Към момента ситуацията не налага въвеждането на ограничителни мерки спрямо пристигащи лица от Китай. Това е позицията на българското Министерство на здравеопазването относно препоръката на ЕС да се изискват отрицателни тестове на пристигащите от Китай.
Българското министерство на здравеопазването разпространи в четвъртък препоръките на Европейската комисия за пътуващите от и до Китай, но уточни, че у нас няма да се налагат рестрикции засега. МЗ цитира данни на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията, според които вариантите, циркулиращи в Китай, вече циркулират в ЕС и затова не са предизвикателство за населението на ЕС.
Препоръки за лицата, пътуващи до или пристигащи от Китай
Преди заминаване всички пътници следва да се уверят, че са получили пълния курс на ваксиниране срещу Covid-19, включително бустерни дози.
По време на пътуване маските за лице са сред най-ефективните средства за предотвратяване предаването на SARS-COV-2. Поради това се препоръчва носенето на маска при струпвания на хора, включително по време на пътуване със самолет.
Лицата с хронични заболявания следва да продължат да носят предпазна маска, независимо от действащите в съответната държава противоепидемични мерки. На хората с респираторни симптоми (кашлица, кихане и др.) също се препоръчва да носят предпазна маска.
Поради продължаващите високи нива на разпространение на респираторни вируси в ЕС/ЕИП, включително RSV, SARS-CoV-2 и грип, на всички граждани се препоръча да останат вкъщи, ако са болни; да спазват добра хигиена на ръцете; да носят предпазни маски и да сведат до минимум престоя си в обществени пространства, където има струпване на много хора, включително в обществения транспорт, за да се намали разпространението на респираторни вируси.
Снощи Групата за кризисни ситуации (IPCR), която бе свикана по настояване на шведското председателство, призова настойчиво държавите-членки да изискват отрицателен тест за Cоvid-19 за всички пътници, идващи от Китай, независимо от националността, заради бума на заболяването в азиатската страна.
Държавите в ЕС се очаква да изискват от пътуващите от Китай да представят отрицателно изследване, направено до 48 часа преди полета.
Предвижда се пътниците от и към Китай да бъдат призовани да носят по време на полета маски с висока защита (FFP2/N95/KN95). Уточнява се, че първите полети от Китай до ЕС са предвидени за 8 януари.
На третото поредно заседание на европейските експерти по този въпрос в последните дни е решено някои от пристигащите от Китай на произволна основа да бъдат изследвани за Covid и в ЕС. Въвеждат се задълбочени проверки на отпадните води на европейските международни летища и от самолетите от Китай, за да се установи дали се разпространяват нови щамове на вируса на болестта.
Все повече страни решават да наложат нови правила за пътници, пристигащи от Китай – страна, регистрираща скок в случаите на коронавирусна зараза, откакто властите решиха да смекчат строгата си здравна политика.
Пътуванията от Китай и до Китай може да се увеличат, след като Пекин обяви, че от неделя премахва задължителната карантина при влизане на китайска територия – последната следа от стратегията за "нулев Covid".
От събота в Белгия се въвежда изискване пристигащите от Китай да представят изследване за ковид, съобщиха местни медии. Уточнява се, че това изискване ще се прилага само за пристигащите с преки полети от азиатската страна. По-рано тази седмица белгийските здравни власти съобщиха, че ще изследват отпадните води от самолетите, пристигащи от Китай, за да проследяват възможността за поява на нови щамове на вируса на болестта. Те отбелязаха, че между Китай и Белгия има само два преки полета седмично и засега новите мерки ще се прилагат само за тези пътувания.
Според белгийските власти няма причина за тревога от възобновяването на полетите от и към Китай, докато не бъде засечена появята на нови и опасни вирусни щамове.
Швеция също обяви, че пътниците, идващи от Китай, ще трябва да предоставят негативни тестове за ковид преди влизане в страната, предаде Ройтерс, позовавайки се на шведското правителство. "Тази сутрин шведското правителство реши да наложи временни ограничения за влизане от Китай в Швеция", каза днес пред журналисти здравният министър Якоб Форшмед.
От четвъртък всички пристигащи във Франция от Китай са длъжни да представят отрицателен Пи Си Ар или антигенен тест отпреди най-много две денонощия. Италия и Испания също изискват тест за коронавируса за пътниците от Китай.
Кои други страни въвеждат антиковидни правила за пътниците от Китай?
От четвъртък САЩ изискват при влизане в страната да се представя отрицателен тест, направен задължително 48 часа преди заминаването от Китай, или пък документ, че пътникът е оздравял от коронавируса през последните 90 дни. Приемат се резултат от Пи Си Ар тест или резултат от антигенно самотестване, осигурено и наблюдавано от оторизиран доставчик или от служба за телемедицина", посочват Американските центрове за контрол и превенция на заболяванията. Същите правила важат за пристигащи от Хонконг и Макао.
Отрицателен тест се изисква преди влизане в Австралия, която се мотивира с "недостиг на пълни данни" от Пекин за инфекциозната вълна в Китай. Тестът е задължителен за всички пътници, идващи от Китай, включително от Хонконг и Макао.
Канада изисква тест, направен максимум два дни преди отпътуването от Китай.
От четвъртък всички, пътуващи с полет до британско летище, трябва да представят отрицателен тест, преди да се качат в самолета в Китай. Британското правителство си запазва и възможността да тества "по избор" пристигнали вече пътници, за да следи за поява на нови варианти.
Израел изисква тест за ковид от всички чужденци, идващи от Китай и отваря и център за скрийнинг за евентуална зараза за пътници от Китай, които искат да се подложат на такова изследване.
В края на 2022 г. Япония бе сред първите страни, въвели нови правила за влизащи от континентален Китай – задължително тестване при пристигането им. Лицата с положителен тест ще бъдат поставяни под карантина за седмица в определени за това обекти. Токио ще ограничи и полетите от Китай за страната.
Остров Тайван, смятан от Китай за част от територията му, също наложи задължителен скрининг – идващите от континентален Китай се подлагат на тест чрез фарингеален тампон при пристигането от Китай, съобщи агенция Си Ен Ей.
Южна Корея също взе мерки, за да контролира пътниците, идващи от Китай – те са длъжни да представят отрицателен тест преди и след пристигането си. Изискването за скрининг важи и за пристигащи от Хонконг и Макао.
При влизане на нейна територия Индия изисква отрицателен тест, извършен не по-рано от 72 часа преди заминаването от Китай и други азиатски страни.
Китай се жалва на СЗО
Китай призова Световната здравна организация да възприеме безпристрастна и обективна позиция във връзка с Covid-19, предаде Франс прес.
"Надяваме се, че СЗО ще заеме една основаваща се на науката, обективна и безпристрастна позиция и ще играе активна роля в световния отговор на предизвикателствата на епидемията", заяви пред медиите говорителят на китайското министерство на външните работи Мао Нън.
Същевременно СЗО каза, че Китай е съобщил за 218 019 нови случая на зараза с Ковид-19, регистрирани в седмицата до 1 януари, предаде Ройтерс.
Китай е съобщил и за пет нови смъртни случая, свързани с Ковид-19 в петък. Така официално от началото на пандемията жертвите на коронавируса в страната са вече 5258, което е много ниско спрямо броя на жертвите в други страни с голямо население.
През декември СЗО каза, че не е получило данни от Китай за новите хоспитализации на пациенти с Ковид-19, откакто Пекин премахна ограниченията, наложени по силата на китайската политика на "нулев Covid". Това накара някои здравни експерти да се запитат дали Китай не укрива информация за мащабите на епидемията.
Но СЗО каза все пак, че липсата на данни може да се дължи и на това, че властите в Китай все още имат трудности при преброяването на случаите на зараза.
mediapool.bg