Включили се в безпрецедентен план за конфискуване на руски авоари, 27-те страни членки на Европейския съюз вземат на прицел най-напред държавните активи на Москва, възлизащи според оценки на стотици милиарди евро, обясни пред АФП главният отговорник за проекта.
"Няма лесни неща" в този план, целящ да събере значителни суми за възстановяването на Украйна, призна на разговор в Стокхолм високопоставеният шведски служител Андерс Анлид, но Европа смята да се прояви като "иновативна".
Богатствата изобилстват – от разкошните яхти на олигарсите до резервите на руската централна банка в чужбина, но как да бъдат иззети законно, това вече е друг въпрос.
"Трудно се намират приемливи законови средства", поясни шефът на работната група на ЕС, която се събра за пръв път по-миналата седмица.
Попаднали под удара на санкции руски граждани оспорват в момента по съдебен ред основанията за подобни мерки срещу тях.
В един показателен случай Съдът на ЕС суспендира в началото на март част от санкциите срещу руския пилот от "Формула 1" Никита Мазепин, син на собственика и шеф на компанията за производство на химически продукти "Уралхим".
"Това е доказателство, че нашият Европейски съюз се базира на правовата държава", изтъква Анлид във връзка с решението.
За пръв път в историята общността не се задоволява със замразяване на авоари, но разчита да ги изземе и да разпредели другаде средствата или поне лихвите от тях.
Прецедентите са малко дори в световен мащаб, ако не броим примерно иракските авоари, конфискувани от САЩ по времето на Саддам Хюсеин, посочва Анлид.
Без точен срок
Назначен миналия месец, шведът не поема риска да посочи срок, в който Киев ще получи първия чек за сума, взета от руските авоари.
"Надяваме се на резултати още по време на нашето (шведското) председателство" в ЕС, което ще трае до края на юни, казва той.
"Това обаче са сложни казуси. Ще се очертаят краткосрочни и дългосрочни аспекти", подчертава шведският дипломат, работил вече по санкционните мерки срещу Москва по време на анексията на Крим през 2014 г.
"Трябва да сме донякъде иновативни, ако искаме да напреднем", обяснява той.
Юристите правят разлика между частните авоари, замразени от западни правителства – като яхтата на някой олигарх, и държавните активи като резервите в кеш на руската централна банка.
Държавните активи, от една страна, са по-големи – само руските валутни резерви в чужбина достигат според ЕС към 300 милиарда долара, а от друга е по-лесно да бъдат иззети по законов ред.
Колкото до частните авоари, заради правните защитни прегради западните държави имат право да ги конфискуват завинаги в твърде ограничен брой случаи – общо взето, когато може да се докаже, че са придобити с престъпна дейност.
В САЩ Конгресът проучва начина, по който американските закони биха могли да се променят, като се въведе конфискация на постоянна основа, но администрацията на Байдън остава резервирана.
По думите на Анлид има и вариант, предвиждащ активите да не се конфискуват завинаги, но да се прибират доходите или лихвите от тях.
Европейският съюз има да свърши още доста работа, докато определи въпросните авоари, отбелязва работната му група, която се надява до май да напредне в тази област.
"За какви активи говорим и къде са те? По тези неща още няма достатъчно яснота", казва Анлид.
Безбройното множество имоти и вещи – частно притежание, често защитени от буферни дружества, също е фактор, затрудняващ конфискациите.
Въпреки всички тези трудности, казва дипломатът, агресорът "естествено" трябва да плати, "за да поправи щетите от грубото рушене, на което подлага днес Украйна".
По БТА
mediapool.bg