Кламер БГ - Новини: ЕС "настоятелно призова" държавите-членки да изискват отрицателен Covid тест от пристигащите от Китай (Обновена)

ЕС "настоятелно призова" държавите-членки да изискват отрицателен Covid тест от пристигащите от Китай (Обновена)

Коронавирус

|
Четв, 05 Ян 2023г. 00:21ч.
ЕС "настоятелно призова" държавите-членки да изискват отрицателен Covid тест от пристигащите от Китай (Обновена)

Погребалните агенции в Пекин и Шанхай са претоварени. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Всички пътници, идващи от Китай, независимо от националността, да представят отрицателен тест за Cоvid-19, заради бума на заболяването в азиатската страна. С такава настоятелна препоръка излезе късно вечерта в сряда Групата за кризисни ситуации (IPCR), която бе свикана по настояване на шведското председателство. Органът на ЕС "настоятелно призова" държавите-членки за въвеждане на това изискване.

Тестът за коронавирус трябва да се направи не повече от 48 часа преди качването на пътника на самолета.

Решението, което все още не е правно обвързващо, беше взето от IPCR. Това е орган, който помага за координирането на управлението на кризи между 27-те държави-членки.

Препоръчва се мерките да се прилагат от всички членове на ЕС, а също и от четирите държави, които не са част от Съюза, но членуват в шенгенската зона - Норвегия, Швейцария, Исландия и Лихтенщайн. Те обаче няма да се налагат директно от Брюксел, а ще бъдат въвеждани чрез решения на националните здравни власти.

IPCR също реши, че пътниците на полети от и до Китай до ЕС трябва да носят медицински маски или маски FFP2/N95/KN95 в допълнение към други мерки, които националните власти могат да наложат.

Държавите-членки са призовани да провеждат “случайни тестове” на пътници, пристигащи от Китай, и да наблюдават отпадъчните води от самолетите в търсене на улики за нови потенциално опасни опасни варианти на вируса, според изявление, публикувано от шведското председателство на Съвета на ЕС.

Препоръките влизат в сила от понеделник.

До решението се стига, след като някои държави от ЕС, като Италия, Франция и Испания, наложиха свои собствени едностранни мерки за пътуване в отговор на масовото избухване на случаи на COVID-19 в Китай, което започна, след като Пекин внезапно облекчи така наречените мерки за “нулев COVID”, които трябваше да ограничат разпространението на вируса.

По данни, предоставени на Световната здравна организация (СЗО), Китай регистрира 242 смъртни случая от COVID-19 през седмицата на 26 декември.

Миналият месец обаче здравни експерти във Великобритания допуснаха, че 9000 души може да умират всеки ден от вируса в Китай.

В навечерието на решението на ЕС от сряда, което беше широко очаквано, Пекин описа ограниченията за пътуване като “неприемливи” и “дискриминационни”.

“Ние категорично се противопоставяме на опитите за манипулиране на мерките срещу COVID за политически цели и ще предприемем контрамерки въз основа на принципа на реципрочност”, каза говорителят на външното министерство Мао Нин.

Сред европейските страни има опасения, че неконтролираното нарастване на инфекцията на Covid-19 може да породи нови и по-заразни варианти, заплашвайки да зачеркне напредъка, постигнат през последните две години.

Европейският център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC) заяви във вторник, че вариантите, открити в Китай, "вече циркулират в ЕС и като такива не представляват предизвикателство за имунния отговор на гражданите на ЕС".

Над 75% от цялото население на ЕС е получило поне една доза ваксина срещу Covid-19.

Крематориумите в Китай изнемогват

Погребалната индустрия в Китай се оказа парализирана поради резкияръст на смъртните случаи вследствие коронавирус, съобщи агенция Блумбърг.. Крематориумите в Пекин и Шанхай са препълнени, съобщават техни служители. Те обясняват, че денонощно се изгарят тела на починали от Covid-19, но те са толкова много, че най-близката свободна дата за нови заявки е в средата на януари.

В едно от погребалните бюра в Пекин казват, че всеки ден там кремират около 140-150 човека, докато по-рано най-голямото число не е превишавало 40. В крематориума Лунхуа казват, че кремират по 500 тела дневно.

Заради невъзможността на легалния погребален бизнес да се справи със смъртните случаи, в страната се развива паралелен сенчест бизнес, отбелязва Блумбърг. Ако преди това услугата е струвала няколко хиляди юана, сега за нея искат 68-88 хиляди юана (приблизително 9200-11900 евро -бел.ред.).

Рязкото повишаване на заразените от коронавирус в Китай започна през декември, когато властите решиха да разхлабят строгите карантинни мерки заради ноемврийските протести срещу строгите ограничения, които бяха въведени още през 2020 с първата ковид-вълна.

Властите престанаха да публикуват всекидневна статистика за броя на заразените, хоспитализираните, починалите и оздравелите.

През декември агенция Блумбърг съобщи, позовавайки се на секретни данни от Националната здравна комисия, че 248 милиона китайци са били заразени с коронавирус за 20 дни, а броят на новите случаи надхвърля 37 милиона на ден. Междувременно експерти предупреждават, че най-лошото тепърва предстои. Според прогнозата на базираната в Лондон изследователска фирма Airfinity Ltd. до края на януари броят на починалите може да нарасне от 9000 на 25 000 на ден, а от декември общият брой на починалите от Covid-19 ще достигне 584 000 човека.

В същото време китайските власти обявиха премахването на задължителната карантина за всички пътници, влизащи в страната от 8 януари. Националната здравна комисия каза, че Covid -19 вече не се счита за инфекциозна болест от категория А, като бубонната чума или холера, тъй като е станала по-малко опасна.

mediapool.bg