Кламер БГ - Новини: Конституционният съд обяви за незаконен избора на новия шеф на КЕВР (обновена)

Конституционният съд обяви за незаконен избора на новия шеф на КЕВР (обновена)

България

|
Четв, 21 Юли 2022г. 17:24ч.
Конституционният съд обяви за незаконен избора на новия шеф на КЕВР (обновена)

Станислав Тодоров

Конституционният съд (КС) обяви в четвъртък за незаконосъобразен избора на Станислав Тодоров за председател на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Той губи поста си, а част от решенията на комисията в последните пет месеца могат да се оспорват от заинтересованите страни. На този етап не е ясно кой ще изпълнява длъжността председател до избора на нов член на регулатора и дали с решението на КС не се възстановяват правомощията на Иван Иванов.

Висшите съдии обявиха за противоконституционно решението на Народното събрание от 9 февруари 2022 г. за избиране на председател на КЕВР, се казва в съобщение на Конституционния съд.

Решението на КС е взето с 9 гласа. Единствено съдия Соня Янкулова е подписала решението с особено мнение.

Според конституцията решенията на КС се обнародват в "Държавен вестник" в 15-дневен срок от приемането им. Решението влиза в сила 3 дни след обнародването му. Актът, обявен за противоконституционен, не се прилага от деня на влизането на решението в сила.

Отваря се вратата за оспорване на старите решения на комисията

"Това не означава просто, че Тодоров за в бъдеще няма да е председател на КЕВР, а че никога не е бил. Причината за това е във възприетото преди две години от самия КС ново тълкуване, според което обявените за противоконституционни решения на Народното събрание са невалидни от момента на влизането им в сила. Т.е. през 2020 г. конституционните съдии придадоха обратна сила на някои свои актове и решението, с което обявиха за противоконституционен избора на председател на КЕВР, е един от тях", разяснява правният портал Lex.bg.

Според него последицата от днешното произнасяне на конституционните съдии е, че Станислав Тодоров никога не е бил начело на регулатора. Това значи, че се "отваря вратата" за оспорване на решения на КЕВР, приети след встъпването на Тодоров на поста, пише още Lex.bg.

Това не означава автоматично, че всички решения на КЕВР може да бъдат поставяни под въпрос, а евентуално единствено тези, при които неговият глас е бил решаващ за формиране на мнозинство – членовете са се разделили 3 на 2 и той е бил третият.

Станислав Тодоров: КЕВР спира да работи

Часове след решението на Конституционния съд обявеният за неизбран председател на комисията Станислав Тодоров даде брифинг, на който обяви, че най-важните решения на КЕВР от последните месеци - за цената на тока, парното и газа, са валидни, тъй като са взети с единодушие. Въпреки това на теория те могат да бъдат оспорени. "Както виждате, всичко в България може да бъде оспорвано, това е принципът на правовата държава", каза Тодоров.

От думите му не се изясни кой следва да изпълнява длъжността председател на комисията до избора на нов от Народното събрание. "Съветът на юристите в комисията е, че няма валидна хипотеза, при която бих могъл да упълномощя някого да ме замества, при положение че вече знам за решението на съда", посочи Тодоров.

Той посъветва Народното събрание незабавно да стартира процедура за избор на нов председател.

При сегашното решение няма как да бъде определена нова цена на газа от 1 август, посочи още Тодоров.

Той допълни, че с решението на КС ефективно КЕВР спира да работи - няма как да бъдат валидни негови заповеди, включително за работата на администрацията.

Какви са мотивите на Конституционния съд?

От мотивите към решението на КС става ясно, че всички институции и експерти, които са изразили мнение по избора на Тодоров, са счели, че той не е противоконституционен. Въпреки това съдът се произнася в обратната посока, тъй като счита, че са нарушени два принципа – на правовата държава и на политическия плурализъм.

"Производството по избор на председател на независим държавен орган се нуждае от ефективна гаранция за спазването на правната сигурност, прозрачност, предвидимост и надеждност на процеса. В конкретния случай приемането на атакуваното решение е в нарушение на тези изисквания", посочват конституционните съдии.

Съдът е приел аргументите на ГЕРБ, че паралелното развитие на процедурата за избор на председател на КЕВР и на законодателната процедура по приемането на промените в закона за енергетиката е ограничило възможността на част от депутатите да представят своя кандидатура, съответстваща на променените изисквания. Установено е, че в периода за номинации на кандидатури за председател на КЕВР е съществувала правна несигурност у представителите на опозицията какво точно ще бъде съдържанието на променената разпоредба и от кога тя ще влезе в сила - въпроси, решавани по волята на парламентарното мнозинство.

"В конкретния случай вследствие на промяната на правилата на процедурата, приета по волята на мнозинството в парламента, без отдаване на дължимото на доводите на политическото малцинство в него, се нарушава принципа на политическия плурализъм по начин, който поставя под съмнение демократичния процес в парламента, което е конституционно нетърпимо. Следователно оспорваното решение на Народното събрание е прието в противоречие с принципа на политическия плурализъм", пише в решението на КС.

"Продължаваме промяната": Всички решения на КЕВР са вземани единодушно

Владимир Табутов от "Продължаваме промяната" потвърди, че теоретично само част от решенията на КЕВР могат да бъдат оспорвани - когато председателят е наклонил мнозинството, но тъй като всички решения на КЕВР в последните месеци били вземани единодушно, няма никаква реална опасност те да бъдат отменени.

По думите на Табутов парламентарната група на ПП тепърва ще обсъжда какви ще са следващите стъпки в създалата се ситуация.

ГЕРБ: КЕВР е без председател, това е форсмажор

След обявяване на решението ГЕРБ поиска незабавно изслушване на министъра на енергетиката в оставка Александър Николов в пленарната зала. Председателят на парламентарната група Десислава Атанасова настоя мнозинството по най-бързия начин да внесе проект на решение за смяна на "противоконституционния председател, за процедурни правила, отговарящи на Конституцията, за спешно изслушване на министъра на енергетиката".

Радомир Чолаков от ГЕРБ разясни, че след решението на КС председателят на КЕВР днес, до края на деня, трябва да освободи кабинета си, а служителите на комисията от тази секунда не трябва да изпълняват нито едно негово разпореждане. КЕВР няма председател - това е форсмажор, подчерта Чолаков.

Решението на КС означава, че всички решения на КЕВР в този състав могат да бъдат оспорени от всяка заинтересована страна, което означава колапс за българската енергетика, посочи Атанасова. По думите й в последните дни на 47-ото Народно събрание трябва да се внесе процедура по избор на нов председател на КЕВР, за да продължи комисията да работи. Според Атанасова ни очакват тежки месеци за българската енергетика.

Изборът бе атакуван заради процедурни нарушения

Станислав Тодоров встъпи в длъжност на 10 февруари 2022 г. Още на 8 март Конституционният съд образува дело за избора му.

Решението на Народното събрание бе атакувано от депутати от групата на ГЕРБ, които твърдяха, че с него е погазен принципът на правовата държава. Това е станало с промените на критериите, на които да отговарят номинираните за поста, предприети след откриването на процедурата за избор на нов регулаторен шеф. "Процедурата по избора на председател на КЕВР е започнала при действието на едни материални предпоставки за изискванията, на които трябва да отговаря кандидатът за председател на КЕВР, а е завършила при други", аргументираха се тогава от ГЕРБ.

Според ГЕРБ Станислав Тодоров не отговаря на изискванията на Закона за енергетиката в частта за критериите за шеф на КЕВР нито в старата, нито в новата му редакция. Според тях дружествата, в които е работил той, не са лицензирани като такива от енергетиката.

Преди да бъде номиниран за председател на КЕВР Тодоров изкара около седмица като зам.-министър на енергетиката. При назначението му бе посочено, че Тодоров има девет години мениджърски опит в сектор енергетика по време на работата си в "Ей И Ес Марица Изток 1" – дружеството оператор на най-новата и модерна въглищна централа в България, както и че в последните години е ръководил отдели за търговски договори, доставки и логистика в частния сектор.

Опозицията също така твърдеше, че с промените на изискванията към кандидатите са нарушени принципите за политическия плурализъм и равнопоставеност. Според тях с избора на Тодоров не са спазени изискванията на Директива 2019/944 от 5 юни 2019 г. относно общите правила за вътрешния пазар на електроенергия – да се гарантира независимостта на регулаторния орган, чрез назначаване на членовете му въз основа на обективни, прозрачни и публично оповестели критерии в рамките на независима и безпристрастна процедура, с която се гарантира, че кандидатите имат необходимите умения и опит.

mediapool.bg