Кламер БГ - Новини: Коронавирусът в Европа: Германия удължава затварянето до 18 април

Коронавирусът в Европа: Германия удължава затварянето до 18 април

Коронавирус

|
Вт, 23 Март 2021г. 15:20ч.
Коронавирусът в Европа: Германия удължава затварянето до 18 април

Германия удължава сегашните строги мерки за борба с коронавируса до 18 април и призовава гражданите да останат по домовете си за пет дни по време на великденските празници. Това заяви канцлерката Ангела Меркел, цитирана от Ройтерс.

В преговори, продължили до късно миналата нощ, Меркел убеди лидерите на 16-те провинции да се откажат от плановете за постепенно отваряне на икономиката, за каквото бе постигнато споразумение по-рано този месец. Причината е резкият скок в броя на инфекциите с коронавирус.

"Сега сме в много сериозна ситуация", каза тя пред журналисти на пресконференция и добави, че Германия е в надпревара с времето да ваксинира населението си срещу коронавируса.

В периода от 1 до 5 април ще бъдат затворени всички магазини, а само тези, продаващи хранителни стоки, ще имат право да отворят в събота, 3 април.

Германия започна предпазливо да отменя някои от ограниченията по-рано този месец. Но разпространението на по-заразни варианти на вируса доведе до скок на инфекциите, което породи опасения, че болниците ще бъдат скоро претоварени, ако не бъдат взети нови мерки.

Институтът за инфекциозни болести "Роберт Кох" съобщи вчера, че седемдневната заболеваемост на 100 000 души е 107, което е над прага от 100 души, при който интензивните отделения ще започнат да остават без свободни легла. Над 3000 души са в интензивни отделения по данни от неделя.

"На практика имаме нова пандемия", заяви Меркел на пресконференцията. "Имаме по същество нов вирус, очевидно от същия тип, но с напълно различни характеристики", каза тя и добави, че той е по-заразен и по-смъртоносен.

Големите семейни събирания ще бъдат забранени по време на празниците. Ще имат право да се срещат само до пет души от две домакинства. Правителството ще поиска от църквите предават богослуженията си онлайн, за да не се събират хора.

Меркел и премиерите преговаряха за това дали да бъдат облекчени ограниченията върху пътуванията в страната по време на великденските празници. Германците могат да пътуват свободно в условията на пандемия, но хотелите и курортите нямат право да посрещат туристи. Това на практика означава, че единствената опция за желаещите ваканция е да отидат в чужбина. "Съветваме да не се пътува в чужбина", каза Меркел.

Авиокомпаниите ще трябва да тестват всички пътници и екипажи преди качване на самолета за Германия, независимо от нивото на разпространение на вируса в страната, откъдето тръгва полетът. Няма обаче да се налага задължителна карантина за връщащите се в Германия - облекчение за ваканционни дестинации като Майорка, които разчитат на приток от туристи по великденските празници.

В Германия повечето магазини са затворени от 16 декември. Ресторантите, баровете и развлекателните обекти са затворени от началото на ноември.

Франция ще предложи ваксини на всички граждани над 70-годишна възраст от този уикенд в опит да се ускори имунизационната кампания в страната, заяви френският президент Еманюел Макрон, цитиран от Ройтерс.

Франция и съседните страни преживяват трета вълна на инфекциите, която заплашва възстановяването на най-големите икономики в Европа. Болниците може да бъдат изправени пред "безпрецедентен натиск" в рамките на три седмици, след като се отчита бум на инфекциите, заяви директорът на френската федерация на болниците и призова за по-строги ограничения върху социалните контакти, ако разпространението на вируса не се забави скоро.

Новите рестрикции, свързани с коронавируса, включващи затваряне на магазините за стоки непопадащи в категорията "основни" и ограничаване на свободата на придвижване, влязоха в сила в Париж и по-голяма част от Северна Франция миналия уикенд, но Макрон се въздържа от въвеждане на пълен локдаун.

"Ще ускорим разпределянето на ваксините от събота", каза френският президент по време на посещение във ваксинационен център в Северна Франция.

По-късно Макрон заяви, че се надява да има кампании за ваксиниране на целеви групи като учителите до април или май, и че в надпреварата с времето обществените празници не бива да стават пречка за продължаване на програмата за имунизация.

В Чехия броят на смъртните случаи, свързани с новия коронавирус, надхвърли 25 хиляди, предаде Ройтерс. 143 души са починали в страната през последното денонощие, съобщи министерството на здравеопазването. С това общият брой на смъртните случаи е достигнал 25 055.

По официални данни на Франс прес от вчера Чехия, с население от 10,7 милиона души, на първо място в света по брой починали от коронавируса на 100 хиляди жители (232). Следват Белгия (196), Словения (191), Черна гора (191) и Унгария (189).

През последното денонощие в Чехия са били потвърдени близо 8200 нови случая на коронавирус. Общият брой на регистрираните в страната заразени е над 1,475 милиона. Чехия е на 18-о място в света по този показател.

Снощи чешкото правителство взе решение за удължаване до 27 април на извънредното положение в страната. Причината е сложната епидемична обстановка и разпространението на нови варианти на коронавируса. Решението трябва да бъде утвърдено от парламента. Извънредното положение в Чехия бе въведено на 5 октомври и засега е в сила до 28 март.

Случаите на повторно заразяване в Чехия бележат скок, съобщи Националният институт за обществено здравеопазване, цитиран от Франс прес. Броят на повторно заразените е 1400 към февруари, спрямо 158 в края на януари и 56 в края на 2020 г. "Повторно заразените се увеличават заради големия брой заразени с Covid-19 по време на есенната вълна", се казва в изявление на института.

Според Института за обществено здравеопазване са изминали между 68 и 359 дни между първото и второ заразяване на повторно заразените хора при средна стойност 142 дни. Средната възраст на повторно заразените е 42 години. Въз основа на тези данни институтът заяви, че ще продължи да препоръчва на хората, които са преболедували все пак да се ваксинират, но след като е минало известно време.

Публикувано неотдавна в научното списание "Лансет" датско изследване показва, че първо заразяване защитава вероятно до 80 процента хората под 65 години от повторно заразяване, но при по-възрастните хора има по-висок риск да се заразят повторно.

Англия въвежда от следващата седмица глоби от по 5000 британски лири за нарушителите на забраната да се пътува в чужбина без основателна причина, предаде Ройтерс. Глобите са санкция, предвидена в новото британско законодателство за борба с коронавируса, което ще влезе в сила следващата седмица и ще действа до края на юни.

Британското правителство обяви по-рано, че почивките в чужбина няма да бъдат разрешени по-рано от 17 май.

Източници, запознати с въпроса, заявиха пред британския в. "Таймс", че срокът на забраната за почивките в чужбина в новото законодателство изтича на 30 юни, но формулировката цели единствено законодателно удобство и не лишава правителството от възможността да преразгледа решението за това кога и как да започне отново пътуването в чужбина.

"Най-скорошната дата, на която се предвижда пътуването в чужбина да бъде отново разрешено е 17 май. Няма промяна", заяви британският здравен министър Мат Ханкок по телевизия "Скай нюз".

Великобритания, страната с най-много жертви на пандемията в Европа, днес почете с минута мълчание паметта на своите 126 000 починали от вируса точно една година след въвеждането на първата си коронавирусна карантина. Точно по обяд местно време беше отбелязана минута мълчание в цялата страна - в парламента, пред болници и на други места в знак на почит към паметта на починалите и към заслугите на здравните работници на първа линия.

Дания реши да отслаби допълнително ограниченията срещу коронавируса през април, като позволи на фризьорските салони, спа центровете и други услуги да отворят отново, докато ресторантите и киносалоните ще могат да заработят през май, в зависимост от въвеждането на коронавирусни "паспорти", предаде Ройтерс.

Дания постепенно се отваря, докато ръстът на заразата спадна след рестриктивните мерки, въведени през декември, за да се ограничи по-заразният вариант на коронавируса.

Според плана, съгласуван вчера в парламента, от 6 април повече ученици ще се върнат в класните стаи, а някои дейности в сферата на услугите като фризьорски салони и студия за татуировки отново ще заработят.

Много от планираните схеми за отваряне са обвързани с използването на т.нар. "корона паспорт". Документът ще показва дали притежателят му е бил ваксиниран, дали е прекарал зараза или си е правил тест в рамките на 72 часа.

Търговските центрове ще могат да отворят на 21 април, а киносалоните, концертните зали и ресторантите - в началото на май.

Датското правителство обяви също, че смята да удължи сегашните пакети от икономическа помощ до юли.

Дания е регистрирала 226 277 заразени и 2402 починали от началото на пандемията миналата година.

Финландия трябва да удължи периода на затваряне на ресторанти и барове до 18 април като противодействие на разпространението на коронавируса, обяви правителството късно снощи и добави, че днес ще внесе съответното предложение в парламента.

Баровете и ресторантите бяха затворени за посетители, но продаваха храна за вкъщи като част от триседмичния локдаун който трябва да приключи на 28 март.

Планираното удължаване - резултат от преговори между партиите в коалиционното правителство, се очаква да получи подкрепа от депутатите.

Четири региона ще бъдат изключени от ограниченията благодарение на много по-добрата епидемична ситуация там, каза правителството.

Макар че остава сред държавите, които са най-слабо засегнати от пандемията, от началото на февруари във Финландия се наблюдава увеличаване на потвърдените случаи на зараза на дневна база и в момента в болница има най-много Covid пациенти от началото на пандемията.

Според финландския институт по здравеопазване, в държавата с население от 5,5 милиона, са регистрирани 72 073 случаи на зараза, 808 починали и 306 души, които в момента са хоспитализирани с болестта.

Наблюдава се увеличение в броя на хората в Полша, желаещи да им бъде поставена ваксината на AstraZeneca, заяви премиерът Матеуш Моравецки. Думите му идват след съобщения, че на някои места около 70 процента от хората не са искали да се имунизират с тази ваксина, притеснявайки се за безопасността й, предаде Ройтерс.

"Сутринта получих доклад, който показва, че все повече хора желаят да се ваксинират като цяло и че все повече хора искат да им бъден поставен препарата на AstraZeneca, каза Моравецки пред репортери. "Това показва, че сме взели правилното решение, като не преустановихме ваксинацията с AstraZeneca. Определено има повече желаещи да бъдат имунизирани с тази ваксина", добави той.

След като за кратко спряха да я използват, много европейски страни възобновиха поставянето на ваксината на британско-шведската компания, когато европейският регулатор заяви, че тя е безопасна. Полша обаче в нито един момент не прекъсна използването й с мотива, че ползите надвишават възможните рискове.

Полша се бори със спираловидно повишение на заболеваемостта на фона на трета вълна, движена от силно заразния вариант на коронавируса, който за пръв път беше засечен във Великобритания. Днес министърът на здравеопазването Адам Неджелски заяви, че всекидневният брой на заразените ще продължи да расте още две-три седмици. В 38-милионна Полша са регистрирани 2 073 129 коронавирусни инфекции и 49 365 починали.

Украйна е регистрирала през последното денонощие рекорден брой смъртни случаи, свързани с новия коронавирус - 333, съобщи министърът на здравеопазването Максим Степанов, цитиран от Ройтерс. Агенцията припомня, че предишният пик от 289 починали е бил отчетен преди шест дни. Общият брой на смъртните случаи в Украйна е над 30 хиляди (30 431).

През последното денонощие в страната са били регистрирани близо 11 500 нови заразени. Общият брой на потвърдените случаи на коронавирус в Украйна, с население от близо 42 милиона души, е над 1,565 милиона. Страната е на 16-о място в света по този показател.

Миналата седмица броят на новозаразените за денонощие надхвърли 15 хиляди - най-високото равнище от ноември. Това принуди властите в столицата Киев и няколко области да наложат строг локдаун, припомня Ройтерс.

Критиците обясняват влошената епидемична обстановка в Украйна с липсата на национални ограничителни мерки и недостатъчното спазване на правилата за социално дистанциране и носене на маска. Украйна освен това изостава с ваксинационната кампания.

mediapool.bg