Председателят на парламентарната здравна комисия Костадин Ангелов (ГЕРБ) сезира МВР и ДАНС да извършат проверка на изнесените от България количества лекарства от началото на годината до края на юли. Той коментира, че на заседанието на парламентарната здравна комисия миналата седмица, на което бяха изслушани министъра на здравеопазването и представители на аптеките, е станало ясно, че липсите се дължат основно на паралелен износ от България.
Затова той настоява службите да изяснят спазени ли са всички законови изисквания и процедури при осъществяване износа на лекарства. “Вече сигнализирах на министъра на вътрешните работи и председателя на ДАНС, с молба да извършат проверки на фирмите, изнесли тези медикаменти“, съобщи Ангелов.
По думите му “няма държава в света, която да не може да се справи с паралелния износ на медикаменти от собствената територия“.
През годините и друг път е имало спорадични акции на МВР, прокуратурата и ДАНС срещу паралелната търговия с лекарства, но без пожънати особени успехи и дисциплиниращ ефект за веригата на лекарственото снабдяване.
Актуалната справка за липсващи медикаменти, която парламентарната здравна комисия вече всяка седмица ще получава от Министерството на здравеопазването, показва, че в Агенцията по лекарствата са постъпили сигнали за 21 липсващи лекарствени продукта.
Почти половината от тях са инсулини и други лекарства за диабет. Засегнати са още хепарини за разреждане на кръвта, лекарства за кръвно, за неврологични заболявания, човешки имуноглобулин и др.
От всички 21 липсващи лекарства само за 2 продукта има постъпили уводомления от производителите за преустановяване на продажбите. Става въпрос за противотуморното лекарство Hydrea, за което производителят е предупредил, че продажбите ще спрат временно между 1 май и 15 август тази година. Другият продукт Exforge, който е за контрол на високо кръвно налягане, временно е спрян от продажба заради декларирани от производителя непредвидени обстоятелства от 26 юни и се очаква да е наличен след 25 септември.
За останалите лекарствени продукти производителите твърдят, че се извършват ритмични доставки, като упоменават към кои търговци на едро са ги дистрибутирали и кои са следващите дати за доставка. Въпреки това сигналите, че липсват на пазара продължават. Става въпрос за добре познатите дефицитни инсулини Fiasp, Tresiba NovoRapid Humalog, лекарството за диабет Ozempic, два вида хепарини, лекарството за неврологични заболявания Depakine и др.
Миналата седмица зам.-министърът на здравеопазването проф. Илко Гетов каза, че здравните власти играят на “котка и мишка“ с производители и търговци относно дефицитните лекарства. Той разказа как с пристигането на една от доставките на продукта Tresiba, лекарството е излязло от забранителния списък за износ и складове са започнали да го задържат и да договарят сделки за паралелен износ. По думите на Гетов търговците на едро и производителите били поели ангажимент на работна среща при него, че тези некоректни практики ще спрат.
Паралелната търговия с лекарства е позволена в цяла Европа. Държавите с ниски цени на лекарствата поради съществуващите регулации, каквато е България, стават износител на лекарства към по-атрактивни пазари в Западна Европа. В момента българското законодателство предвижда износът на определени лекарства да бъде спиран, ако наличностите от тях паднат под 65% от средномесечното потребление. Тази формула се оказа абсолютно неработеща и незащитаваща обществения интерес, поради което МЗ сега предлага износ да има само при 100% задоволени вътрешни потребности, но тези поправки трябва да минат през нотификация в ЕК. В момента забранени за износ от страната са 46 лекарствени продукта.
mediapool.bg