръвта туморни клетки. Тези клетки се установяват само и единствено при пациенти със злокачествени тумори. Тестът е с 99% сппецифичност, което означава, че ще докаже наличието на рак при 99% от пациентите с рак. Има точност от 93.1% при определяне на органа, от който произхожда тумора.
Данните са доказани в клинични изпитвания, а от година и половина има и данни от реалната практика, обясни д-р Шустер. "В зависимост от вида на рака можем да засечем в първи стадий между 75% и 92%. Например 75% от рака на ендометриума и над 90% рак на гърдата в първи стадий", каза д-р Шустер.
Лекарите са единодушни, че новият метод не заменя традиционната тъканна биопсия, но я допълва. След откриването на онкологично заболявания с новите тестове, пациентът ще бъде насочен за допълнителни изследвания за диагностика и назначаване на терапия. Предимствата на новите тестове са, че са щадящи и откриват наистина в ранен етап заболяването, което позволява то да се лекува по-успешно и да се запазват функциите на засегнатите органи, обясни проф. Бенчев.
Пациентите имат достъп и до трите вида тестове:
Trucheck™ е скрининг на над 70 вида рак с обикновена кръвна проба. Нужна е само 20мл венозна кръв. Може да замести всички обичайни методи за скрининг - мамография, колоноскопия, компютърна томография на бял дроб и пр. Подходящ да широк кръг хора с фамилна обремененост, безсимптомни. Тестът е подходящ за всеки човек, който иска да разбере дали в тялото му безсимптомно се развива онкологичен процес, но особено ако има фамилна обремененост и история в семейството (раковоболни роднини), а също така е над 50-годишна възраст или от високорискова група: дългогодишен пушач, системно употребяващ алкохол или излагащ се на слънце.
Trublood е достоверен заместник на традиционната тъканна биопсия, когато такава не може да се направи или пък дава фалшиво негативен резултат. Подходящ е за хора със симптоми или туморен маркер, който се покачва - напр. бучка в гърдата, която трябва да се дефинира като рак или като фибром или пък PSA туморен маркер над нормата.
Еxacta – най-цялостно изследване на открити злокачествени образувания, този тест дава безценни насоки за най-добрата персонализирана терапия на рака. Благодарение на него се избягват тежки химиотерапии, които не биха дали резултат и е коректив на вече назначена терапия. Прилагането на резултатите от Еxacta повишава категорично ефективността на терапията и преживяемостта.
Специалистите коментираха, че насочването към този вид тестове стават от лекар, а не по преценка на пациента.
Скринингът с новите методи се препоръчва за пациенти межу 40 и 70 г, които попадат в някоя от вече описаните рискови групи.
Новите тестове се прилагат вече в 50 държави, сред които САЩ, Канада, 17 държави в Европа, Австралия, Индия и др.
Д-р Фернандо Санча, водещ уролог и ръководител операционен екип в "Хил клиник", онагледи ползата от кръвния тест за рак с личната история на неговия брат: "Той дойде при мен с оплакване за завишен простатно-специфичният антиген (PSA). На ядрено-магнитния резонанс (ЯМР) не намерихме нищо, проведохме изследвания и му казах да изчака още 6 месеца, за да проверим отново нивото на PSA. След 6 месеца се върна, отново направихме изследване. PSA пак беше с леко завишени стойности, отново направихме ЯМР и отново резултатът беше негативен. Бяхме правили и други допълнителни изследвания, които също показваха много нисък риск. Тогава му казах: Нека направим този кръвен тест, с надеждата, че ще бъде отрицателен. Но той се оказа положителен. Сега брат ми е опериран, няма проблеми нито с потентността, нито с инконтиненция, така че мога да кажа, че от личен, най-близък опит вярвам в потенциала на тези изследвания".
mediapool.bg