Кламер БГ - Новини: Меркел отмени плана за по-строг локдаун по Великден

Меркел отмени плана за по-строг локдаун по Великден

Коронавирус

|
Ср, 24 Март 2021г. 16:15ч.
Меркел отмени плана за по-строг локдаун по Великден

Германската канцлерка Ангела Меркел отмени решението си за по-строг локдаун по време на католическия Великден. Тя заяви, че планът е бил приет прибързано и грешката е само нейна.

"Идеята за затваряне по Великден беше породена от най-добри намерения", каза Меркел. Но "планът беше прибързан и нямаше да може да бъде приложен в толкова кратък срок", призна германската канцлерка. "Това е само моя грешка", подчерта тя.

Според този план по Великден търговските дейности в Германия трябваше да спрат, а религиозните служби - да бъдат провеждани чрез видеоконферентна връзка. Това обаче предизвика много критики и така се стигна до ново спешно видеоконферентно заседание на федералната канцлерка с премиерите на германските провинции, на което планът за по-строг локдаун на Великден е бил отменен.

"Зная, че това предложение породи допълнителна несигурност. Дълбоко съжалявам за това и ето защо искам прошка и от сънародниците ми", каза германската канцлерка. Тя съобщи, че на 12 април ще има нови консултации.

Критиките към това споразумение наблягаха на твърде голямата неяснота на някои от основните му положения. Индустриални и бизнес лидери казаха, че не разбират в какво на практика се състоят тези допълнителни ограничения, отбелязва ДПА.

Пандемията ще бъде победена, изрази увереност германската канцлерка, но предупреди, че пътят към постигането на тази цел е все още труден и неравен.

Разпространението на коронавирусната инфекция се засилва в повечето страни от Европа и в близките седмици тенденцията ще се запази. Това заяви директорът на европейското регионално бюро на СЗО Ханс Клуге.

Тенденцията за близките четири седмици според нас е броят на заразените и на смъртните случаи за денонощие да нараства. Това обаче може да се промени, ако ваксинирането се извършва по-бързо, ако хората използват по-широко предпазни маски, посочи представителят на СЗО.

По думите на Клуге ваксинирането трябва да бъде ускорено, за да се справят медиците с пролетната вълна.

"Имаме забележителни данни от Израел. Те естествено са предварителни, но виждаме, че когато 60 на сто от населението са ваксинирани, всички показатели започват да се подобряват - по-малко стават заразените, настанените в болници и починалите. Това са много добри новини и виждаме същите предварителни данни, идващи от Великобритания. Посланието тук е, че ваксините работят и ваксините спасяват човешки животи", каза той.

Директорът на бюрото не се наема обаче да предскаже кога ще приключи пандемията. "Аз съм и оптимист, и реалист, не виждам песимистичен сценарий - каза Клуге. - Но ще отбележа, че няма и стопроцентово оптимистичен сценарий. Защото оптимистичен сценарий означава пандемията да свърши, а не знаем дали краят наближава или все още е далеч."

По данни на европейското бюро на СЗО, всяка седмица коронавирусът убива над 20 000 души в региона - днес жертвите са повече, отколкото по същото време миналата година. Най-сериозна е ситуацията в онези части от Европа, които успешно се справиха през първата половина от 2020 г. В Централна Европа, на Балканите и в балтийските страни заболеваемостта, броят на хоспитализираните и смъртността сега са сред най-високите в света. А 48 от общо 53 страни и територии информират, че са открили там будещия тревога британски щам B.1.1.7, който постепенно започва да преобладава в Европа.

В следващите седмици в ЕС може да се очаква допълнително нарастване на броя на заразените с ковид, като бройката на починалите ще се увеличи по-слабо. Това прогнозира днес еврокомисарят по здравеопазването Стела Кириакидис. Тя съобщи, че британският щам на вируса на болестта започва да преобладава и се открива в 25 от страните в ЕС. Бразилският щам е разпространен в девет европейски страни, а южноафриканският - в 18, допълни еврокомисарят. По нейните думи разпространението на щамовете е свързано главно с пътуване.

Общо 19 държави от ЕС съобщават за нарастване в броя на заразените, а в 15 се увеличава броят на приетите в болница. В осем нарастват смъртните случаи, посочи Кириакидис. По нейните думи се наблюдава и разпространението на щамове, които може да не бъдат повлияни от одобрените досега ваксини.

Броят на пациентите в интензивните отделения във Франция се увеличи вчера с 84 до общо 4634 души, бележейки нов пик от началото на годината, предаде Ройтерс, като се позова на здравното министерство.

Числеността на новите случаи (14 678), за сметка на това, е най-малката от 3 януари, като се изключат понеделниците, когато броят обичайно спада, тъй като през уикендите се правят по-малко тестове.

От петък една трета от населението на Франция, включително в района на Париж, е в локдаун, който се очаква да продължи един месец. Според експертите са нужни две седмици, за да имат рестрикциите ефект.

Хоспитализираните с коронавирус в страната са се увеличили с 268 на общо 26 756 души - най-много от 11 февруари. Починалите през денонощието са 287, с което смъртните случаи стават общо 92 908.

Френският президент Еманюел Макрон иска да ускори ваксинационната кампания, призовавайки в нея да се включат студенти по медицина и пенсионирани медици. След като получат съответното разрешително, те би трябвало да може да бъдат мобилизирани, като пожарникарите, каза президентът при посещение в Североизточна Франция. До снощи ваксинираните във Франция бяха близо 6,4 милиона. В страната с население от 67 милиона души са регистрирани общо 4,3 милиона заразени с коронавирус.

Националният вечерен час и другите противоепидемични мерки в Нидерландия ще бъдат продължени с три седмици до края на април, съобщи нидерландският премиер Марк Рюте, цитиран от Ройтерс.

Растящите заболеваемост и хоспиталации означават, че в краткосрочен план не може да има никакво отхлабване на ограниченията, каза той на излъчена по телевизията пресконференция.

"Броят на пациентите с коронавирус в интензивни отделения се увеличава. Третата вълна започва да става видима. Затова срокът на сегашните мерки се продължава", заяви премиерът.

За последната една седмица броят на новозаразените се е увеличил с 16 процента и е достигнал над 46 000, най-високия темп от средата на януари, съобщи Националният институт по обществено здраве.

По думите на Рюте няма и друг избор освен препоръката към хората да не пътуват в чужбина да бъде продължена до 15 май. Министърът на здравеопазването Хуго де Йонге заяви, че правителството иска да наложи задължителна карантина за пътници, прибиращи се в Нидерландия след тази дата.

Въвеждането на 23 януари на първия след Втората световна война вечерен час в Нидерландия предизвика размирици, продължили с дни. Рюте заяви, че макар и срокът му да се продължава, от 31 март той ще започва с час по-късно в 22:00 ч и ще продължава до 04:30 ч.

Баровете и ресторантите в Нидерландия са затворени от пет месеца, докато повечето магазини разполагат с доста ограничени възможности да приемат клиенти, а масовите прояви са забранени.

Белгийските власти днес обявиха решението си от следващата седмица училищата в страната да затворят до второ нареждане. Ще работят само яслите, магазините за основни стоки ще въведат изискване за едновременно присъствие на до 50 души, а търговските обекти, които не продават изделия от първа необходимост, ще бъдат посещавани само със запазен час.

Остава в сила забраната за пътуване през граница за развлечение, затварят се салоните за красота. Пътуванията в страната остават разрешени. Навсякъде в Белгия се въвежда вечерен час от 22.00 ч., като досега това изискване бе в сила само в Брюксел, а в останалите градове забраната за движение бе в сила от полунощ. Разрешава се в протести да участват до 50 души.

Премиерът Александер де Кро обясни, че броят на новозаразените нараства и ако това продължи, здравната система няма да понесе натоварването. По последни данни ръстът при заболелите е 40 на сто за последната седмица, като заразените са 7,6 на сто от изследваните. При смъртните случаи увеличението е от 3,5 на сто. До днес в Белгия са ваксинирани над един милион души, а жертвите на новата болест са близо 23 хиляди.

Норвегия налага нови национални противоепидемични мерки, за да ограничи епидемията от коронавируса, включително чрез забрана на сервирането на алкохол на обществени места и чрез отлагане на изпълнението на план за отваряне на държавата, обяви министърът на здравеопазването Бент Хьойе, цитиран от Ройтерс.

"Ситуацията в Норвегия е нестабилна, с растяща заболеваемост през последните седмици", каза той. "Притеснени сме от възможните последици, ако много хора предприемат пътувания и се срещат с други хора по време на великденските празници", заяви Хьойе.

Училищата в Норвегия ще излязат във великденска ваканция от 27 март до 6 април.

Правителството първоначално планираше в края на март да представи план за постепенно отхлабване на противоепидемичните ограничения. Норвегия беше с едни от най-ниските равнища на заболеваемост и смъртност от началото на пандемията, но в момента отчита стремително увеличение на хоспитализациите вследствие на по-заразните варианти на вируса.

Полша съобщи днес, че за изминалото денонощие са били регистрирани 29 978 нови случая на коронавирус - рекорд от началото на пандемията, предаде Ройтерс. Страната е обхваната от трета епидемична вълна, предизвикана от т.нар. британски вариант на вируса.

Досега в Полша има над 50 хиляди смъртни случая. За последните 24 часа починалите са 575 - най-много за едно денонощие от началото на годината.

Полша вероятно ще трябва отново да затегне ограничителните мерки. Това обяви днес началникът на правителствената канцелария Михал Дворчик, цитиран от Ройтерс. По разпореждане на полските власти от миналата седмица са затворени театрите, моловете, хотелите и кината.

По думите му правителството "не може да остане безучастно" в тази ситуация и "ще трябва да вземе решения, които ще бъдат оповестени утре". Дворчик отказа да даде подробности за предстоящите по-строги ограничения.

mediapool.bg