Премиерът Кирил Петков изрази тревога, че едно бъдещо служебно правителство може да върне България към "Газпром". До служебен кабинет може да се стигне, ако сегашният парламент се разпусне, ако не успее да излъчи ново редовно правителство. Кирил Петков се очаква да подаде оставка в понеделник, 27 юни, след като правителството му остана в малцинство след напускането на "Има такъв народ" (ИТН) и падна при вота на недоверие миналата седмица.
Петков потвърди, че той отново ще бъде номиниран за министър-председател, когато партията му "Продължаваме промяната" получи първия мандат за формиране на нов кабинет в това Народно събрание. Освен това посочи, че ако има следващ кабинет на ПП,
"Демократична България" ще е партньор 100 процента.
"Винаги сме били с ясна програма и с ясни принципи, които следваме. Крайната цел е обществените средства да отиват в помощ на хората, които ги плащат, а не в шепа хора, които искат да ги откраднат. Борбата срещу мафията не е самоцел. Първата стъпка беше да осветлим. Втората - да направим правителство, свободно от задкулисни връзки. Успяхме да сме първа политическа сила, но не успяхме да сме мнозинство, което да ни позволи да работим с независими коалиционни партньори. Първоначално не знаехме за зависимостите на ИТН", коментира Кирил Петков в неделя пред БНР и добави:
"Това, че не сме готови да направим сделки със задкулисието, ни докара до тази позиция".
По думите му "на хората не трябват политици, които им говорят по телевизора, а отзад да ги крадат".
Петков, чийто политически възход и този на колегата му Асен Василев започна в първото служебно правителство на президента Румен Радев през 2021 г., коментира сегашните обтегнати взаимоотношенията с държавния глава:
"Последните ми остри реплики спрямо президента бяха на следната база - когато имаш вот на недоверие и предложение, което защитава българския интерес, когато в същия този ден като премиер изпълнявам обещанието си да мине през Народното събрание, да застанеш с остра позиция срещу нас, въпреки че няма смисъл от това... чувството беше - "този президент какво мисли в този момент, не вижда ли, че има политическа нестабилност". Това беше изненадващо и фрапиращо. Ако някой се е объркал, че можем да сме хора на някого и да изпълняваме нещо против волята си, няма как да се случи".
Кирил Петков изрази притеснение, че едно бъдещо служебно правителство може да върне България към "Газпром".
"Ние не сме спрели да казваме на "Газпром" да си изпълняват задълженията по договора. Въпросът не е рубли или не рубли. Въпросът е каква е стратегията на България, ако сме зависими от "Газпром", а "Газпром" спре подаването", поясни Петков.
В началото на юни вицепремиерът и финансов министър Асен Василев заяви, че България няма да подпише нов договор с "Газпром" след изтичането на сегашния договор в края на 2022 г.
"Не може, когато някой ти спре газа, въпреки че си плащаш и си изпълняваш договора, ти да разчиташ същият този човек, че няма да ти спре газа, когато си в трудна ситуация. Затова моят отговор е такъв, защото имаме ненадежден партньор, доказано ненадежден", поясни Василев на 2 юни.
Освобождението от руския газ дойде на 27 април, когато в разгара на войната си в Украйна Русия спря едностранно доставките за България (и Полша) поради отказа да плащаме в рубли. Българското правителство осигури алтернативни доставки на втечнен газ от САЩ, активизира финализирането на газовата връзка с Гърция, откъдето да постъпва азерски газ и води разговори с ЕС за съвместни газови доставки.
Един бъдещ служебен кабинет обаче може да реши да възобнови преговорите с "Газпром" за нов дългосрочен договор, с което да ангажира правителствата през следващите години, включително с рисковете от нови едностранни прекъсвания.
Няма да има диалог със задкулисието
Коментирайки предстоящите разговори за ново правителство в настоящия парламент, Кирил Петков заяви отново, че докато хора, свързани с корупция и със задкулисие, са на масата за преговори, ПП няма да води диалог с тях:
"Ако видим, че нито един депутат не е готов да направи стъпка за подкрепа на нов наш кабинет, няма смисъл от бавене. С ДБ и с БСП имаме диалог. Ние не искаме избори. Но няма да платим цената някой задкулисен играч да продължи да контролира обществените средства".
"Продължаваме промяната" не възнамерява да смени имената на министрите при следващия си опит за правителство, каза още Кирил Петков. Именно такова условие постави доскорошният коалиционен партньор ИТН. Тошко Йорданов от ИТН обяви по-рано в неделя пред БНР, че партията му може да преговаря с ПП, ако Кирил Петков не бъде предложен за министър-председател.
Петков отбеляза пред репортери, че темата вече е била обсъждана от Изъплнителния съвет на ПП. По думите му всички са много сплотен отбор и "продължават в същия формат".
Попитан за четиримата министри от ИТН, които подадоха оставки по нареждане на лидера им Станислав Трифонов, той уточни, че все още не иска да говори за отделни министри, докато сегашният кабинет на малцинството не получи подкрепата на независими депутати.
Петков очакваше поне 12 депутати от ИТН да се отметнат от Трифонов, но досега това сториха само 6. Така кабинетът остана със 116 гласа, а новото мнозинство ГЕРБ-ДПС0ИТН-"Възраждане" има 123 гласа, които са му напълно достатъчни да си излъчи ново правителство, но това едва ли ще стане.
Ясно заявихме, че има няколко човека, с които не бихме влезли в преговори - Бойко Борисов, Делян Пеевски и ДПС, Костадин Костадинов, както и самия Слави Трифонов", каза още Кирил Петков.
Според Петков Тошко Йорданов "не може да направи дори и една стъпка или едно изказване, без разрешението на Слави Трифонов. За съжаление и с него няма да можем да говорим. Но сме готови да говорим с всички други".
"Мечтая да видя правителство и парламент, които не се контролират от кукловоди, а лидерите да са независими. Ако задкулисни играчи, които се опитват да продължават да крадат обществените средства, кажат - "махни се от пътя ни", аз няма да се махна. Хората, които имат проблем с "Продължаваме промяната", с мен като премиер, с Асен Василев като финансов министър, са тези, на пътя на които застанахме, за да не изхарчат обществените средства по стария начин", коментира Кирил Петков.
По думите му в бъдеща коалиция, в която ПП управлява, партньорството с ДБ е 100%.
"Следващи избори ще бъдат референдум с въпрос - каква България искаме? На мафията? Или на прогреса? Дойде време разделно".
ПП определя като стъпка напред машинното гласуване и няма да подкрепи връщане на хартиените бюлетини.
На въпрос дали България изнася оръжия за Украйна, премиерът заяви:
"Това, което е правило досега българското правителство, е много ясно - ние не сме имали директен износ от България за Украйна по никакъв начин. Имаме експорт към наши традиционни партньори - страни в Европейския съюз. Но такъв директен трансфер България - Украйна - няма".
Във връзка с решението за Северна Македония Кирил Петков заяви, че Скопие вече има избор за собственото си бъдеще, а България не може да носи отговорност за всички.
mediapool.bg