Британският премиер Борис Джонсън очерта снощи намеренията за прекратяване след две седмици на социалните и икономическите ограничения в Англия. Това ще бъде тест дали бързата ваксинация дава достатъчна защита от силно заразния вариант Делта, предаде Ройтерс.
Джонсън потвърди на пресконференция, че правителството си поставя за цел да отмени мерките на 19 юли, а окончателно решение ще бъде взето следващата седмица. По думите му с тази стъпка ще бъдат премахнати официалните ограничения за социалните контакти, указанието да се работи от къщи и задължителното носене на маски.
След като наложи в битката си с новия коронавирус най-строгите в британската мирновременна история ограничения върху поведението на хората, Джонсън залага на това, че ваксинацията, която намали постъпванията на заразени в болниците, може да предотврати претоварване на здравната система от нова вълна на инфекции.
Според намеренията на властите нощните заведения ще могат отново да отворят врати и няма да има никакви ограничения за капацитета, с който ще работят обектите от сектора на ресторантьорството и хотелиерството. Правилата за социална дистанция ще бъдат отменени.
"Трябва да бъдем честни със себе си, че ако не можем да отворим нашето общество в следващите няколко седмици, когато ще бъдем подпомогнати от идването на лятото и ученическите ваканции, то тогава трябва да се запитаме кога изобщо ще можем да се върнем към нормалността?", заяви Джонсън.
"Ще се разделим със законовите ограничения и ще позволим на хората да вземат свое собствено информирано решение как да се справят с вируса", каза той.
Британският премиер определя здравната политика в Англия, но не и в Шотландия, Уелс и Северна Ирландия.
Великобритания е на седмо място в света по брой на жертви от болестта, а Джонсън беше обвиняван, че твърде много е закъснял при налагането и на трите затваряния на Англия.
Процентът на ваксинираните в Обединеното кралство обаче е много висок. Към днешния ден 86 на сто от пълнолетното население е с поставена първа доза, а 64 процента са с поставени две дози, показват правителствените данни.
Джонсън добави, че ще бъде скъсено времето между първата и втората доза за хората под 40 години от 12 на осем седмици, както е при хората над 40 години.
Данните от общественото здравеопазване на Англия показват, че ваксините са доста ефективни при предотвратяването на тежко разболяване или постъпване в болница вследствие на варианта Делта.
Германското правителство значително смекчава ограниченията за пристигащи от Португалия, Великобритания, Русия, Индия и Непал, предаде ДПА.
В сряда, 7 юли, статутът на петте държави ще бъде понижен от "зони с вирусен вариант" до "зони с висока заболяваемост", оповести германският институт "Роберт Кох". Това означава, че в Германия отново ще могат да влизат всички групи хора от тези държави. За напълно ваксинирани или преболедували коронавируса изискването за карантина отпада изцяло, а за останалите е съкратено.
На авиокомпаниите, операторите на автобусни и жп услуги не се разрешава да превозват хора от "зони с вирусен вариант" до Германия, освен ако те не са германски граждани или имат постоянно местожителство в страната.
Всеки, пристигнал на германска територия от такива зони, трябва да премине 14-дневна карантина, дори ако е напълно ваксиниран или е оздравял.
След промяната в категория "зони с висока заболяваемост" пристигащите, които не са ваксинирани или не са боледували, ще трябва да останат под карантина 10 дни. Този период може да бъде намален до пет дни след втори тест.
Новите случаи на коронавирус в Германия са 440 за изминалото денонощие. По този начин броят на заболелите достига общо 3 731 564 по данни на института за инфекциозни заболявания "Роберт Кох", предаде Ройтерс. Починалите са 31 или общо 91 062 от началото на пандемията.
Новите случаи на зараза с коронавируса в Испания нараснаха с 32 607 от петък насам, което е с 85 процента повече в сравнение с предходния уикенд. Вариантът Делта на вируса води до увеличаване на новозаразените сред неваксинираните млади хора.
Средно за 14-дневен период случаите на зараза достигнаха 204 на 100 000 души. При младите между 20 и 29 години те са дори 640 на 100 000 души.
В Испания все още ваксинацията се извършва на възрастови групи, което означава, че повечето млади хора там все още чакат да бъдат ваксинирани за разлика от съседните Франция и Португалия, които направиха възможно ваксинирането за всички възрастни, които го пожелаят.
Около 89 процента от испанците над 40 години са получили най-малко една доза от ваксините. За сравнение при хората между 20 и 29 години най-малко една доза са получили едва 14 процента.
mediapool.bg