Кламер БГ - Новини: Коронавирусът в Европа: Париж заяви, че е "възможна" четвърта вълна в края на юли

Коронавирусът в Европа: Париж заяви, че е "възможна" четвърта вълна в края на юли

Коронавирус

|
Пон, 05 Юли 2021г. 18:31ч.
Коронавирусът в Европа: Париж заяви, че е "възможна" четвърта вълна в края на юли

Говорителят на френското правителство Габриел Атал, сн. ЕПА/БГНЕС

Говорителят на френското правителство Габриел Атал заяви днес, че е "възможна" четвърта вълна на пандемията в края на юли, повтаряйки предупреждението на здравния министър Оливие Веран, свързано с опасенията за ускоряване разпространението на по-заразния вариант Делта на коронавируса, предаде Франс прес.

"За малко по-малко от седмица епидемията се разрасна, вариантът Делта, който е особено заразен, особено тревожен, набира сила много бързо", изрази тревогата си Атал пред радио "Франс ентер".

"Заразените с него се удвояват почти всяка седмица, днес повече от 30 процента от инфекциите са свързани с варианта Делта и около нас има примери, които показват, че тази ситуация може да е от първите признаци за възобновяване на епидемията", каза говорителят.

Запитан за риска от четвърта вълна в края на юли, Атал отговори, че "това е възможно", но не и "фатално", защото "имаме коз, за да предотвратим възможността нова вълна да залее болниците ни и това е ваксинацията".

"Наблюдавахме обаче епидемичен взрив във Великобритания, който се случи много бързо след първите предупредителни сигнали, и можем да считаме, че тези сигнали ги виждаме днес у нас", предупреди говорителят.

Институтът "Пастьор", от своя страна, предупреди на 29 юни за възможна четвърта вълна, но много по-късно, през есента, ако настоящият темп на ваксинация продължи.

На този фон натискът за въвеждането на задължителна ваксинация във Франция се засилва, пише в. "Паризиен", като отбелязва, че лидерът на партия "Демократично движение" Франсоа Байру препоръчва задължителна ваксинация на цялото население.

В същото време правителството продължава да настоява, че ще въведе принудителна ваксинация само за здравните работници.

В обществото все повече се установява консенсус, че тези, които са в контакт с болни и с уязвими лица, трябва да бъдат задължени да се ваксинират, пише в. "Фигаро". Здравният министър одобрява предложеното от медици задължително ваксиниране на работещите в здравеопазването. Очаква се премиерът Жан Кастекс да обсъди въпроса още днес в парламента.

Германската канцлерка Ангела Меркел и здравният министър Йенс Шпан подчертаха необходимостта от ваксиниране в момент на значително увеличение на разпространението на варианта Делта, предаде ДПА.

Участници в закрита среща на Християндемократическия съюз (ХДС) - последна подобна проява на партията преди лятната ваканция, казаха, че Меркел е подкрепила постигането на ниво на ваксинация от 80 процента. Тя е заявила, че неваксинираните деца ще бъдат уязвими през есента, но също така е отбелязала, че нивото на хоспитализациите, свързани с варианта Делта, не е толкова високо.

По данни на института "Роберт Кох" до вчера 56,5 процента от хората в Германия са получили поне една доза ваксина, а 38,9 процента са напълно ваксинирани.

Меркел е казала, че въпросът как да се подходи към вируса в училищата ще бъде "основен приоритет" след ваканцията. Шпан е заявил, че макар ваксинацията да върви добре, темпото се забавя. Той е призовал да се предлага ваксинация във връзка с различни дейности, например посещение на събитие на стадион.

Данните на института "Роберт Кох" продължават да показват намаляване на заразяванията, хоспитализациите и смъртните случаи от КОВИД-19. През последните 24 часа са регистрирани 212 заразявания и нито един смъртен случай. Преди седмица е имало осем починали за денонощие.

Британският министър-председател Борис Джонсън се очаква да обяви планове за отмяна след две седмици на задължителното носене на маски и правилата за социална дистанция в Англия въпреки увеличаването на заразените в резултат на варианта Делта, предаде Асошиейтед прес.

Джонсън каза, че възнамерява да очертае как страната да се "научи да живее с този вирус". Това е значителна промяна в позицията на премиера, който по-рано описваше болестта като враг, който би трябвало да бъде победен.

Джонсън даде да се разбере, че след 19 юли - датата, наричана от популистката преса във Великобритания "деня на свободата" - носенето на маски вече ще е въпрос на личен избор.

Здравни служители и учени обаче призовават за предпазливост, като казват, че отказът от маските и правилата за социална дистанция може да е опасен.

На днешната пресконференция премиерът ще обяви какви са плановете за правилата за социална дистанция, покриването на лицето и работата от къщи след 19 юли, когато се предвижда да бъдат отменени останалите ограничения върху бизнеса и всекидневните дейности.

Във Великобритания потвърдените заразявания рязко се увеличиха от около 2000 на ден по-рано през годината до над 20 000 дневно през последната седмица.

Норвегия отложи днес най-рано за края на юли или началото на август почти пълното вдигане на антиковидните ограничения, за да се предпази от възможна четвърта вълна от пандемията заради варианта Делта, предаде Франс прес.

"Развитието остава положително", каза на пресконференция премиерката Ерна Сулберг, но добави: "Избираме да изчакаме и да видим как . . . вариантът Делта се отразява на ситуацията". "Рискът от повторно твърде бързо отваряне е, че наред с други проблеми вариантът Делта може да причини четвърта вълна сред част от населението, която не е ваксинирана и при групи, които са получили само една доза, както и сред уязвими групи с отслабена имунна система", каза тя.

Норвегия, където епидемията е до голяма степен под контрол, на 18 юни започна третия етап от плана си за вдигане на ограниченията. Той се състои от четири етапа и на теория страната можеше да направи и последната стъпка - към почти пълна нормализация на обществения живот. Правителството реши обаче да си даде повече време за справяне с разпространението на особено заразния вариант Делта, който според Сулберг може да стане доминиращ в страната "до няколко седмици". "Важно е да се спре това развитие", каза премиерката.

Около 63,6 процента от пълнолетното население на страната е получило най-малко първата доза от ваксината срещу коронавируса.

Нови правила за пътуване с ферибот до гръцките острови влязоха в сила в понеделник, за да се предотврати разпространението на COVID-19, пише в. "Катимерини".

Пътниците сега трябва да покажат един от следните документи: сертификат за ваксинация, доказателство за скорошно възстановяване от вируса, отрицателен PCR тест, направен до 72 часа след заминаването, или отрицателен бърз тест, проведен 42 часа преди пътуването.

Правилата се прилагат за всички пътници на възраст над 12 г. Пътниците на възраст между 12 и 17 г. имат право да пътуват с отрицателен резултат от самотестване през последните 24 часа.

Гръцките здравни власти обявиха 619 нови случая на коронавирус за последното денонощие, както и шест смъртни случая от COVID-19. Направени са 29 930 теста, като 2.07% са положителни, в сравнение с 0.99% миналата неделя.

Португалските острови Мадейра ще допускат посетители, ваксинирани с всички препарати срещу коронавирус, а не само с тези, одобрени от лекарствения регулатор на ЕС, съобщи регионалното правителство, цитирано от Ройтерс.

Европейският съюз, който пусна в употреба цифровия си сертификат миналата седмица, до момента е одобрил само 4 ваксини. Сертификатът позволява свободно пътуване на хората със завършен имунизационен цикъл с една от четирите ваксини, с отрицателен тест или с доказан имунитет след наскоро прекарана инфекция.

Държавите членки могат да решат да включат и други ваксини в списъка си. Континентална Португалия приема само четирите, одобрени от ЕС. Но Мадейра, популярен сред туристите автономен регион, каза, че и хората, имунизирани с други ваксини като китайската "Синовак" или индийската "Коваксин", могат да посещават островите.

В неделя в австрийската провинция Тирол се проведе акция за ваксиниране без предварително регистриране. До 17 часа вчера близо 13 000 тиролци получиха първа игла.

Наредени на дълги опашки още преди да бъдат отворени пунктовете за ваксинация, хората чакаха търпеливо да им дойде редът. В имунизационните центрове в Куфщайн, Инсбрук и Кундл желаещите преди обяд са били 2500 души, някои от тях са чакали по час и половина. В ранния следобед в Лиенц и Ройте желаещите са били обслужени след около половинчасово чакане, в Имст и Телфс - след около час, на други места - след много повече от час. Поради големия интерес беше удължено работното време на някои пунктове. Следващата неделя акцията ще бъде повторена, за да бъде дадена възможност на всички желаещи да се ваксинират.

Премиерът на Люксембург Ксавие Бетел ще остана в болница още два до четири дни заради това, че симптомите на коронавирусната зараза при него не намаляват. От канцеларията на премиера казаха, че той е в сериозно, но стабилно състояние, предаде Франс прес.

Бетел, който е на 48 години, беше в изолация от 27 юни, когато даде положителен резултат на теста за коронавируса. Той беше приет в болница вчера като предпазна мярка заради дихателни проблеми. Планираше се той да остане там за 24 часа, но днес е било решено лечението му да продължи.

Бетел не е интубиран, но се задъхва, заяви пред Франс прес един от сътрудниците му.

Заразата на Бетел бе констатирана по-малко от 48 часа след завръщането му от срещата на върха на ЕС в Брюксел. Първоначално той се оплакваше от температура и главоболие, но симптомите му протичаха леко.

Нито един от другите участници в срещата на върха не е смятан за контактен на Бетел, тъй като на нея е била спазвана физическа дистанция.

Бетел бе ваксиниран с първа доза на препарата срещу коронавируса на АстраЗенека на 6 май.

mediapool.bg