Кламер БГ - Новини: Кой е Алексей Петров и защо покушението му напомня годините на поръчковите убийства

Кой е Алексей Петров и защо покушението му напомня годините на поръчковите убийства

България

|
Четв, 17 Авг 2023г. 09:31ч.
Кой е Алексей Петров и защо покушението му напомня годините на поръчковите убийства

Алексей Петров, Снимка: Архив БГНЕС

На 61-годишна възраст в полите на Витоша край София посред бял ден бе разстрелян Алексей Петров, известен още като Трактора. Новината върна мнозина в по-ранните години на прехода, когато силовите групировки, мутренските войни, поръчковите убийства и кажи-речи всекидневните престрелки бяха обичайно явление. Само че Алексей Петров е едра риба и неговото убийство е от ранга на покушението срещу Емил Кюлев, както коментира пред БНР Тихомир Безлов от ЦИД.

Петров е бивша барета, бивш съветник в ДАНС, близък до бившия главен прокурор Никола Филчев, бивш подсъдим и впоследствие напълно оправдан като лидер на престъпната група за рекет и изнудване "Октопод", основател на застрахователната компания "Лев инс" и неин неформален ръководител и до днес, изпълнителен директор на работодателската организация Съюз за стопанска инициатива, доцент и преподавател по "Национална сигурност". Но това не е всичко. Възприеман като ключова фигура от силовия бизнес, Петров едновременно с това беше и властови брокер, с влияние до топ политици (като бившия премиер Бойко Борисов) и ченгета. Според запознати той е имал думата за състава и решенията на финансовите регулатори, от които зависи неговият бизнес. Имал е "уши и очи" навсякъде, където е смятал, че трябва да има. Дори споменаването на името му будеше страх и караше негови конкуренти и опоненти да кротуват, споделиха пред Mediapool източници от финансовия сектор.

Преди два месеца самият Петров реши да разкрие ролята си за формирането на настоящия ротационен кабинет между ГЕРБ и "Продължаваме промяната -Демократична България".

"Той е ключова фигура в развитието на различните структури за сигурност у нас по време на прехода. Силно се коментираше за влиянието му в подземния свят. Интересна фигура на прехода с огромно количество преплетени и властови, и криминални отношения", коментира Тихомир Безлов.

Третият известен опит за покушение успя

До днес Алексей Петров бе оцелял в два публично известни атентата срещу него, но третият – на 16 август 2023 г., го покоси.

На 14 август 2002 г. срещу Петров бе извършен атентат на басейна "Спартак", но той оцеля, въпреки че бе пострелян едновременно в гърдите и крака. На 29 октомври 2015 г. е извършено покушение с гранатомет срещу колата на Петров в близост до дома му. Той се измъква невредим. За това покушение бяха обвинени четирима украинци, но само един от тях бе осъден - Роман Логвиненко, който влезе в затвора за 10 години. Съвсем наскоро той е бил освободен предсрочно, писа БТА. Това се е случило в края на май. Софийският апелативен съд е постановил, че Логвиненко е дал достатъчно доказателства, че се е поправил. Към момента на освобождаването му е оставало да излежи още две години и шест месеца.

От милиционерското в Пазарджик до тайните служби

Алексей Петров е роден в тетевенското село Градежница през 1962 г. Завършва милиционерското училище в Пазарджик и след това постъпва на работа в МВР. Бил е командир в Специализирания отряд за борба с тероризма. Минава за един от най-изявените барети. През 1985 г. участва в залавянето на терорист на Централна гара в София. Описван е като решителен и човек със силен характер, който винаги преследва целите си.

Бил е и щатен служител на Държавна сигурност, както и агент под прикритие на контраразузнаването.

Когато през 1990 г. му е дадено първо офицерско, в характеристиката му от МВР е записано следното:

"Има уравновесен, твърд, волеви характер. В екстремални ситуации проявява изключително хладнокръвие, съобразителност, бърза реакция, умение за вземане на правилни решения, за което е използван многократно при изпълнение на специални задачи".

При кандидатстването си за милиционерското в Пазарджик заявява, че сам се е ориентирал към служба в МВР, макар по онова време да е едва на 16 години.

След напускането на МВР се захваща с частен бизнес, но запазва контактите си в силовите структури. Петров минаваше за много близък до някогашния главен прокурор Никола Филчев. Именно по негово време бизнесът му потръгва. През годините срещу Петров имаше множество обвинения за заплахи и силови действия срещу хора, с които е бил в конфликт.

Братя Галеви и други "колеги"

Петров е спряган за организатор на прословутата среща през 2008 г. между тогавашния вътрешен министър Румен Петков с бившите барети и обвиняеми за рекет Пламен Галев и Ангел Христов от Дупница. Малко по-късно Петров е официално назначен за съветник на Петко Сертов в новосформираната ДАНС, но дори след напускането на агенцията остава влиятелна фигура в нея.

Делото "Октопод"

През 2010 г. Алексей Петров бе арестуван в една от най-шумните антимафиотски полицейски операции на тогавашното правителство на ГЕРБ под името "Октопод". Той бе обвинен за лидер на престъпната група "Октопод", занимавала се с рекет и изнудване. Това бе най-голямото дело, започнато от МВР на Цветан Цветанов по време на първото правителство на Бойко Борисов. Малко след ареста тогава самият Петров обяви, че е помагал за финансирането на ГЕРБ "и пряко, и косвено" през "Лев корпорация". В отговор ГЕРБ реши да върне 1000 лв. дарение на фирма, близка до Алексей Петров.

Десетилетие по-късно обаче Петров бе окончателно бе оправдан в съда поради липса да достатъчно доказателства, а през 2021 г. прокуратурата се отказа да протестира решението и то влезе в сила. Впоследствие прокуратурата и МВР бяха осъдени да платят над 43 млн. лв. на основаната от Петров застрахователна компания "Лев инс" заради иззета техника и запечатани офиси на компанията и неимуществени вреди по време на "Октопод".

Още докато делото бе в съдебната фаза, един от ключовите свидетели - някогашният банкер от Плевен Георги Цветанов загина при катастрофата. Друг свидетел - Валентин Шотев - твърдеше, че Петров е бил много близък с някогашния главен прокурор Никола Филчев. Той също така разказваше как някогашната барета твърдял, че е близък с хора от израелските служби. Шотев твърдеше, че след като с Петров се скарали за имот на бул. "Черни връх", той бил заплашен, че ще бъде убит с лопата.

Докато още бе подсъдим, Петров се кандидатира за президент, но не събра особена подкрепа.

Наскоро Бойко Борисов нарече Петров "най-добрата барета, която познавам". Известно е участието на Петров до 1998 г. във фирмата "Будоинвест" ООД заедно с Бойко Борисов и Румен Николов-Пашата.

Застрахователният бизнес

В зората на демокрацията Алексей Петров е съучредител на застрахователните дружества "Аполо и Болкан", където е съдружник с известните лица Румен Николов-Пашата и Златомир Иванов-Баретата, а по-късно и на "Левски Спартак", което накрая превръща в "Лев инс". В последните години "Лев инс" е лидер на пазара на застраховката "Гражданска отговорност" у нас, като премийният приход на дружеството за 2022 г. е около 450 млн. лв.

Заради проблем на "Лев инс" с международната система "Зелена карта" в автомобилното застраховане в края на 2022 г. държавата се опита да прокара промени в Кодекса за застраховането, които компанията не харесваше. Заради статия по темата тя заведе дело срещу Mediapool за 1 млн. лв., чието първо заседание е насрочено за ноември. След като първоначално законодателните промени, нужни за приемането на България в еврозоната, бяха бойкотирани в парламента, в края на юли ситуацията претърпя тотален обрат и поправките изненадващо бяха приети, а в последното си интервю - пред Силвия Великова в БНР, Петров даде да се разбере, че вече няма да се занимава с темата. Тогава той уточни, че отдал 5 години от живота си този въпрос и дори лично е разследвал застрахователни измами в Италия, които вероятно имат връзка с финансиране на международния трафик на оръжие и тероризма.

Извън застраховането сред инвестициите на баретата през "Лев корпорация" ("Левкорп груп") е и таксиметровата фирма "Такси-С Експрес", която стои зад такситата "1280".

Властови брокер

Освен по темата със "Зелена карта" в последните месеци Петров стана по-активен в публичното пространство и във връзка с опита за покушение срещу бившия главен прокурор Иван Гешев. Доцентът бе сред хората, които призоваха Гешев да напусне поста си.

Междувременно Петров сам призна, че в ресторанта на дъщеря му "Делвите" са ходили и Бойко Борисов, и Кирил Петков, но отричаше той лично да е съдействал за съставяне на сегашното правителство. Твърдеше, че ролята му в това отношение се надценява. В същото време се появи снимка от негова неформална среща с Бойко Борисов, като неофициално се знае, че бившата барета бе близък и с бащата на Кирил Петков – Петко.

Снимката от неформална среща между Борисов и Петков, чиято автентичност не се оспорва, бе разпространена публично малко преди съставянето на правителството "Денков-Габриел". Едни източници твърдят, че е снимана дни преди това, а други - няколко месеца по-рано.

В седмиците около съставянето на новото правителство Петров изявяваше интерес и към започване на работа в ДАНС, за да работи за икономическата сигурност на страната.

В последно време Алексей Петров се включваше в публични събития и в качеството си на изпълнителен директор на Съюза за стопанска инициатива. Участва и в заседание на тристранния съвет между държавата, синдикатите и бизнеса, като изрази позицията си по актуалните социално-икономически проблеми като представител на работодателите.

Алексей Петров на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество през юли тази година. Снимка: БГНЕС

Освен като бизнесмен Петров се изявяваше и като преподавател. Водеше дисциплината "Фирмена сигурност" в УНСС, а също и бе шеф на катедрата по политически науки и национална сигурност в пловдивския университет "Паисий Хилендарски".

Алексей Петров беше президент е на Българската национална федерация карате, а преди това е бил и треньор на националния отбор.

Хакерските заплахи

Последната публично известна заплаха срещу Алексей Петров бе направена в сайта "Магаданс" на хакера "Емил Кюлев", който твърдеше, че е получил достъп и разпространил в интернет данните на 2.25 милиона клиента на "Лев инс". От компанията отрекоха да има пробив в техните системи, а Комисията за личните данни така и не направи нищо по случая. Течът на данни бе придружен от обширен коментарен текст, съдържащ критики за скрито влияние, но и директни обиди, както и реч на омразата към Петров. В текста на хакера, актуализиран в края на юни, се твърди, че авторът разполага със записи и други материали, уличаващи Петров, които щели да бъдат разпространени до медиите в даден момент.

mediapool.bg