След като беше сред страните по света, най-тежко засегнати от коронавируса, Чили сега е една от държавите с най-успешна ваксинационна кампания.
В Чили, с 19 милиона жители, на над 25 процента от населението вече е поставена поне една доза ваксина, като това превръща страната във ваксинационния шампион на Латинска Америка. В световен план по-голям дял ваксинирани от Чили имат само Израел, Обединените арабски емирства и Великобритания.
Ситуацията вече е доста по-различна от тази в началото на пандемията, когато чилийските власти бяха разкритикувани, че са неспособни да проследят контактните лица и да поставят под изолация заразените.
Каква е тайната на успеха на Чили? На този въпрос в понеделник отговаря агенция Асошиейтед прес.
Правителствени служители и здравни работници казват, че успехът се дължи на ранните преговори на Чили с производителите на ваксини, а също така - и на опита от миналото с масови ваксинационни кампании, хвален от Световната здравна организация.
През първите месеци на пандемията новините от Чили бяха мрачни, като местата в интензивните отделения в болниците почти свършиха, а правителството не успяваше да овладее разпространението на вируса въпреки въведените от него ограничения, включващи локдаун.
Паралелно обаче се развиваше друга история, за която малцина знаеха, пише . История, която бе започнала месеци по-рано и която впоследствие гарантира бързия достъп на Чили до ваксини.
Чилийският министър на науката Андрес Коуве заяви пред Асошиейтед прес, че официалните преговори с компании, произвеждащи ваксини, са започнали още през април - само месец след като разпространението на коронавируса бе обявено за пандемия.
По думите на Коуве през май екип от експерти е представил на президента Себастиан Пинера план, включващ пътна карта за това как да бъде използвана мрежата на страната от търговски споразумения и предходни контакти с фармацевтични компании, за да получи Чили ваксини веднага щом бъдат разработени. Една от препоръките е била Чили да се включи в клиничните тестове.
За успеха на инициативата са помогнали контакти, установени месеци по-рано в Китай. През октомври 2019 г. чилийският биохимик доктор Алексис Калергис посещава Пекин заедно с двама чилийски колеги, с които участва в международен конгрес по имунология. Там Калергис се среща с експерти от китайската фармацевтична компания Sinovac.
Калергис вече бил обсъждал със Sinovac изследователската дейност в сферата на ваксините, когато през януари миналата година Китай обяви, че е идентифицирал нов вирус, и след като в рамките на седмици вирусът се разпространи по целия свят, на чилийския учен му станало ясно, че трябва да се свърже с колегите си от Sinovac.
"Възползвахме се от опита си, от контактите си и от интереса, който проявихме, и започнахме обсъждания със Sinovac, заяви Калергис, директор на Института "Миленио" за имунология и имунотерапия към чилийския Католически университет.
Калергис провел разговори със свои колеги от Sinovac през януари и февруари миналата година, а след това отишъл при ръководителя на Католическия университет Игнасио Санчес с детайлите, като му казал, че за тях трябва да бъде съобщено на правителството.
Санчес се свързал с чилийските министри на здравеопазването и на външните работи и ги призовал да започнат рано преговори със Sinovac и с други фармацевтични компании, за да стане Чили част от клиничните тестове. Министрите се съгласили и чилийското правителство започнало да използва дипломатическите си контакти.
През юни, много преди всички останали страни в Латинска Америка, Чили си гарантирало договор с компанията Sinovac, която се задължила да достави ранна пратка веднага щом ваксината бъде одобрена, разказа Калергис.
Родриго Янес, заместник-министър на външните работи, който отговаря за международните икономически отношения и е главният преговарящ на Чили в преговорите с производителите на ваксини, подчерта, че чилийското правителство от самото начало си е давало сметка, че трябва да работи с различни фармацевтични компании едновременно.
"Обмислихме различни варанти и не заложихме само на един", уточни той.
Страната става част от клинични тестове на Sinovac през декември, в които участват 2300 здравни работници. Правителството не оповести резултатите от тестовете, като каза само, че са добри.
В Чили са направени също тестове на ваксините на компаниите AstraZeneca, на Janssen и на китайската фармацевтична компания Кансино (CanSino), като резултатите от тези тестове също не са оповестени.
Чили получава през декември първите си ваксини - около 21 хиляди дози от препарата на Pfizer, като те са по-малко от обещаното количество. Страната незабавно започна да ваксинира здравните работници. Към края на януари Чили получи първите четири милиона дози от ваксината на Sinovac и това позволи темпото на ваксинационната кампания да бъде ускорено. Масовата ваксинация започна миналия месец.
Чили поставя по повече от сто хиляди дози на ден от началото на февруари, като миналата седмица на ден бяха поставяни тройно повече дози.
В сряда Чили регистрира световен дневен рекорд с поставянето на 1,3 дози на сто хиляди жители, като, за сравнение, в Израел са били поставени 1,04 дози, става ясно от информация на "Нашият свят в данни" - сдружение на изследователи от Оксфордския университет и организацията с нестопанска цел "Лаборатория за данни за глобална промяна".
Нито една друга страна в Латинска Америка не се доближава до резултатите на Чили. Бразилия, например, е ваксинирала само четири процента от населението си, а Аржентина - около три процента.
Здравният министър Енрике Парис заяви, че Чили разполага понастоящем с 35 милиона дози, с които може да ваксинира 15 милиона души, и вече помага на други държави. По-рано този месец чилийските власти дариха по 20 хиляди дози от ваксината на Sinovac на Парагвай и на Еквадор.
Чили "направи добро планиране и използва мъдро ресурсите си, за да сключи двустранни споразумения с някои производители", каза тази седмица Харбас Барбоса, заместник-директор на Панамериканската здравна организация.
Това не е първият път, в когато Чили провежда успешна ваксинационна кампания. Миналата година в периода март-април, когато коронавирусът започна да се разпространява по света, чилийските власти ваксинираха срещу грип осем милиона души.
Марио Патино, на 75 години, бе сред първите ваксинирани срещу коронавирус с доза от препарата на Sinovac през февруари в училище в Ло Прадо - беден жилищен квартал на Сантяго.
"Всичко беше отлично, бързо, обслужването беше отлично, много добре организирано. За мен ваксината означава по-голямо спокойствие", сподели Патино, който в събота получил и втората си доза.
По БТА
mediapool.bg