Киев заяви, че Русия държи Минск за "ядрен заложник", след като руският президент Владимир Путин обяви разполагането на тактически ядрени оръжия в съюзника си Беларус.
"Кремъл взе Беларус за ядрен заложник", написа в Туитър секретарят на украинския Съвет за национална сигурност и отбрана Олексий Данилов, като добави, че този ход е "стъпка към вътрешна дестабилизация на страната".
Вчера руският президент Владимир Путин заяви, че Русия ще разположи тактически ядрени оръжия в съседна и съюзна Беларус.
"Тук също няма нищо необичайно: Съединените щати правят това от десетилетия. Те отдавна разполагат своите тактически ядрени оръжия на територията на своите съюзници", каза Путин.
Той заяви, че е разговарял с беларуския лидер Александър Лукашенко и е казал, че "сме се договорили да направим същото". Той също така заплаши, че ще разположи боеприпаси с обеднен уран в Украйна, ако Киев получи такива боеприпаси от Запада, след като британски служител предложи Лондон да ги достави на Украйна.
За Данилов изявлението на Путин "увеличава максимално нивото на негативно възприемане и обществено отхвърляне на Русия и Путин в беларуското общество".
Украйна призова за заседание на Съвета за сигурност на ООН
Украйна настоява Съветът за сигурност на ООН да свика незабавно извънредно заседание във връзка с изявленията на Русия относно разполагането на тактически ядрени оръжия в Беларус, предаде УНИАН.
Министерството на външните работи на Украйна отбелязва, че неотдавнашните изявления на Русия за намеренията ѝ да разположи тактически ядрени оръжия на територията на Беларус подкопават основите на Договора за неразпространение на ядреното оръжие, на системата за ядрено разоръжаване и на международната система за сигурност като цяло.
Според министерството да се разположат ядрени оръжия на територията на Беларус въпреки задълженията на Русия по договора за неразпространение ще доведе до катастрофални последици в бъдеще. То призовава страните от Г-7 и Европейския съюз да предупредят властите в Беларус за бъдещите последици, ако Беларус се съгласи да получи тактически ядрени оръжия от Русия на своя територия.
"Русия за пореден път потвърждава хроничната си неспособност да бъде отговорен притежател на ядрени оръжия, които служат за възпиране и предотвратяване на война, а не като инструмент за заплаха и сплашване. Светът трябва да се обедини срещу този, който заплашва бъдещето на човешката цивилизация", изтъкна външното министерство на Украйна.
Киев зове Европа да засили санкциите срещу Русия в отговор на решението на Путин за ядрени оръжия в Беларус
Михайло Подоляк, съветник на ръководителя на украинската президентска канцелария, очаква Европа да засили санкциите срещу Русия в отговор на решението ѝ да разположи тактически ядрени оръжия в Беларус. Той призова за налагане на ограничения срещу „Росатом“. Подоляк също така призова за увеличаване на оръжейните доставки за Киев за контраофанзива, тъй като Киев не разполага със "155-милиметрови снаряди, танкове, тактически боеприпаси".
"Необходимо е да се увеличи военният потенциал на Украйна за контранастъпление и да се засилят санкциите срещу Русия", заяви Подоляк пред телевизионния канал LCI.
Украинският политик също така призова Париж в интервю пред френски журналисти за "лидерство, отговорност, решителност и вземане на исторически избор". Той заяви, че Русия атакува Украйна с безпилотни апарати и балистични ракети, които Киев "не може да прехване", и също така използва авиация, "включително такава, която може да бъде оборудвана с тактическо ядрено оръжие". "Можем да отговорим само ако разполагаме със същите възможности на авиацията. Би било много желателно Франция да даде пример в това отношение", добави Подоляк.
Съветникът на ръководителя на канцеларията на украинския президент обаче не иска доставки на изтребители "Мираж" от Париж. Той би желал Франция да поеме ролята на лидер и координатор на "въздушната коалиция" по примера за танковата коалиция. Според Подоляк Киев има "концепция за доставка на допълнително въоръжение".
Ден по-рано, на 25 март, руският президент Владимир Путин обяви завършването на строителството на склад за тактическо ядрено оръжие в Беларус до 1 април. По думите му въпросът за разполагането на такива оръжия е бил повдигнат от президента на Беларус Александър Лукашенко. Засега Съединените щати не виждат причина да променят готовността на ядрените си сили. Според американската администрация Москва не се готви за използване на ядрени оръжия.
Несъществени
Междувременно американски институт за наблюдение на войната нарече обявените от Кремъл планове за разполагане на тактически ядрени оръжия в Беларус несъществени относно риска от ескалация към ядрена война.
"Путин се опитва да експлоатира западните страхове от ядрена ескалация, като разполага тактически ядрени оръжия в Беларус", смята базираният в САЩ Институт за изследване на войната.
Американският институт заяви, че по негова преценка "Путин е субект, който не желае да рискува и многократно заплашва да употреби ядрени оръжия, без да има каквото и да било намерение да го направи, за да пречупи решимостта на Запада".
Ядрената риторика на Русия е опасна и безотговорна, заяви НАТО
НАТО разкритикува днес Русия за нейната "опасна и безотговорна" ядрена риторика ден след като руският президент Владимир Путин съобщи, че Русия ще разположи тактически ядрени оръжия в Беларус, предаде Ройтерс.
"НАТО сме бдителни, и следим отблизо ситуацията. Не сме видели никакви промени в руската позиция спрямо ядрените оръжия, които да ни накарат да променим нашата", заяви говорител на НАТО.
Препратките на Русия за ядреното споделяне на НАТО са напълно подвеждащи. Съюзниците на НАТО спазват стриктно международните си ангажименти. Русия многократно наруши споразуменията за контрол на оръжията, последно като замрази участието си в договора "Нов СТАРТ, каза още той.
Украйна ще купи дронове за над 500 млн. долара
Украйна ще похарчи поне 20 млрд. гривни (над 541 млн. долара) за закупуване на безпилотни апарати, заяви президентът Володимир Зеленски. Според него "това не е лимитът".
"През тази седмица бяха взети няколко важни решения на нашето правителство. По-специално бих искал да отбележа едно решение, което ще даде тласък на производството на безпилотни апарати. Общо поне 20 млрд. гривни ще бъдат отпуснати за закупуване на дронове за нашите войници през тази година", заяви Зеленски в призив, чийто текст е достъпен на неговия уебсайт.
По-рано тази седмица украинското правителство прие постановление за ускоряване на производството и доставките на безпилотни летателни апарати за армията. Властите се надяват, че това ще позволи на производителите да се развиват и разширяват по-бързо и че ще могат да се конкурират по-добре с чуждестранните компании.
Иран вероятно е изпратил още дронове в Русия, твърди британското министерство на отбраната
След двуседмично прекъсване Русия е употребила най-малко 71 ирански "дронове камикадзе" срещу украински цели, което показва, че Москва е получила нови дронове от Иран, предаде ДПА, като се позова на британското министерство на отбраната.
Във всекидневната си разузнавателна сводка в "Туитър" британски служители съобщиха, че атаките с дронове показват, че "Русия вероятно е започнала да получава редовни доставки на малки количества безпилотни самолети камикадзе "Шахед".
Смята се, че в Русия има две площадки за изстрелване на безпилотни самолети: в Брянска област и в Краснодарския край. "Това дава на Русия гъвкавост да взема на прицел обширни части от Украйна и намалява времето за полет до цели в северната част на Украйна", пише в публикуваното в "Туитър" съобщение. "То също така вероятно представлява допълнителни усилия да бъде претоварена украинската противовъздушна отбрана", добавя британското ведомство.
Северна Македония ще предаде на Украйна 12 бойни хеликоптера Ми-24
Северна Македония ще предаде на Украйна 12 бойни хеликоптера Ми-24, заяви министърът на отбраната на републиката Славянка Петровска, съобщи „Косово Онлайн“.
Министърът заяви, че правителството на Северна Македония ще вземе решение да прехвърли на Украйна 12 военни хеликоптера Ми-24, които републиката по-рано е закупила от Киев. Решението за прехвърлянето е взето след искане от украинската страна и анализ на македонската армия, който е показал, че "лишаването от тази военна техника няма да се отрази на отбранителните способности на Северна Македония". "Според плановете ни за модернизация това оборудване почти е достигнало края на експлоатационния си срок и няма да бъде част от нашето въоръжение. Ако не ги бяхме предали, щеше да се наложи да се реши нещо в кратък срок", каза министърът.
В замяна на Ми-24 Северна Македония възнамерява да закупи най-малко 8 хеликоптера западно производство, които ще имат по-скоро транспортно, отколкото военно предназначение, заяви министърът на отбраната.
По-рано, през юли 2022 г., Северна Македония предаде на Украйна танкове Т-72. Македонското министерство на отбраната заяви, че танковете са "трето поколение" и принадлежат на подразделение, което скоро ще бъде разформировано. В същото време министерството не уточни колко танка са били предадени на Украйна. Според съобщения в местните медии Северна Македония също така тайно е изпратила на Украйна 4 самолета Су-25, които са били спрени от 2004 г. насам.
mediapool.bg