Кламер БГ - Новини: Кабинетът отпусна 46.4 за 1.5 млн. допълнителни дози Pfizer/BioNTech

Кабинетът отпусна 46.4 за 1.5 млн. допълнителни дози Pfizer/BioNTech

Коронавирус

|
Ср, 07 Апр 2021г. 12:22ч.
Кабинетът отпусна 46.4 за 1.5 млн. допълнителни дози Pfizer/BioNTech

Правителството отпусна 46.4 милиона лева за купуването на допълнителни количества от ваксината срещу Covid-19 на Pfizer/BioNTech. Със средствата ще бъдат осигурени 1 533 037 дози.

В края на миналата седмица страната ни заедно с още 4 държави от ЕС бе избрана да получи допълнителни количества РНК ваксини от специално създадена солидарна квота, за да навакса изоставането във ваксинационния процес. Става въпрос за 1.2 млн. дози от ваксината на Pfizer/BionTech, които ще получим в следващите три месеца. Здравният министър Костадин Ангелов съобщи в понеделник, че първите дози от солидарната квота ще дойдат до края на април.

Т.нар. "солидарни ваксини" са предназначени за най-нуждаещи се държави от ЕС , които са ваксинирали по-малко от 45% от възрастното население, сред които е и България. Те се явяват компенсация за забавените доставки от AstraZeneca, на която страната ни разчиташе в голяма степен. За да получим повече дози от Pfizer/BionTech, остананалите държави членки склониха 3 млн. дози солидарни ваксини да бъдат извадени от общата квота, която се разпределя пропорционално на населението. Така от общо 10 млн. дози ваксини, които ще бъдат доставени на ЕС през второто тримесечие вместо в края на годината, 3 млн бяха отредени за общо 5 страни, като България се очаква да получи 1.2 млн. дози.

"Това, което сме обещали на българите, го изпълняваме в пълния му обем. Осигуряваме необходимите количества ваксини, защото само така ще можем да се справим с пандемията", коментира в сряда премиерът Бойко Борисов по време правителственото заседание.

Кабинетът взе решение още да продължи заплащането на бонусите от 1000 лв. за медицинския и немедицинския персонал на първия линия в борбата с Covid-19, както и 10-те лева за поставяне на ваксини срещу коронавируса при допускане, че срокът на извънредната епидемична обстановка ще бъде удължен и след 30 април.

"Това е ефективна мярка за справяне с пандемията и за мотивация на кадрите в системата, които денонощно се трудят в безпрецедентните условия като лекуват и спасяват болните българи", каза Борисов. Той коментира, че независимо от следизборната ситуация, държавата е длъжна да осигури всичко необходимо за медицинския и немедицинския персонал, поставен на първа линия в борба с новия вирус.

Същевременно неправителствени организации, сред които Българската общност за либерална демокрация (БОЛД), Българският център по биоетиха, Българският Хелзинкски Комитет (БХК) и Сдружение Маргиналия настояха в обръщение към депутатите в новия парламент в спешен порядък да изработят нова нормативна рамка за осигуряване на справедлив достъп до ваксини срещу Covid-19.

Те посочват, че обявеният през декември 2020 г. Национален план за ваксиниране срещу Covid-19

е несправедлив и излага на предотвратим и ненужен риск живота и здравето на най-уязвимите членове на нашето общество – възрастните хора и тези с тежки хронични заболявания. "Тези групи с най-висок риск от тежко протичане и смърт са оставени едва в четвъртата фаза на плана и не са предвидени конкретни процедури за осигуряване на достъпа им до ваксинационните пунктове и подходящи ваксини", припомнят те. "Той е дискриминационен и не отговаря на фундаменталните принципи на морала и биомедицинската етика и на ценностите на Европейския съюз, и в частност справедливостта, солидарността и недискриминацията", посочват организациите.

Те настояват да се формират приоритетните групи за ваксиниране по ясни критерии, сред които критериите за риск от тежко протичане на заболяването и риск от висока смъртност на дадена група да е водещ пред критерия за риска от заразяване на същата група, както и пред други критерии, като например нейната професионална принадлежност или важността и за икономическия живот и националната сигурност.

mediapool.bg